سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۰۵
احمدی نژاد در گفتگوی زنده با مردم:
۱۰۰ درصد مطمئن بودم رئیس‌جمهور می‌شوم / مدتی است در موضوع هسته‌ای دخالت ندارم/ این دولت، دولتی پاک بود/
 
رئيس‌جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم گفت: بالاترین اجرای قانون اصل ۴۴ را این دولت داشته است و این دولت هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارد و حتی بدهی دولت‌های قبلی را هم تسویه کردیم.
به گزارش عصر هامون؛ گفتگوی زنده محمود احمدي‌نژاد با مردم بعد از اخبار سراسري ۲۱ شبکه اول سيما آغاز شد.

گفتنی است؛ احمدي‌نژاد در اين گفت‌و‌گوي زنده تلويزيوني پيرامون عملکرد دولت طي ۸ سال اخير و نيز گزارشي از خدمات صورت گرفته به مردم ايران ارائه ‌می‌کند.

مهمترین محور سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است:


** در آخر دوره باید به ملت عزیز ایران گزارش ارائه دهیم اما با توجه به کستردگی ابعاد وظایف دولت اراده یک گزارش کامل نیست و اجحاف در حق ملت است.


** من این گزارش را در ۵ بخش و در سطوح مختلف ارائه می‌دهم؛ فهرست اولین‌های دولت را به مردم ارائه می‌کنم.


** من از اول انقلاب سطوح مختلف مدیریت کشور را تجربه کردم و مسائل را از نزدیک دیده و با توانمندی و ضرورت‌های کشور آشنا شدم. معتقدم ظرفیت‌های ملت ایران بی‌نظیر است و ملت ایران می‌تواند در بالاترین سطح زندگی کند و پیشرفته‌ترین، شایسته‌ترین و مرفه‌ترین باشد و کشوری را داشته باشد که از فقر، تبعیض و محرومیت در آن خبری نباشد و همه در رشد و کمال باشند و لذت انسان بودن را بچشند.


** با احساس تکلیف و برای تغییر اداره کشور وارد عرصه شدم؛ من باور داشتم که کشور را می‌شود بهتر و با سرعت بیشتر اداره کرد لذا تصمیم گرفتم و احساس تکلیف کردم که کاندیدا شوم و آنچه در توان خودم و ملت می‌بینم، برای رسیدن به قله‌های بالاتر آزاد کنم.


** عده ای از سیاسیون معتقد بودند که انتخابات ریاست جمهوری نها متعلق به آن‌هاست و همه احزاب تقریبا با ورود من به عرصه مخالف بودند و حتی برخی گروه‌ها نیز فشار وارد کردند که انصراف دهم؛ البته معتقدم رئیس جمهور نباید وامدار هیچ حزب و گروهی باشد و باید تنها وامدار مردم باشد، وامداری به احزاب محدود می‌کند و نمی‌گذارد منافع ملی را به طور کامل در نظر گرفت.


** ملت در سال ۸۴ خود را محصور در جریانات سیاسی نمی‌پنداشت چراکه سطح ملت بالاتر از آنهاست و می‌دیدم مردم دنبال حرکت‌های بزرگ، آزادسازی ظرفیت‌های بزرگ و ... هستند و دنبال این نیستند که احزاب و جناح‌ها چیه می‌گویند و هنگامی که در شهرداری بودم، نظرات مثبت مردم را می‌دیدم.


** در سال ۸۴ من ۱۰۰ درصد مطمئن بودم رئیس‌جمهور می‌شوم. چند ماهی قبل‌ انتخابات از این امر آگاه و مطمئن بودم البته در آن زمان ما مشغول به کار بودیم و اعلام ما به کارها آسیب می‌زد.


** عدالت و عدالت‌گستری، خدمت‌رسانی بود و توسعه فرهنگ آن، توسعه مهرورزی ، پیشرفت و تعالی همه‌جانبه کشور بود و بازگشت مردم و بازگرداندن دولت به مردم ‌و باز کردن حلقه‌های بسته‌ای بود که شکل گرفته بود، ۵ محور برنامه های اعلام شده از سوی من در سال ۸۴ بود.


** در آن زمان من یک قول به مردم دادم و تنها قولی که بنده به مردم دادم، این بود که در آن زمان نگفتم پول می‌دهم و یا اضافه می‌کنم و هیچ بلکه تنها قولی که به مردم دادیم، این بود که تمام توان و وجود خودم و دولت را صرف تحقق این برنامه‌ها می‌کنیم.


** عدالت بسیار مهم است و ترجمه عملی توحید در زندگی اجتماعی است، دالت به معنای فراهم کردن محیط مناسب برای رشد استعدادهای انسان است. ما بسیاری از اختیارات را به استان ها دادیم تا خودشان را پیدا کنند و ما گام های زیادی در راستای تحقق عدالت برداشتیم چراکه عدالت نباشد فرصتی برای رشد پیدا نخواهد شد.


** دولت نهم و دهم در شرایط بسیار خاص و سختی مستقر شد، عراق و افغانستان در اشغال بودند و آمریکا همواره تهدید می کرد و دولت نهم در سایه تهدیدات آمریکا به پایان رسید، بحران اقتصادی در زمان استقرار دولت نهم و دهم گریبانگیر جوامع بود و ما تحریم های سختی داشتیم، شرایط داخلی هم سخت بود و فشارها بر روی دولت زیاد بود.


** مدتی است در موضوع هسته‌ای دخالت ندارم.


** تا الان بیش از ۴۰ میلیون نفر شناسایی شده و سهام عدالت را دریافت کردند که ۸ میلیون نفر هم در راه هستند. از ۶ دهک به ۲ دهک کم درآمد و دارای مشکل سهام را رایگان ارائه می کنیم. تا کنون ۱۳۸۴ میلیارد تومان سود برای سهام عدالت پرداخت کردیم که متعلق به دو دهک پایین بوده است.


** یک کار دیگر که انجام دادیم، توزیع بانک‌ها قرض‌الحسنه بود. مردم قبلا وقتی پولی را می‌گرفتند که این پول ها به صورت قرض‌الحسنه نبود. این را معمولا طبقات پایین درآمدی می‌گیرند، ۵۹.۹ درصد در سال ۸۴، به قرض‌الحسنه برمی‌گشت اما الان تقریبا ۹۸ درصد شده است. از همین‌ها چه اتفاقی افتاده است؟ حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر وام ازدواج گرفته‌اند یعنی بیش از ۱۱ میلیارد تومان که اینها را هم طبقات پایین می‌گیرد و بیش از این رقم نیز قرض‌الحسنه کارهای ضروری گرفته است.


** مشاغل خانگی تعریف شد. کسانی بودند که نمی‌توانستند بنگاه تاسیس کنند، چون این کار نیاز به سرمایه بالا و هزینه زیاد دارد ولی در خانه می‌توانند تولید شغل کنند، ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به این امر اختصاص داده‌ایم یعنی به مشاغل خانگی.


** توزیع یکسان یارانه ها سبب تبعیض شد و این قانون گام بزرگی در تحقق عدالت بود.


** خیلی‌ها هستند که از محل همین یارانه‌ها ثروتمند شدند یعنی انرژی آزاد را گرفته‌اند و فروخته‌اند و کار کوچکی روی آن انجام داده‌اند یعنی اصل کار آنها انرژی بوده است اما محصولشان را بازار آزاد می‌فروختند و این هدفمندی یارانه‌هاست و کاهش مصرف، اصلاح ساختارها و بهره‌وری نیز از مزایای هدفمندی یارانه‌ها بود، اما یک گام بزرگ هدفمندی یارانه‌ها عدالت بود. در کشور فردی پیدا می شود که سالی ۵ لیتر بنزین مصرف نمی‌کند و در عین حال کسی پیدا می‌شود که سالی بیشتر از ۵ هزار لیتر بنزین مصرف می‌کند؛ خب! این باید هزینه‌اش را بپردازد لذا ما این را توزیع یکنواخت کردیم و فکر می‌کنم هر‌چه جلوتر برویم، این توزیع یکنواخت به عدالت کمک می‌کند.


** حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه به بنگاه های کوچک پرداخت شده است و یک میلیون و ۲۰۰ هزار شغل نیز ایجاد شده است.


** مسکن مهر هم در شهر و هم در روستا انجام شده و تا الان بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان اختصاص یافته است. خیلی‌ها که نمی‌توانستند آرزو کنند صاحب‌خانه شوند، الان صاحب‌خانه هستند. سرمایه‌گذاری‌ها را ‌در کشور پراکنده کردیم.


** قبلاً می‌گفتیم سه استان کشور صنعتی هستند اما الان اکثر استان‌های کشور دارند به سرعت صنعتی می‌شوند. ‌توزیع فولاد، توزیع خودرو، توزیع صنایع گوناگون در کشور نمونه‌هایی از صنعتی شدن هستند.


** افزایش مراکز آموزش عالی کشور در دولت نهم و دهم صورت گرفت و تعداد دانشجوها در دولت دهم افزایش یافته است.


** دولت سفرهای استانی را طراحی کرد یعنی آمایش سرزمینی را عینی پیاده کرد. حتی رئیس جمهور به استان‌ها و روستاها سفر می‌کرد و وزرا به شهرستان و روستاها سفر می‌کردند یعنی فشاری از ناحیه دولت برای توزیع منابع در سراسر کشور وجود داشت.


** حقوق بازنشسته‌ها، کارگران مستمری‌بگیرها ترمیم شد. نمی‌گویم الان وضعیت ایده‌آل است‌ ولی جهشی انجام شد و کارمندانی که پایه آنها پایین بود، دو سه سال بالا رفت. از سال ۸۵ تا الان چند روزه حقوق کشاورزان پرداخت می‌شود.


** برای اولین بار در کشور مهاجر بعد از حادثه نداریم و این بخاظر خدمات دولت است.


** روستاها عمدتاً محروم هستند، در سال ۸۴ تعداد روستاهایی که از گاز طبیعی استفاده می‌کردند، حدود ۲ هزار خانوار بوده است که در حال حاضر این آمار به بیش از ۲۲ هزار خانوار رسیده است. بهسازی و آسفالت جاده نیز با افزایش روبرو بود.


** عمده معوقات برای درآمدهای بالا است؛ بخش کمی برای تولیدکنندگان است و بخش عمده ای برای بخش تجارت است؛ وام را استفاده کردند اما برنگردانند. ما فشار آوردیم که معوقات بانکی کاهش پیدا کند ‌و تا حد زیادی کاهش پیدا کرد اما مصوبه‌ای گذرانده شد و دست ما بسته شد.


** این دولت توانست در برانگیختن حس خدمت‌رسانی و باور آن در بین مسئولان تا حدود زیادی موفق باشد. در گذشته در سیستم اداری به تعبیری اشرافیت شکل گرفته بود که اینها مخالفت خدمت‌رسانی است. ما نوکر مردم هستیم. این نوکر بودن توهین نیست بلکه افتخاری برای ما و مسئولان است.


** هیچ جای کشور از حضور دولت خالی نیست. اصل عدالت را باید عدالتگر اصلی بیاید و پیاده کند؛ هرجای ایران بروید نشاط و شادی است، عدالت برکت را بهمراه دارد.


** دولت با خدماتش به مردم معرفی شد نه با تبلیغاتش؛ دولت، دولت پاک بود و با همه وجود در خدکت دولت بود و من بسیاری مواقع شرمنده همکارانم می شدم.


** درآمدهای دولت بیشتر نشده است؛


** سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ۴۶ میلیارد دلار بوده است.


**یک اورژانس جاده‌ای در کشور درست کرده‌ایم با همکاری وزارت بهداشت، وزارت راه، هلال احمر نیروی انتظامی. تلفات جاده‌ای ما زیاد بود. سال ۸۴ کل خودروهایی کشور ۶ میلیون بود و ۲۷ هزار و ۸۰۰ نفر کشته شدند اما سال ۹۱ تعداد تلفات ما به کمتر از ۱۹ هزار رسید و سریعترین کاهش نرخ تلفات را داشتیم البته ‌ما به این وضع قانع نیستیم و یک نفر هم زیاد است و نباید کشته شود اما اگر با همین روند که قبل از دولت بود، ادامه می‌یافت، آمارها زیاد می‌شد.


** از سال ۵۷ تا ۸۴ آزادراه ها و بزرگراه ها حدود ۶ هزار کیلومتر بوده است و در این دولت ۱۵ هزار و ۷۰ هزار کیلومتر بوده است.


** تولید مسکن روستایی از سال ۷۶ تا ۸۴ حدود ۱۲۷ هزار مسکن بوده که در این دولت یک میلیون و ۷۰۰ هزار مسکن ساخته شد.


** دولت الکترونیک در این دولت ساماندهی شده و صندوق قرض الحسنه و مهر امام رضا هم در این دولت تشکیل شد؛ خودروهای درست مردم بیش از سه برابر شده است و کازسوز شده اند.


** شما اگر در هر بخشی بروید خدمات این دولت چند برابر دولت های دیگر است و اگر کسی خلاف این را بگوید بیاید و جایزه بگیرد.


** یکی از معیارهای ما برای انتخاب همکاران این بود که باید مردم را دوست داشته باشند اما بخاطر مخالفت با این دولت هیچ شخصی از دولت کنار گذاشته نشد.این دولت سندی مخالف حقوق ملت را امضا نکرد و من یادم نمی آید که تا کنون بد کسی را خواسته باشم حتی دشمنانم.


** کسی پیدا نمی شود که بخاطر انتقاد از دولت نگرانی داشته باشد و کسی نیست که ادعا کند برای انتقاد دولت مورد بازخواست قرار گرفته باشد.ما به بالاترین حد به آزادی احترام گذاشتیم و حتی این آزادی به سمت توهین منحرف شد اما آن را هم تحمل کردیم تا این آزادی محفوظ بماند


** یکی از فشارهای سنگین به ما این بود که پول دادیم به مرئم ولی باید پرداخت کنیم؛ ما برای کمک به مردم آمده ایم نه اینکه مردن را له کنیم.


** کوچکترین فاصله میان دولت و ملت بسیار خطرناک است و خیلی ها را مایوس می کند.


** بالاترین اجرای قانون اصل ۴۴ را این دولت داشته است و این دولت هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارد و حتی بدهی دولت‌های قبلی را هم تسویه کردیم. ما دولتی را تحویل می دهیم که هیچ بدهی ندارد؛ کشور بدهی خارجی دارد، مردم بدهی دارند اما دولت و بانک های دولتی بدهی ندارند.


** مردم دولت را از خودشان می دانند و دولت در دولت نهم و دهم به مردم بازگشت؛ الان بالاترین اعتماد به دولت وجود دارد البته انتقاداتی هم وجود دارد. ما همیشه فریادگر مطالبات مردم بودیم و تاریخ ثبت کند که ما هیچ تصمیمی علیه ملت ایران و به ضرر آن ها نگرفتیم و تمتم تصمیمات را به مردم اعلام کردیم.


** ما کشور را در شرایط سخت اداره کردیم و هنوز ابعاد فشارها را مطرح نکردیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۳۴۶۵


ارسال