شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ,27 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
فداحسین مالکی با بیان این که پیگیری حق آبه هامون با روی کار آمدن طالبان به تاخیر افتاده است، گفت: مقرر شد سپاه قدس مقدمات حضور مسئولان ایران را در افغانستان برای پیگیری مسائل ۲ کشور فراهم کند.
به گزارش عصرهامون؛ در سال ۱۳۵۱، زمان حکومت پهلوی دوم، قراردادی با عنوان حق آبه هیرمند میان ایران و افغانستان به امضا رسید و به واسطه آن مقرر شد بیش از ۸۰ درصد آب این رودخانه به طرف افغانستانی واگذار و سالانه تنها حدود ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب از منطقه سیستان شود.
 
اما این قرارداد از اوایل دهه ۷۰ به فراموشی سپرده شد و با عدم پایبندی افغانستان به این معاهده بین المللی، هامون سال به سال خشک تر شد، خشکسالی که مشکلات بزرگتری از جمله بیکاری و مهاجرت را رقم زد و باعث جولان بیش از پیش ریزگردها شد و دود آن به چشم مردمان منطقه فرو رفت.

تاخیر در پیگیری حق آبه به دلیل تغییر دولت و قدرت گرفتن طالبان

فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: فعالیت های خوبی در بحث دیپلماسی آب و حق آبه سیستان در حال شکل گیری‌ بوده که با تغییر دولت در کشورمان و قدرت گرفتن طالبان در افغانستان کمی به تاخیر افتاده است.

وی ادامه داد: طی روزهای اخیر نشست بررسی آخرین پیگیری های صورت گرفته در خصوص حق آبه تالاب هامون توسط مجمع ملی مطالبه گران محیط زیست در مجلس شورای اسلامی باحضور نمایندگانی از کمیسیون امنیت ملی، فراکسیون محیط زیست برگزار شد.

رئیس فراکسیون مرزنشینان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در خصوص مسائل افغانستان چند روز قبل نشستی با حضور مقامات ارشد کشور برگزار شد که در این نشست بنده نیز به عنوان نماینده مجلس حضور داشتم که مجدد به موضوع حضور وزیر نیرو جهت پیگیری حق آبه سیستان تاکید کردم.

وی افزود: قرار شد سپاه قدس مقدمات حضور مسئولین کشورمان را در افغانستان فراهم کنند تا نشستی با طرف مقابل جهت پیگیری مسائل بین دو کشور از جمله حق آبه سیستان برگزار شود‌.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تاکید هم کرده ایم که باید بحث حق آبه هامون و هیرمند جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۹۴۰


ارسال