سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ,18 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۷
سید حسن نصرالله:
مادامی که لبنان دردایره تهدیداسرائیل باشد ما درقلب نبرد حضورداریم
 
دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی تلویزیونی جمعه شب خود بر تداوم مقاومت مقابل رژیم صهیونیستی تا زمانی که تهدیدی از سوی این رژیم علیه لبنان وجود دارد، تاکید کرد.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان شامگاه جمعه در سخنرانی تلویزیونی به صحبت درباره تحولات لبنان و بین الملل پرداخت.
 
تاکید بر حفظ استقلال و حاکمیت لبنان
 
سید حسن نصرالله در ابتدای این سخنرانی سالروز استقلال لبنان را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که این کشور همواره استقلال، حاکمیت و آزادی خود را حفظ کند.
 
دبیرکل حزب الله تاکید کرد: مسئولیت تمام لبنانی ها این است که استقلال خود را حفظ کنند و اگر استقلال آنها ظاهری است در راستای تبدیل آن به استقلال حقیقی و کامل اقدام نمایند.
 
سید حسن نصرالله با اشاره به پیروزی های مقاومت از سال ۱۹۸۵ یعنی زمان خروج نیروهای اشغالگر از پایتخت و جبل لبنان و صیدا و راشیا تا زمان پیروزی بزرگ در سال ۲۰۰۰ و فرار صهیونیست های از جنوب لبنان، افزود: بخش بزرگی از مردم لبنان مقاومت کردند و به مقاومت در اشکال مختلف آن ایمان دارند.
 
دبیرکل حزب الله افزود: هنگامی که لبنان از استفاده از ثروت های خود منع می شود این به معنای آن است که ما حاکمیت ناقصی داریم. هنگامی که هر روزه شاهد دخالت آشکار آمریکا در امور قضا، سیاست، امنیت و انتخابات پارلمانی آینده هستیم به معنای حاکمیت ناقص است.
 
سید حسن نصرالله تصریح کرد: تا زمانی که لبنان در دایره تهدید مداوم اسرائیل قرار دارد این به معنای این است که ما در قلب نبرد استقلال و حاکمیت هستیم که ما در بسیاری از مراحل آن به پیروزی دست یافتیم و اطمینان داریم اگر این راه را با عزم و ثبات ادامه دهیم پیروزی های بیشتری به دست خواهیم آورد. با همکاری تمام افراد مخلص روزی فرا خواهد رسید که استقلال، حاکمیت و آزادی بدون چون و چرایی را برای کشورمان محقق سازیم.
 
عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی
 
دبیرکل حزب الله درباره عادی سازی روابط برخی رژیم های مرتجع عربی با رژیم صهیونیستی گفت: ما شاهد تسریع در روند عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی هستیم که تازه ترین مورد ننگین و گستاخانه آن چیزی بود که در کشور مغرب مشاهده کردیم.
 
سید حسن نصرالله افزود که گنجاندن حزب الله در فهرست های ادعایی تروریسم ممکن است با تحولات منطقه و انتخابات پارلمانی در ارتباط باشد.
 
کرونا در لبنان
 
دبیرکل حزب الله با اشاره به افزایش شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در لبنان، این امر را خطرناک برشمرد و افزود: ما در ابتدای شیوع کرونا طرحی را اعلام و اجرا کردیم و موفق بودیم و امشب می گویم که این طرح را ۱۰۰ درصد فعالسازی کردیم. وزارت بهداشت باید علیرغم تمام دشواری‌ها اقدامات و تلاش‌های بیشتری انجام دهد.
 
سید حسن نصرالله خطاب به وزیر بهداشت لبنان هم گفت: ما برای هرگونه کمک در زمینه‌های مختلف آمادگی داریم.
 
وی ادامه داد: مهم نیست که وزیر بهداشت به کدام خط سیاسی گرایش دارد چرا که کشور در خطر است و ما همچون دولت گذشته تمام امکانات خود را در خدمت وزارت بهداشت کنونی قرار داده ایم. من از نخست وزیر و مراجع مربوط می‌خواهم که درباره تصمیمات اخیر پیرامون لغو یارانه برخی داروها تجدیدنظر کنند. باید در مورد تصمیمات اخیر بازنگری شود. نباید یارانه برخی داروها را قطع کرد و توجیهی ندارد که دولت پول کافی برای آن نداشته باشد. هزاران نفر در نتیجه این تصمیمات غیرکارشناسی در معرض مرگ قرار گرفته اند. هزاران نفر از مردم در معرض مرگ قرار دارند و نباید این موضوع را به ملاحظات سیاسی گره زد.
 
سید حسن نصرالله در عین حال از فعالسازی مراکز و درمانگاه های حزب الله به منظور تامین بیشترین میزان داروی مورد نیاز شهروندان لبنانی خبر داد.
 
وضعیت ارز و نرخ دلار در لبنان
 
دبیرکل حزب الله درباره اوضاع ارز و نرخ دلار در لبنان هم گفت: سکوت در قبال نابسامانی درباره نرخ دلار جایز نیست و دولت باید اقدامی انجام دهد و آنچه ما نیاز داریم عزم و اراده و تصمیم گیری و مسئولیت پذیری است. خطرات نابسامانی در حوزه دلار بسیار زیاد است و نیازمند اقدامی شجاعانه و جسورانه در این زمینه هستیم.
 
تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت
 
سید حسن نصرالله از روند تحقیقات درباره پرونده انفجار بندر بیروت انتقاد کرد و گفت: آیا امروز در دستگاه قضایی لبنان یک قاضی جسور وجود دارد که تصمیم برای برکناری قاضی این پرونده بگیرد؟ یک قاضی در این خصوص اقدام کرد اما آنها وی را تهدید کردند. چیزی که الان شاهد آن هستیم این است که برخی از افراد در دستگاه قضایی لبنان از یکدیگر حمایت می کنند. تمام داده ها می گوید که قضات مربوط در پرونده انفجار بندر بیروت در دایره ظن و اتهام قرار دارند. روند کنونی قضایی درباره پرونده انفجار بندر ما را به حقیقت نخواهد رساند.
 
حوادث منطقه الطیوه
 
دبیرکل حزب الله درباره حوادث منطقه الطیونه هم گفت: این پرونده به دادگاه نظامی ارجاع شده است اما از همان روزهای اول این مرجع با فشارهای گسترده
طرف های سیاسی و مذهبی مواجه است. برخی بازداشت شدگان آزاد شدند و فشار برای آزادی سایر آنها هم ادامه دارد. فشارهای طرف های سیاسی مذهبی بر دستگاه قضایی اهانت به شهدا و مجروحان و خانواده های آنهاست. اقدامات طرف های سیاسی مذهبی در فشار آوردن به مراجع ممکن است بستگان شهدا و مجروحان را به انتقام گیری سوق دهد.
 
وی افزود: روند کنونی پرونده کمین الطیونه خطرناک است و می تواند کشور را به سمت فتنه بکشاند.
 
اوضاع سوخت در لبنان
 
سید حسن نصرالله گفت: با توجه به صف های طویل مقابل پمپ بنزین ها و گرم شدن بازار سیاه و عدم وجود سوخت ما اعلام کردیم که اگر اوضاع به همین منوال باقی بماند از ایران کمک خواهیم گرفت تا برای چاره اندیشی درباره اوضاع از این کشور بنزین و مازوت خریداری نماییم.
 
وی ادامه داد: الان سوخت در بازار وجود دارد و دیگر شاهد صف های ذلیلانه نیستیم و ما این کار را برای کاهش درد و رنج و مشکلات انجام دادیم. ما نمی خواهیم جای شرکت های فرآورده های نفتی را بگیریم و چیزی که می خواهیم کمک به کاهش بحران است. ما ده ها تانکر را در مسیری ۲۵۰ کیلومتری از بانیاس به بعلبک منتقل کردیم اما اگر نفتکش ها به الزهرانی یا طرابلس می آمدند وضعیت بهتر بود.
 
دبیرکل حزب الله تاکید کرد: فشارهای آمریکا بر دولت (لبنان) موجب شد تا ما علیرغم تمام دشواری ها مازوت را از طریق سوریه وارد کنیم. مرحله اول طرح ما از سپتامبر آغاز شد و در ماه نوامبر خاتمه یافت و مرحله دوم نیز طی چند روز آینده آغاز خواهد شد. ما علیرغم تمام سختی ها مازوت را مستقیما به شماری از شهرداری ها و موسسات دولتی، بیمارستان ها، مراکز نگهداری ایتام و سالمندان و مراکزی شبیه آن رساندیم. ارزش کمک هایی که طی مرحله اول انجام شد بالغ بر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بود.
 
سید حسن نصرالله افزود: ما طی دو ماه مازوت را به ۸۰ مرکز نگهداری ایتام و سالمندان، ۲۳۰ شهرداری برای فعالسازی چاه های آب، ۲۲ بیمارستان دولتی و ۷۱ هنگ آتش نشانی در دفاع مدنی ارائه کردیم. ما چند روز پیش مرحله نخست از توزیع مازوت را متوقف کردیم تا برای مرحله دوم آماده شویم.
 
انتهای پیام؛ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۴۰۱۱


ارسال