پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ,20 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۸
سایه بحران خاموشی بر سر مردم سواحل مکران؛
سارقانی که برای کام شیرین خود آرامش زندگی مردم را تلخ می کنند/ افزایش 2 برابری سرقت کابل برق در چابهار
 
پدیده به سرقت رفتن لوازم و تجهیزات از شبکه‌های توزیع نیروی برق به یکی از چالش‌های اساسی تبدیل شده چراکه در طول روز‌ها و ماه‌های گذشته در بسیاری از مناطق شهر چابهار این معضل در حال افزایش است
به گزارش عصرهامون به نقل از چهاربهاران، یکی از معضلات جنوب سیستان و بلوچستان که باعث ایجاد چالش برای مردم شده است سرقت تجهیزات برق شامل کابل ها و تخریب برخی دستگاه ها می باشد که زندگی مردم را دچار مختل می کند.
 
گرمای شدید هوا، افزایش جمعیت، کمبود تجهیزات و فرسودگی برخی زیرساخت ها باعث می شود که در کنار سرقت کابل های برق مردم دچار چالش جدی در جنوب استان به ویزه بندر اقیانوسی چابهار شوند.
 
هر بار که قطعه‌ای از کابل‌های برق به سرقت می‌رود مردم به اجبار باید خاموشی‌های چند ساعته را تحمل کنند تا تعمیرات و جایگزینی‌های لازم توسط شرکت توزیع نیروی برق انجام گیرد.
 
سرقت تجهیزات و امکانات دستگاه های دولتی، تابلوهای راهنمایی و هشدار دهنده جاده ها، درپوش های مربوط به آب و فاضلاب، سیم های برق و کابل های مخابراتی که ظاهرا سود خوبی هم برایشان دارد، معضلی که به نظر می رسد باید جدی تر به آن پرداخت و مهارش کرد.
 
افزایش استفاده مردم از برق که باعث افزایش فشار و ولتاژ در چابهار می شود، خود به تنهایی یک معضل جدی است که به دلیل کمبود زیرساخت های لازم و فرسودگی برخی تجهیزات عامل مهمی برای خاموشی است و اگر سرقت کابل ها هم به آن اضافه شود، از چالش به بحران تبدیل می شود.
 
تغییر تجهیزات و نصب امکانات ضد سرقت توسط اداره برق نیاز اصلی برای جلوگیری از این چالش، بحران آفرین است که باید مسئولین با همکاری هم برای جلوگیری از خاموشی و ایجاد اختلال در زندگی مردم انجام دهند.
 
سارقان کابل‌های های برق در مناطق مختلف شهر اقدام به قطع کردن و سرقت سیم های برق می کند، این سارقین علاوه بر سرقت به سیستم های تولید نیروی برق آسیب می رسانند و علاوه بر این موجب سلب آسایش عمومی تا ترمیم مسیر خط برق نیز می شوند.
 
شهروندان از این سرقت‌ها گلایه های بسیار دارند؛ آنها می‌گویند: سارقان با دزدیدن کابل‌های برق به ما خسارات زیادی زده و به نوعی ما را متضرر می کنند؛ انواع لوازم های برقی خانگی آنها از جمله یخچال، کولر، تلوزیون و... بارها بر اثر این سرقت‌های ناشیانه به شدت آسیب دیده یا می سوزد و آنها به ناچار مجبور به تعمیر و تعویض آن می شوند که با وضع اقتصادی و گرانی موجود، این مردم باید هزینه های زیادی را متحمل شوند.
 
انتظار می رود که دستگاه قضایی و انتظامی یک برنامه جدی برای جلوگیری از سرقت تجهیزات برق در چابهار با توجه به حساسیت و نیاز اصلی منطقه انجام دهند تا دیگر شاهد چنین حوادث مشکل ساز نباشیم.
 
افزایش 2 برابری سرقت کابل برق در چابهار

محمودرضا اکبری؛ مدیر توزیع برق شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به نارضایتی مردم از افزایش سرقت کابل های برق در شهرستان چابهار بیان کرد: سرقت از کابل ها و تجهیزات شبکه‌های برق نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
 
وی افزود: مردم تصور می‌کنند علت افزایش خاموشی‌های اخیر در برخی مناطق، کمبود برق در شبکه‌ توزیع برق بوده، در حالی که وقوع برخی خاموشی‌های ناخواسته، ناشی از سرقت کابل‌های برق شبکه است.

وی ادامه داد: روشنی معابر سطح شهر چابهار به صورت زمینی بود که با یک هزینه چند برابری این کابل ها را هوایی انجام دادیم.
 
مدیر توزیع برق چابهار با اشاره به اینکه چندین جلسه بررسی سرقت های کابل برق در کمیسیون سرقت و شورای تامین شهرستان انجام شده است بیان کرد: در کمیسیون سرقت شورای تامین فرمانداری سرقت کابل در سطح شهر مطرح شد و مهم ترین نکته برای جلوگیری از این سرقت ها ضایعات فروشی ها هستند که باید تعیین تکلیف شوند.
 
وی ادامه داد: طی بررسی انجام شده بیشتر افرادی که در سرقت سیم کابل ورود پیدا می‎کنند افراد زباله‌گردی هستند که با موتور نسبت به جمع‌آوری ضایعات اقدام می‎کنند متأسفانه هنوز این افراد ساماندهی نشده‎اند و ساماندهی باید از طریق نهادها و سازمان‎های ذیربط انجام شود.
 
اکبری یاداور شد: دوره گردهایی که در سطح شهر هستند یک مکانی برای فروش دارند، شاید نتوانیم هزار دوره گرد را ساماندهی کنیم به دلیل کمبود منابع ولی ضایعات فروشی با تعداد اندک را باید مشخص کرد و ضایعاتی که غیرمجاز فعالیت می کنند از دستگاه های امنیتی درخواست داریم زودتر تعیین تکلیف شوند.
 
وی با اشاره به همکاری نهادهای مربوطه برای پیشگیری از این سرقت ها گفت: این سرقت ها به شبکه آب و فاضلاب، مخابرات و برق شهرستان خسارت های زیادی زده است، چندین جلسه در کمیسیون سرقت شهرستان برگزار شده و ساماندهی ضایعات فروش مجاز و غیرمجاز مطرح شده است اما خروجی دیده نمی شود و باید نیروی انتظامی و شهرداری با مرکزیت شورای تامین ساماندهی ضایعات فروشی سطح شهر را انجام دهند.
 
وی ادامه داد: راهکار اساسی برای جلوگیری از سرقت و ماندگاری کابل های برق؛ اگر محل فروش این ضایعات فروشی ها ساماندهی شود بخش عمده ای از مشکلات سطح چابهار حل می شود.
 
مدیر توزیع برق چابهار با اشاره به افزایش 2 برابری سرقت کابل نسبت به سال قبل در چابهار اذعان کرد: سرقت کابل ها به دلیل اینکه محلی برای فروش آنها وجود دارد افزایش 2 برابری در چابهار داشته است بازار فروش دارند و  به راحتی از درب تابلو، کابل ها و .. به فروش می رود.
 
 وقوع برخی از سرقت ها از جمله سرقت سیم های کابل مخابراتی به دلیل گسترش شرکت های مخابراتی و سهولت در سرقت آن به معضلی در جامعه تبدیل شده که لازم است با همکاری و مشارکت سازمان های مرتبط در این حوزه اقدامات پیشگیرانه در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۴۲۴۸


ارسال