پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ,20 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۴
مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان؛
مشارکت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه سلمان و وزارت نیرو برای تامین آب/حفظ چاه نیمه‌ها امیدی برای سیستان
 
علیرضا قاسمی گفت: در شرایط فعلی با توجه به کاهش منابع آبی، به منظور حفظ و استفاده بهینه از آب موجود در چاه‌نیمه‌ها برای مصارف شرب منطقه سیستان و زاهدان، انتقال آب از چاه نیمه شماره ۴ به چاه‌نیمه شماره ۳ و از چاه نیمه شماره 2 به چاه نیمه شماره 1 در دستور کار وزارت نیرو با مشارکت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه سلمان قرار دارد.
علیرضا قاسمی، مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان دز گفت و گو با عصرهامون، بیان کرد: منطقه سیستان دارای 5 شهرستان و 945 روستا می باشد و کاملا تأمین آب شرب آنها از گودال‌های طبیعی بزرگی به نام "چاه نیمه" در قالب طرح های آبرسانی به شهرهای سیستان و طرح جامع آبرسانی به روستاها با تصفیه آب در دو تصفیه خانه مجزا و خطوط انتقال تفکیک شده صورت می پذیرد.

وی ادامه داد: به دلیل تنش آبی روستاها که عمدتأ در تابستان رخ می‌دهد، طرح آبرسانی روستایی طی  سالهای 91 -92 در  قالب یک مجتمع آبرسانی جامع بازنگری شد و هم اکنون با 15 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست که جهت تکمیل کلیه تاسیسات باقیمانده بیش از 900 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و طرح آبرسانی به شهرها دارای 96 درصد پیشرفت فیزیکی است و جهت تکمیل مبلغ 120 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

قاسمی  اذعان کرد: با مجموع اقدامات انجام شده طی سال ۹۹ و ۱۴۰۰ در دو طرح آبرسانی به شهرها و روستاهای منطقه سیستان از جمله تکمیل خط انتقال از زهک به هیرمند ،تقویت سیستم  پمپاژ مرکزی و اتصال خطوط انتقال شهری به روستایی در چندین نقطه، تنش آبی ۳۰۰ روستا به حداقل رسید.

وی خاطرنشان کرد:  پیش بینی میگردد با تکمیل اقداماتی از جمله راه اندازی سیستم های ازن زنی و تکمیل خطوط انتقال از هیرمند به قرقری ،تکمیل ایستگاه پمپاژگل آباد وخط انتقال کمالی در سال ۱۴۰۱ کمترین تنش آبی را در منطقه سیستان شاهد باشیم.

به گفته قاسمی: خشکی تالاب هامون، عدم دسترسی به منابع آبی پایدار و از سوی دیگر عدم پایبندی افغانستان به حق‌آبه هیرمند، به مشکلات تأمین آب برای مردم این منطقه که عمدتاً کشاورز و دامدار هستند دامن زد.
وی تصریح کرد: میزان مصرف شرب در سطح شهرها و روستاها از چاه نیمه های 1 و3 در طول  سال به طور متوسط 50 میلیون متر مکعب در شرایط فعلی صورت میگیرد.

قاسمی با اشاره به اینکه به طور متوسط در طی سال 28 میلیون متر مکعب آب از چاه نیمه شماره 3 برای شهرزاهدان انتقال می یابد، اضافه کرد: در مجموع 78 میلیون متر مکعب در سال از چاه نیمه ها برای شرب برداشت می شود که در صورت حصول اطمینان از آورد رودخانه هیرمند نقاط جمعیتی سیستان و زاهدان دچار تنش آبی حداقل خواهند بود.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی با توجه به کاهش منابع آبی، به منظور حفظ و استفاده بهینه از آب موجود در چاه‌نیمه‌ها برای مصارف شرب منطقه سیستان و زاهدان، انتقال آب از چاه نیمه شماره ۴ به چاه‌نیمه شماره ۳ و از چاه نیمه شماره 2 به چاه نیمه شماره 1 در دستور کار وزارت نیرو با مشارکت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه سلمان قرار دارد.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۴۲۴۱


ارسال