سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ,2 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۹
بعد از جام جهانی بسکتبال جوانان؛
حاتمی: نباید اهمیت کار جوانان را با پرتوقعی از بین برد
 

سرمربی تیم ملی بسکتبال جوانان معتقد است بازیکنان جوان ایران با دوندگی و تلاش ضعفهای موجود را از بین بردند و نباید اهمیت کار جوانان در جام جهانی را با پرتوقعی از بین برد.
مهران حاتمی که پیش از سفر به چک تلاش داشت سطح انتظارات را از تیم جوانان کاهش دهد در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران در مورد مسابقات توضیح داد: از همان ابتدا هم می دانستیم بهترین شانسمان در همان بازی اول و مقابل آرژانتین است چون با فرصت کوتاهی که برای تمرینات داشتیم، نتوانستیم برخی کارهای بسکتبال را درست تمرین کنیم و وقتی حریف نقاط قوت تیم را نمی دانست و در شروع کار که استرس و انتظار کمتر است بهترین شانس برد را داشتیم.

وی ادامه داد: بازیکنان تیم هم وقتی دیدند که توان بردن حریف قدرتمندشان را دارند فراتر از انتظار بازی کردند و هدف ما هم برای پیروزی در بازی اول به نتیجه رسید که حتی در دور بعد هم نتیجه این دیدار تاثیر گذاشت و در گروه خود پنجم شدیم. در نهایت هم بالاتر از آرژانتین قرار گرفتیم.

تنها با دویدن و تعصب بالا رفتیم

سرمربی تیم ملی جوانان تاکید کرد: باید به تیمهای پایینتر از ما توجه کرد. دو تیم چک و کره در نهایت از ما پایینتر قرار گرفتند در حالی که هر دو تیم از نظر حمله بهتر از ما بودند به خصوص کره که در نهایت هم با توان دفاعی بازیکنان و فشاری که از این نظر آوردند بالاتر از این تیم قرار گرفتیم.

حاتمی اشاره کرد: تیم ما تنها با بیشتر دویدن، توان و تعصب بازیکنان و شرایط روانی بالا رفت. بازی با چک را هم در شرایطی از دست دادیم که بازیکنانمان تا به حال استادیوم ۲۰ هزار نفری را ندیده بودند. در اصل هم برنامه ریزی تیم چک همین بود که دو بازی اول را در سالن کوچک برگزار کنیم و مقابل این تیم به فضای بزرگتری منتقل شویم تا تحت شرایط آن قرار بگیریم. از قبل هم می دانستیم بازی با چک برایمان سختترین مسابقه خواهد بود و از نظر حمله هم کمترین امتیاز را در این دیدار آوردیم.

وی اضافه کرد: فاصله نفرات اول و دوم در تیم زیاد بود و به همین دلیل بازیکنان تیم در طول بازیهای سنگین مستهلک شدند. البته بقیه تیمها هم مثل ما بازی داشتند اما تیم ما واقعا تجربه چنینن مسابقاتی را نداشت در حالی که آرژانتین با کمترین تدارکات ۱۵ بازی آماده سازی انجام داده بود.

از نظر حمله ضعیفتر از بیشتر تیم ها بودیم

حاتمی تاکید کرد: اگر روند بازیکنان را در دیدار اول و دوم با آرژانیتن مقایسه کنیم مشخص می شود که در دومین دیدار با آرژانتین با وجود استرس بیشتر هر چهار کوارتر را برده و بازی را اداره کردیم در حالی که در دیدار اول یکی در میان کوارترها را برده بودیم. این کاملتر شدن بازیکنان را در طول مسابقات نشان می دهد. اگر بازیهای تدارکاتی بهتری داشتیم قطعا شرایط تیم از این هم بهتر بود.

سرمربی تیم ملی جوانان تشریح می کند: اگر در سایت فیبا به قسمتی که بازی تیم به تیم را مقایسه می کند، مراجعه کنید مشخص می شود در اکثر این بازیها تیم ما از نظر حمله، شوتهای دو امتیازی و سه امتیازی ضعیفتر است اما در فاکتور جنگندگی، بلاک شات و توپ دزدی با گرفتن توپهای بیشتر ضعف خود را جبران کردیم. در نهایت هم سجاد مشایخی در بین تمام بازیکنان دنیا زا نظر توپربایی اول و صالح فروتن در بلاک شات سوم شد. در تمام مقوله های دیگر رده ۱۲ به بعد را داشتیم به جز ریباند که در این مرود هم یازدهم شدیم.

به این تیم چه داده اند و چه می خواهند؟

وی تصریح کرد: این آمارها میزان دویدن و جنگندگی بازیکنان ما را نشان می دهد. در دور اول می توان گفت که همه تحت تاثیر شرایط روحی و روانی بازیها قرار گرفتند چون تجربه چنین مسابقاتی را نداشتند اما در دور دوم استرسی وجود نداشت. با تمام این شرایط باید واقعیت را ببینیم. این که ما چه چیزی به این تیم داده ایم و چه چیزی از آنها می خواهیم. با سه دیدار تدارکاتی که نمی توان انتظارات عجیب و غریب داشت.

حاتمی ادامه داد: اگر توقع بردن تیمهایی مثل برزیل و اسپانیا را داریم باید ببینیم ما چه کرده ایم و آنها چه کارهایی برای تیم خود انجام داده اند. بازیکنان ما با سختی و ریاضت به اینجا رسیده اند و نباید اهمیت کار جوانان را با پرتوقعی از بین برد. بازیکنان ما به خصوص در بحث دویدن و توپربایی خوب کار کردند.

باید لیگ جداگانه ای برای جوانان داشته باشیم

سرمربی تیم جوانان با تایید این که بسکتبال ایران بیشتر از همه با استعداد و تلاش بازیکنان برنده می شود، گفت: اگر بازیکنان ما آرژانتین را شکست دادند به خاطر تلاش و استعدادشان بوده است. برای بهتر شدن این وضعیت باید همان کاری را انجام دهیم که تیمهای دیگر هم پیش رفته اند. تیم لیتوانی که در جهان سوم شد لیگی با ۵۰ تیم داشته که تمام بازیکنان فعلی آنها هم از بین نفرات این لیگ انتخاب شده اند. ما هم باید برای جوانان خود لیگ جداگانه ای داشته باشیم نه لیگی که بازیکنان جوان در گوشه و کنار ان قرار گرفته و کم بازی کنند یا همیشه استرس داشته باشند.


وی افزود: باید برای مسابقات بزرگ حداقل ۳۰ بازی تدارکاتی داشته باشیم تا در حد ۸ تیم اول جهان قرار بگیریم. باشگاهها هم باید در حد توانشان در این زمینه همکاری کنند. ضمن اینکه فدراسیون هم باید برای جدا کردن لیگ جوانان دست به کار شود. در سوپرلیگ فعلی واقعا سخت است که این بازیکنان را بازی داده و محک زد. این بازی نکردن جوانان در نهایت به تیم ملی وارد می شود و باید با تلاش زیاد آنها را آماده کرد. در حالی که می توان زحمت را به گردن باشگاهها انداخت.

اختلافمان با حریفان جهانی بالاتر از نتیجه جام جهانی است

سرمربی تیم پتروشیمی بندرامام توضیح داد: لیتوانی هم با همین کارها تیم سوم جهان شد. ما اگر برای چهار سال این کار را انجام دهیم نتیجه خوبی در سطح جهان می گیریم البته نه در سطح تیمهای اول تا چهارم جهان اما یک نتیجه قابل قبول به دست می آید. درست است که ما در بازیهای فعلی جایگاه خوبی به دست آوردیم اما این نشان دهنده اختلاف کم ما با تیمهای جهان نیست. هنوز هم اختلافمان واقعا زیاد است.

وی تاکید کرد: این که بازیکنان ذخیره هم در جام جهانی حد خوبی داشتند نشان می دهد که ما استعداد خیلی خوبی داریم. مربیان هم در سطح جوانان خوب کار می کنند و تنها به یک ساختار و برنامه ریزی نیاز داریم که فدراسیون باید برای این کار باشگاهها را هم مجبور به همکاری کند تا بسکتبال راحتتری را به اجرا بگذاریم و با استرس و فشار بالا نیاییم اگر هم در بازیهای جهانی دچار مشکل می شویم مقابل تیمهای اول تا پنجم جهان باشد.
انتهای پیام/5696
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۰۴۵


ارسال