سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ,25 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۴
در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه سیستان و بلوچستان مطرح شد؛
بسیجیان؛ سرمایه اصلی و زیرساخت بنیادی انقلاب/بازدیدهای سرزده رئیس جمهور؛ اقدامی مثبت و قابل تحسین است
 
هفته بسیج، اهمیت توجه به تقویت فرهنگ بسیجی، تغییر اعضای شورای عالی فرهنگی، دیدار مقام معظم رهبری با نخبگان و بازدیدهای سرزده رئیس جمهور از ادارات، موسسات، کارخانجات و کارگاه ها مهم ترین محورهای خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه سیستان و بلوچستان را به خود اختصاص داد.
به گزارش عصرهامون؛ آیت الله مصطفی محامی، نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان بیان کرد: یکی از راه‌های تحصیل تقوا تلاش برای آشنایی بیشتر با اولیای الهی و پیامبر اکرم (ص) است.

وی با اشاره به فرا رسیدن هفته بسیج افزود: بسیج مستضعفان اگر چه به فرمان امام راحل (ره) تشکیل شد، اما بسیج یک مکتب و یک فرهنگ بوده که برگرفته از تعالیم اسلام و آیات قرآنی است.

امام جمعه زاهدان اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های مردم استان دین مداری است، ما یک جامعه مذهبی خوب را دارا هستیم و التزام به فرهنگ اسلامی و ارزش‌های اصیل ایرانی از راه‌های حفظ خود و جامعه از آسیب‌ها و تهاجم هاست، لذا همه افراد به ویژه مسوولان باید به این فرهنگ اصیل مردم توجه کنند تا به آن آسیبی وارد نشود.

وی اضافه کرد: اگر خدا آن توحید واقعی باشد، به طور قطع پیامبری به همین عظمت شاهدیم و اگر پیامبری نیز با همین ویژگی‌ها داشته باشیم هرگز هیچ کس نمی‌تواند خلیفه چنین پیغمبری باشد و کسی می‌تواند که جانشینی وی را به عهده گیرد که از نظر وجودی با پیامبر (ص) التفات کند.

آیت الله محامی تصریح کرد: فرهنگ روح و جان و کالبد جامعه بوده و نقش حیاتی در پیشرفت جامعه دارد، به همین دلیل از سال‌های اولیه انقلاب ابتدا ستاد انقلاب فرهنگی و سپس شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شد که وظیفه آن تلاش برای رشد و ارتقای علم و فرهنگ در جامعه بوده است.

وی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تلاش کند تا به خوبی تعیین وظایف برای دستگاه‌های فرهنگی را انجام دهد که این وظیفه اصلی این نهاد است.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان افزود:اگر تقابل در جبهه حق و باطل همیشه وجود داشته باشد که دارد می بایست ما در برابر جبهه مقابل جبهه خودمان را تنظیم کنیم، اگر دشمن در برابر ما آرایش جنگی گرفته ما نیز باید در برابر او آرایش جنگی گیریم و اگر این آرایش در حوزه اقتصادی باشد ما نیز باید این آرایش را در جبهه اقتصادی را درست کنیم.

وی ادامه داد: توجه به ضرورت نگاه نو در زیرساخت‌های تمدنی جامعه که شامل مسائل فرهنگی اجتماع می‌شود، لذا باید نگاه خود را در این زمینه بروز کنیم.

آیت الله محامی گفت: رهبر معظم انقلاب در دوزه جدید برخی از اعضای شورای عالی فرهنگی را تغییر دادند آن هم برای به کارگیری هر چه بیشتر جوانان بود.

وی اظهار کرد: مسئولان نیز باید در تصمیم‌گیری‌های خود نگاه تمدن سازی را در نظر گیرند و نگاهی نو در اندازند و با نگاهی جدید آسیب‌شناسی و بر اساس تجربیات به دست آمده ساختارها را بروز کنند.

تداوم توسعه و حفظ سرافرازی کشور نیازمند گسترش فرهنگ بسیجی است

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد موسوی، امام جمعه چابهار در خطبه های نماز جمعه این شهرستان ضمن تبریک و تهنیت هفته بسیج  به همه بسیجیان جهان اسلام بیان کرد: حضرت امام خمینی (ره) تمام کارهایی که برای انقلاب و کشور انجام دادند، ریشه در ارزش های اصیل اسلام ناب نبوی دارد و بسیاری از قدرت ها به توان و امکانات نظامی خود می پردازند.
 
وی افزود: اسلام ناب محمدی بالاترین توجه اش نیروی انسانی است، این نیروی عظیم انسانی می تواند تحول و قدرت آفرینی ایجاد کند، مهمات نقش ادوات وسایل را انجام می دهد، اما قدرت واقعی در نیروی انسانی که مقتدر، آگاه و با بصیرت باشد، است.
 
خطیب جمعه چابهار با اشاره به اینکه قدرت در حال حاضر در اختیار نیروی انسانی است، تصریح کرد: باید برای داشتن قدرت مناسب نیروی انسانی را مهیا و بعد از آن امکانات را احیا کنیم، زیرا همه قدرت در اسباب و وسایل نیست بلکه در نیروی انسانی متعهد و توانمند است.
 
وی ادامه داد: در جنگ هشت ساله ما آیا برابری قدرت بین دو طرف یکسان بود، سلاح های شرقی غربی، امکانات اطلاعات، رسانه ای همه در اختیار رژیم بعثی بود و ما دچار کمبود بودیم اما نیروی انسانی ما در برابر همه نابرابری ها با قدرت و عظمت ایستادگی کرد.
 
حجت الاسلام موسوی اضافه کرد: قدرت نیروی انسانی ما باعث شد تا بتوانیم بی هراس وارد میدان جنگ شویم و دفاع ما در یک جنگ جهانی بود و ما با بسیج نیروی انسانی توانستیم بر دشمنان پیروز شویم.
 
وی با اشاره به بکار گیری نیروی انسانی بسیج در بحث توسعه و پیشرفت کشور اذعان کرد: هیچ ظرفیتی قابل اتکاتر و معتقدتر به آرمان های انقلاب از شبکه انسانی بسیج نیست که این شبکه اصیل مردمی را معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) برگرفته از اسلام ناب محمدی پایه گذاری کرد.
 
امام جمعه چابهار با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درخصوص بسیج گفت: بسیج به عنوان یک عنصر ارزشمند، ولایت است و بسیجی یعنی دل با ایمان، یعنی مغز متفکر برای آمادگی در همه میدان ها حاضر می شود..
 
وی تاکید کرد: بسیج سرمایه و زیرساخت بنیادی انقلاب ماست و تمدن اسلامی که از تاکیدات مقام معظم رهبری است با فرهنگ بسیجی ساخته می شود و تمدن سازی و علم آفرینی امروز در کشور  با دست نیروی انسانی بسیج ایجاد خواهد شد.
 
وی با اشاره به ایجاد فرهنگ بسیجی در جامعه و بین مردم گفت: افرادی که تفکر و راه بسیج را کنار گذاشتند، تبدیل به خائن و جاسوس شدند، اگر فرهنگ بسیجی وجود داشته باشد هیچ فردی به اختلاس و جاسوسی روی نمی آورد.
 
حجت الاسلام والمسلمین موسوی خاطر نشان کرد: اگر مسئولان از شما بسیجیان غافل شوند، بدون شک به خشم الهی گرفتار می شوند و راه را خطا خواهند رفت.
 
وی گفت: بسیجیان سربازان همیشه پا در رکاب ولایت و انقلاب در همه صحنه ها و میدان ها هستند که اخلاص آنها رمز موفقیتشان است.
 
امام جمعه چابهار بیان کرد: امام راحل (ره) میفرمود از خدا می خواهم من را با بسیجان محشور کند من به اخلاص بسیجیان غبطه می خورم، بسیج مصداق ولایتمداری و اطاعت پذیری از حق و تسلیم ناپذیری در مقابل دشمن است.

ترميم اعتماد مردم منوط به کار کردن مسئولین است

حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی افضلی تبار، امام جمعه موقت ایرانشهر در خطبه های نماز جمعه این شهرستان بیان کرد: بسیج شجره طیبه، درخت تناور و پر ثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین حدیث عشق می دهد.

وی افزود: بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سردادند و در واقع این نیروهای مردمی لشکر مخلص خدا هستند که دفتر تشکل آن را که همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا کردند.

امام جمعه ایرانشهر با اشاره به دیدار اخیر مقام معظم رهبری با نخبگان تصریح کرد: این گونه دیدارها دارای نکات فراوانی بوده و طبق فرموده ایشان نخبه ها باید با سختی ها و بلاها بسازند و از میدان زود در نروند و باید به نحوی فعالیت کرد که همه جهانیان نیازمند زبان فارسی شوند.

این خطیب جمعه با اشاره به بازدیدهای رئیس جمهور از ادارات، موسسات، کارخانجات، کارگاه ها اذعان کرد: این رفتار دولت جدید که به ریز کاری ها توجه ویژه دارد، بسیار قابل تحسین بوده و این باعث می شود که دیگر مدیران و مسئولین در راستای ظاهرسازی و جلوه کاری کار نکنند و در فعالیت های خود دقت نظر داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: طبق فرموده رئیس جمهور ترميم اعتماد مردم منوط به کار کردن مسئولین است و برخی کارهای سرزده که بعضی مدیران در گذشته انجام دادند باعث شده که دیگر مردم به آنان اطمینان نکنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۳۷۲۳


ارسال