مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛

مطالبه گری و توجه به جامعه؛ مهم ترین رسالت اهالی تئاتر/اشاعه فرهنگ عمومی با زبان هنر میسر می شود

28 آبان 1400 ساعت 0:41

حسین مسگرانی از مطالبه گری و توجه به مسائل مختلف جامعه به عنوان مهم ترین رسالت اهالی تئاتر نام برد و گفت: اشاعه فرهنگ عمومی با زبان هنر میسر می شود.


به گزارش عصرهامون؛ حسین مسگرانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی که پنجشنبه شب در زاهدان برگزار شد، بیان کرد: با باید و نباید و بخشنامه نمی توان سراغ تئاتر رفت، اما اصلاح و ارتقای فرهنگ عمومی جزو تکالیفی است که هر شهروندی باید به آن توجه کرد، رهبر معظم انقلاب فرمودند که اساس کار ما فرهنگ است و در قبال فرهنگ عمومی مسئولیت شرعی داریم. 

وی با بیان این که مگر بچه های تئاتر می توانند به فرهنگ عمومی و اصلاح آن به عنوان یکی از مهم ترین ابعاد فرهنگی و مقوله های مطالبه گری بی توجه باشند؟ ادامه داد: تئاتر باید فرهنگ و روح مطالبه گری را در جامعه نهادینه و تقویت کند، جریان ارزشمندی با عنوان پیشرو در تئاتر وجود داشت، جریانی که نقد اجتماعی را به همراه دارد، نمایش و اثر هنری که تولید می شود باید مشکلات مردم و درد جامعه را بیان کند و عدالت طلبی رکن رکین هنرمندان تئاتر باشد.

این مقام مسئول اضافه کرد: مگر می توان تئاتر کار کرد و به انسجام، وحدت، ایثارگری، شهدا، مشکلات جامعه، آسیب های اجتماعی، سبک زندگی، هم زیستی مسالمت آمیز، خانواده و دیگر مسائل بی توجه بود، بنابراین در کنار کارهای هنری باید در هنرهای نمایشی به مسائل مختلف جامعه توجه کرد. تئاتر یعنی زندگی، مگر هنرمندان می توانند به زندگی بی توجه باشند؟

وی گفت: همه مسئولان امر باید در کنار این عزیزان باشند تا آن ها با آثار خود به موضوع های مختلف جامعه توجه داشته باشند و با نمایشی که اجرا می کنند، مردم و مسئولان را در خصوص مسائل مختلف متوجه کنند.

مسگرانی تاکید کرد: زیباترین کاری که هنرمند می تواند انجام دهد مطالبه گری در حوزه ارتقا و اصلاح فرهنگ عمومی است، هنرمندان باید حرف مردم را بگویند.
 

ضربه مهلک کرونا به هنرهای نمایشی

مهدی هاشمی، دبیر سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی سیستان و بلوچستان بیان کرد: تئاتر دو سال سختی را پشت سر گذاشت، کرونا ضربه مهلکی به هنرهای نمایشی وارد کرد، اما خرسندیم که امسال روح تازه ای در این هنر دمیده شد.

وی ادامه داد: ۹ اثر به سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی سیستان و بلوچستان جهت اجرای عمومی راه پیدا کرد که پس از یک هفته با معرفی آثار برتر و برگزیده های هر بخش به کار خود پایان داد.

انتهای پیام/ 


کد مطلب: 143714

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/143714/مطالبه-گری-توجه-جامعه-مهم-ترین-رسالت-اهالی-تئاتر-اشاعه-فرهنگ-عمومی-زبان-هنر-میسر-می-شود

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/