چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ,8 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۲
نفس هامون نشینان به شماره افتاد؛
حکایت بی پایان مهمانی ناخوانده و غوغای خاک در دریاچه بزرگ شرق/تالاب بین المللی هامون؛ همچنان زیر سم شترها
 
علاوه بر زخم سال ها خشکسالی و عدم ورود حق آبه به تالاب هامون این روزها چرای دام به گسترده ترین عامل تخریب پوشش گیاهی و فرسایش بیش از پیش خاک در این تالاب بین المللی تبدیل شده است.
به گزارش عصرهامون؛ تالاب هامون سومین دریاچه بزرگ ایران محسوب می شود، دریاچه ای که با روزگار شاداب و پر آب گذشته اش فاصله زیادی دارد. چراکه سال هاست قهر طبیعت نفس هایش را به شماره انداخته است.

تالابی که روزگاری محل امرار معاش اهالی بود، اکنون به کانون ریزگردها تبدیل شده، بادهایی که امان مردم را بریده و همچنان با شدت زیاد در منطقه ادامه دارد و نفس های آن ها را به شماره انداخته است.

اما علاوه بر قهر طبیعت و جولان گرد و غبار، این روزها چرای شتر به بزرگترین عامل تخریب و تهدیدی جدی برای نابودی پوشش گیاهی بستر این تالاب تبدیل شده است، معضلی که با وجود پیگیری های رسانه ای و مسئولان محیط زیست همچنان تکرار می شود.
 

چرای شترها همچنان تهدید بزرگ پوشش گیاهی در تالاب هامون

وحیدپورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: از مجموعه عوامل تهدید برای نابودی پوشش گیاهی بستر تالاب هامون، چرای دام گسترده ترین عامل تخریب است.

وی ادامه داد: ده ها برنامه عمرانی در تالاب هامون با اهداف احیای تالاب و ایجاد پوشش گیاهی برای کنترل حداکثری پدیده گرد و غبار انجام شده است که چرای دام و به خصوص شتر، موجب نابودی پوشش گیاهی و بیشتر شدن گرد و غبار در شمال استان خواهد شد.

اعمال برخوردهای سخت گیرانه تر

این مقام مسئول اضافه کرد: این اداره کل به روش های مختلف، اقدامات قضایی و سختگیرانه بیشتری را در این خصوص اعمال کرده است و از مقامات استانی مرتبط نیز درخواست مساعدت، همکاری و همراهی بیشتر جهت نظارت، کنترل و حفاظت از این ذخیرگاه زیست کُره را داریم.

وی با بیان این که چرای شترها به عنوان تهدید بزرگ پوشش گیاهی در تالاب هامون همچنان ادامه دارد، افزود: یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل یک گله شامل ۵۰۰ نفر شتر را که به صورت شبانه و با استفاده از تاریکی شب وارد محدوده تالاب هامون شده بودند را شناسایی کردند.

پورمردان ادامه داد: پس از شناسایی گله ۵۰۰ نفری شتر محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست اقدام به بیرون راندن شترها از محدوده تالاب کردند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۸۴۴


ارسال