سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ,7 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۷
سوال نشریه فرانسوی؛
منافقین در پاریس چه می کنند
 
هفته نامه فرانسوی با ذکر این که منافقین حتی در میان مخالفین هم جایگاهی ندارند، می نویسد جای تعجب دارد که سیاست‎مداران غربی تا این حد به آنها علاقه مندند.


به گزارش عصر هامون، هفته نامه "ژون آفریک" چاپ فرانسه، به مناسبت برگزاری کنفرانس منافقین در حاشیه پاریس، حضور آنها را زیر سوال برده است.

در این مطلب به تاریخچه تاسیس در سال ۱۹۶۵ و تفکر التقاطی آنها اشاره شده است و این که بعد از فرار به پاریس، مسعود رجوی به همراه ابوالحسن بنی صدر اقدام به تاسیس گروهی از مخالفین کردند که با مشخص شدن ماهیت آنها، روز به روز از اعضای آن کاسته شد و در پایان تنها ماندند.

"کلِمان تِرمه"، کارشناس مدرسه عالی مطالعات علوم اجتماعی (EHESS)، در این زمینه می گوید که سلطنت طلبان حکومت فعلی ایران را به آنها ترجیح می دهند و با توجه به حمایت نظامی آنها از صدام در جنگ علیه ایران، در داخل نیز منفور هستند.

لوران سن پِریه، نویسنده گزارش، با مقدمه فوق از "نمایش" برگزار شده در ۲۲ ژوئن در ویلپینت که به حضور شخصیت های مختلف سیاسی-رسانه‎ای همچون میشل آلیو-مری (وزیر دفاع سابق)، کریستین اوکران (گوینده معروف اخبار) و اینگرید بتانکور از فرانسه در کنار افرادی همچون رودلف جیولیانی (شهردار سابق نیویورک) و خوزه لوئیز زاپاترو (نخست وزیر سابق اسپانیا)؛ آن هم درست یک هفته بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران ابراز شگفتی کرده است.

وی می گوید آنها دلیل برگزاری کنفرانس خود را "جشن گرفتنِ تصمیم آمریکا در سپتامبر ۲۰۱۲ مبنی بر خروج آنها از لیست سازمان‎های تروریستی (که از سال ۱۹۹۷ در آن قرار داشتند" اعلام کرده بودند.

در ادامه مطلب به قتل آمریکایی ها در ایران در دهه ۷۰ میلادی اشاره شده است و آمده: "از سال ۱۹۸۶ آنها کمپ اشرف در عراق قرار گرفتند و تبدیل به متحد اصلی صدام حسین در جنگ علیه ایران (۸۰-۱۹۸۸) و ابزار اصلی برای قتل عام خونین کردها و شعیان شدند."

در اینجا نویسنده فرانسوی این سوال را مطرح می کند: "چگونه سازمانی به این مخوفی و منفوری می تواند باعث تجمع تعداد زیادی از افراد و شخصیت‎ها شود؟"

وی در پاسخ مقاله آلینا آلیمکولووا، دانشجو قرقیز بر روی سایت رادیو آزادی -که هزینه های آن از طرف کنگره آمریکا تامین می شود، را ذکر کرده که اعتراف کرده با وعده سفر ارزان قیمت به پاریس و بدون اطلاع از استفاده ای که قرار است از آنها بشود، از پراگ به آنجا منتقل شده اند.

سنت پریه می نویسد: "بنیه مالی قابل توجه آنها این امکان را داده که برای تطهیر خود در دهه اول سال ۲۰۰۰، فعالیت‎های گسترده‎ای انجام دهند و از لابی گرهای منتفذی در مجالس غربی استفاده کنند و سخنرانان شناخته شده‎ای را به خود جلب کنند."

وی در پایان می گوید که استقبال جامعه بین الملل از انتخاب غیرمنتظره روحانی، هم چون آب سردی بر آنها محسوب می شود.

مریم رجوی و تعدادی از گروهک در حال حاضر در اووِر-سور-اوواز در شمال پاریس مستقر هستند.
انتهای پیام/5696
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۳۸۷۳


ارسال