دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ,28 May 2018
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۳۵
مولوی عبدالحمید؛
اهل سنت به دلیل تفکرات روحانی نتیجه گرفت که او اصلح است
 
مولوی عبد الحمید :اهل سنت به دلیل خود تفکراتی که در آقای روحانی و در مناظره‌ها، صحبت‌ها و بیانیه‌ها دید و با توجه به علم و توانمندی که دارند و خصوصا عالم شرعی هستند و هم علم شریعت و هم علم روز را دارند به این نتیجه رسید که او انتخاب اصلح است.
به گزارش عصر هامون،امام جمعه مسجد مکی زاهدان در سفر به تهران و بعد از دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور منتخب با روزنامه بهار گفتگو کرد گوشه ای از این گفتگو در زیر آمده است:

ممکن است گزیده‌ای از جزییات دیدارتان با حسن روحانی رییس‌جمهوری منتخب را بیان کنید؟
دیدار ما با آقای حسن روحانی رییس‌جمهوری منتخب خوب و مثبت بود. آنچه را ما فکر می‌کردیم، دیده بودیم و شنیده بودیم ‌ از نزدیک دیدیم و احساس کردیم و حتی متوجه شدیم توجهات ایشان به مسئله اقوام و مذاهب بالاتر از آنچه است که ما شنیده‌ایم. روحانی شخص توانمند، سیاستمدار و انسان باسوادی است. همان‌طور که ایشان برای دولتشان عنوان «دولت تدبیر» را بیان کردند، واقعا انسان مدبری هستند. در واقع پس از این دیدار امیدوار شدیم که ایشان بتواند با تدبیر مشکلات داخلی و خارجی کشور را حل کند. مخصوصا وقتی که با خبر شدیم می‌خواهد از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان معتدل و هم از اقوام و مذاهب در ترکیب دولت استفاده کند، بیشتر امیدوار شدیم. بهترین اتفاق پس از تشکیل دولت ایشان این است که جنجال‌های جناحی در کشور به پایان برسد و از افراد توانمند و معتدل هر دو طیف استفاده کند.
به طور اخص درباره اهل سنت و اقوام چه بحث‌هایی مطرح شد؟
بزرگ‌ترین انتقاد اقوام در گذشته درباره عدم استفاده از افراد لایق اهل سنت بوده است که در دولت‌های گذشته از آن‌ها استفاده نشده است. اهل سنت در این‌باره به کرات شکایت داشته‌اند. از افراد شایسته اهل سنت و قومیت‌ها در سطح کلان کشور و منطقه‌ای استفاده نمی‌شود. هم همه اقوام ایرانی و مذاهب اسلامی را باید در کنار هم قرار دهد و هم جناح‌های مختلف باید کنار هم شروع به کار‌کنند. دولت تدبیر و امید می‌تواند این خواست را تحقق بخشد.
آیا صحبتی هم درباره تشکیل معاونت اقوام و مذاهب شد؟

بیانیه شماره ۲ آقای روحانی امیدوار‌کننده بود. در آن بیانیه تصریح کرد که هم به اقوام و هم به مذاهب و مطالبات به حق اقوام رسیدگی خواهد کرد. در طول دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی مشاور اهل سنت وجود داشته اما آن مشاور کارآمد نبوده و بیشتر جنبه سمبلیک داشته و بی‌فایده بوده است. در طول سال گذشته حتی یک‌بار هم با مشاور اهل سنت دیدار نشد و از او سوال‌نشد، در واقع مشاور اهل سنت در یک سال گذشته نتوانست رییس‌جمهوری را ببیند. در این‌باره اهل سنت شکایت دارند و این مشاورت بی‌فایده است. مشاورت باید حذف شود و به جای آن معاونت گذاشته شود. البته باید معاونتی باشد که به درد‌های اهل سنت برسد. ایران متشکل از همه اقوام و مذاهب است که اگر نباشد ایران و ایرانی هم نخواهد بود. به هرحال امیدوار هستیم و مطمئن که در این دولت معاونت اقوام شکل خواهد گرفت.

مطالبات اهل سنت حول چه محورهایی شکل گرفته است؟
مطالبات اهل سنت را می‌توان در دو محور خلاصه کرد. نخستین محور برابری و عدالت برای آن‌هاست. همه ما ایرانی‌ تبار هستیم و دل به ایران و نظام جمهوری‌اسلامی بسته‌ایم. در واقع تمامی اقوام به جمهوری‌اسلامی رای داده‌اند و ایران کشورشان است، از این رو معتقد هستند که در نظام جمهوری‌اسلامی و در ایران، باید عدالت و برابری رعایت شود. اهل سنت در استخدام در ادارات مشکل دارند و برای همین معتقد هستند عدالت و تعادل بین اقوم و مذاهب در موقعیت‌های استانی و کلانی باید رعایت شود. در این صورت حرمت آن‌ها حفظ می‌شود و از انزوا بیرون می‌آیند. دومین محور حول حق آزادی مذهبی در چارچوب قانون اساسی است. اهل سنت باید بتوانند در تعلیم مذهب خود و برگزاری مراسم مذهبی آزادی کامل داشته باشند. نمی‌گوییم دولت کاملا اهل سنت را به حال خود رها کند، در مطالبات و خواسته‌هایشان نظارت کند اما دورادور تا اهل مدارس بتوانند آنچه در مدارسشان است ‌خود مدیریت کنند. در این‌باره دو نکته مهم هم هست. نخست آن‌که در مدارس دینی ما هیچ حرف و بحثی خلاف با نظام و حکومت نباید باشد و این قرار تمامی اهل سنت با هم است که اجازه ندهند کسی علیه نظام صحبتی بکند و نکته دوم آن‌که مباحث تفرقه‌انداز خصوصا علیه شیعیان مطرح نشود زیرا برخلاف حکومت اسلامی و حسن همجواری است. در واقع ما می‌خواهیم براساس اخوت و در چارچوب قانون رفتار کنیم. انتظار این است که همان‌طور که مسیحیان و یهودیان آزادی عمل دارند ما هم بتوانیم این آزادی عمل را داشته باشیم. شیعه و سنی هر دو برادر هستند و باید یکدیگر را بیشتر تحمل کنند.
در حال حاضر به دنبال مطالبات حداکثری هستید یا حداقلی؟
۳۵ سال است که دیر کرده‌ایم. جامعه اهل سنت در این انتخابات حضور گسترده و فعالی داشت. نزدیک به ۹۰‌درصد به روحانی رای دادند. در واقع اکثریت اهل سنت در تمام مناطق سنی‌نشین به او رای دادند. معتقدیم مردم شیعه و سنی برای حل مشکلاتشان به او رای دادند زیرا احساس مشکل می‌کنند. کشور از نظر اقتصادی با بن‌بست مواجه شده و در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کند. باید بتوانیم در دولت جدید در عرصه‌های بین‌المللی از انزوا و تحریم خارج شویم و در عرصه‌های داخلی هم بن‌بست‌ها برطرف شود. ملت برای همین به صحنه آمد. اهل سنت نیز در کنار این مشکلات کلان برای حل مشکلات خود بیشتر از قبل به صحنه آمدند. توقعات و انتظارات بالاست و امید می‌رود تدبیر مشکلات را حل کند. اگر از اهل سنت و اقوام به درستی استفاده شود، هزینه‌های فعلی که برای امنیت منطقه داده می‌شود به حداقل می‌رسد و برای وحدت خرج می‌شود. وحدت امت اسلامی و ملت ایران بیشتر می‌شود و ایرانی‌ها کنار هم قرار می‌گیرند و اخوت حاصل می‌شود. مطالبات اهل سنت پاسخ داده شود،امنیت هم برقرار می‌شود. به حقوقشان برسند، آرامش فکری و ذهنی باشد و دغدغه نباشد و کار به دست مردم بیفتد خیلی از مشکلات حل می‌شود و تمام هزینه‌ها برای سازندگی، آبادانی و عمران به‌کار می‌رود.
فضای اعتدال چه تاثیری بر زندگی مردم سیستان می‌گذارد؟

اکنون شعار اعتدال است. آقای روحانی قدرت را تحویل می‌گیرند و اگر برنامه‌هایشان عملی شود بسیاری از مشکلات حل می‌شود. اگر در استان بتوان با درایت و تدبیر شیعه و سنی را کنار هم قرار داد و یک قوم و مذهب نیایند تمام ادارات را در دست بگیرند، مشکلات حل می‌شود. همه کنار هم از نیروهای مسلح تا مردم می‌توانند امنیت را برقرار کنند. همه کنار هم باشند به همان وحدت اصلی می‌رسند و مشکلات حل می‌شود. تا حالا وقت انتخاب بوده است و حالا شعار اعتدال باید عملی شود.

بیشتر نامزدها در این دوره شعار توجه به اقوام و مذاهب را سر دادند، چرا شما حسن روحانی را که روحانی شیعه هست ‌ انتخاب کردید؟
اهل سنت به دلیل خود تفکراتی که در آقای روحانی و در مناظره‌ها، صحبت‌ها و بیانیه‌ها دید و با توجه به علم و توانمندی که دارند و خصوصا عالم شرعی هستند و هم علم شریعت و هم علم روز را دارند به این نتیجه رسید که او انتخاب اصلح است. در واقع اهل سنت اصلح را انتخاب کردند. روحانیت شیعه برای جامعه حرمت صددرصدی دارد. حالا شاید بتوان گفت یکی از انگیزه‌ها هم عالم بودن ایشان است زیرا علما دروغ نمی‌گویند. اما بیشترین چیزی که ملت ایران به آن توجه داشت تفکرات روحانی بوده است. شعار تدبیر بسیاری را امیدوار کرده است. هرچند که ائتلاف آقای خاتمی و هاشمی بی‌تاثیر نبوده و توانست انگیزه کافی به وجود آورد.

چرا برای جلو‌گیری از ادامه ترور‌ها، علمای اهل سنت به‌خصوص شما فتوای محکمی صادر نمی‌کنید؟
در گذشته فتوا داده‌ایم و توانسته‌ایم ‌ با این داستان‌ها مقابله کنیم. در خطبه‌ها و بیانات مختلف در این‌باره بسیار گفته‌ایم و مقابله شده است. از جانب علما با این پدیده زشت برخورد شده که تاثیر‌گذار بوده است اما مردم باید امیدوار شوند و افق روشنی در جلوی آن‌ها باشد و دریچه امیدی باز شود. به هرحال کسانی هستند که می‌خواهند از این وضعیت سوءاستفاده کنند و باید جلوی آن‌ها گرفته شود. تضمین برای خواسته‌هایتان گرفته‌اید؟
اهل سنت مشکلات خاص خودشان را داشته‌اند و هر رییس‌جمهوری را که با تفکرات باز و فکر باز دیدند به او رای دادند. برای همین به آقای خاتمی رای دادند که وسیع‌تر فکر می‌کرد و اکنون هم رای به روحانی دادند. روحانی را فرد جدی می‌دانند و امید آن هست که در دولت تدبیر و امید ‌ مشکلات حل شود. به عنوان شهروند و فرد ایرانی مطالبات خود را پیگیری می‌کنیم. در گذشته کوتاهی‌هایی از سوی مسئولان صورت گرفته اما خودمان هم کوتاهی کرده‌ایم. مطالبات پیگیری شده اما پیگیری‌ها مستمر باید باشد. نخبگان اهل سنت نمایندگان اهل مجلس و علما و اندیشمندان پیگیری کرده‌اند و باید بیشتر شود. مسئولان ذهنشان مشغول است و گرفتاری دارند و برای همین خودمان باید از نزدیک پیگیری کنیم و در فکر هستیم که کارگروهی از اهل سنت که در انتخابات بیشتر کمک کردند و افراد شاخص، معتدل و میانه‌رویی هستند مشکلات را طبقه‌بندی کنند و به مسئولان بدهند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۲۸۱۷


ارسال