جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ,3 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۶
رمضان، فرصت مغتنم احیای معنویات و ارتقاء آگاهی ها
 
ماه مبارك رمضان فرصت مغتنمی جهت مطالعه، تدبر و تفکر در دین و احیای معنویات و ارتقاء آگاهی ها در راستای ارتباط نزدیک تر با خداوند متعال است.

به گزارش عصرهامون،ماه مبارک رمضان در کنار فراهم کردن امکان جهت دهی معنوی و ارتقاء انسان به لحاظ روحی و انجام اعمال ویژه این ماه مبارک، فرصت خوبی جهت ارتقاء سطح آگاهی های معنوی از طرق مختلف به ویژه از راه مطالعه محسوب می شود.

در همین راستا و در آستانه ماه مبارک رمضان و همچنین نظر به دغدغه های فرهنگی و تربیتی موسسه جوانان آستان قدس رضوی، برخی از تولیدات مختلف این موسسه در قالب کتاب و نرم افزارهای چندرسانه ای در باب مسائل دینی و اعتقادی و سیره اهل بیت(ع) جهت بهره گیری در ماه ضیافت الهی به ویژه برای جوانان معرفی می شود.

نماز، نگاهی به آسمان

لوح فشرده « به آسمان نگاه کن» از جمله تولیدات موسسه جوانان آستان قدس رضوی است با موضوع نماز و بهداشت روان و در قالب چهار حلقه DVD و یک بروشور چکیده سخنرانی اساتید تولید و منتشر شده است.

اسلام بر خلاف برخي مكاتب و ادیان ساخته و پرداخته انسان که هدف شان بریدن از زندگی و انزوا است، دینِ زندگی است که انسان را به آبادانی جهان تشویق می کند.

بنابراین در زندگی دینی، روز با نماز شروع می شود و با نماز خاتمه می یابد و به این صورت خداوند انسان را دعوت می کند تا در خلال زندگی طبیعی با او ارتباط بگیرد.

بر همین اساس VCD « به آسمان نگاه کن » با بهره گیری از چهار استاد در زمینه های مختلف مباحثی را در زمینه نماز و بهداشت روان مطرح می کند.

در این لوح فشرده دکتر رسول رسولی پور با مبحث « رهایی یا رستگاری » به تبیین تفاوت آرامش در ادیان الهی با مکاتب بشری پرداخته، استاد جواد بهادرخان در « در جستجوی آرامش» به نماز و مدیریت استرس اشاره داشته، استاد احمد خسروی « از خود تا خدا » را در ارتباط با نماز؛ تجلی صفات خداوند در انسان عنوان کرده و حجت الاسلام دکتر مرتضی آقاتهرانی نیز در مبحث « نماز ساختگی، نماز واقعی» به بررسی ظاهر و باطن نماز می پردازد.

بهداشت روانی در آیات قرآنی

بهره گیری از آموزه های دینی برای ارتقاء بهداشت روانی فرد و اجتماع، موضوع یکی دیگر از تولیدات موسسه جوانان آستان قدس رضوی را با عنوان «بهداشت روانی در آیات قرآنی» را تشکیل می دهد.

این کتاب که در قطع پالتویی تولید و منتشر شده است، به موضوع دستیابی انسان به مدارج کمال و مناسب ترین شیوه برای پیمودن راهی که زمینه ساز خوشبختی دنیا و آخرت اوست به عنوان یکی از مسائلی است که به وضوح در قرآن کریم به آن پرداخته شده است، اشاره می کند.

بهداشت روانی و خانواده، مشکلات روانی-اجتماعی، فشارهای روانی و مقابله با آن، حمایت از مردم، بهداشت روانی-اجتماعی و بهداشت روانی-فردی سرفصل های کلی کتاب « بهداشت روانی در آیات قرآنی » محسوب می شود.

دکتر جعفر بوالهری، دکتر ربابه نوری قاسم آبادی و دکتر عباس رمضانی فرانی به عنوان نویسندگان این کتاب تلاش کرده اند تا به طور ویژه آیاتی از قرآن را که مستقیم یا غیر مستقیم، مفاهیم نوین بهداشت روانی را مطرح کرده، در اختیار خوانندگان قرار دهند.

میثاق با هشتمین امام مهربانی ها

جامعه اسلامی ملزم به رعایت اخلاق است و نمونه بارز آن رعایت و اجرای موازین عمیق اخلاق اسلامی به ویژه در ماه میهمانی خدا است. بر همین اساس موسسه جوانان آستان قدس رضوی کتابی بر مبنای احادیث حضرت رضا(ع) تحت عنوان «با تو عهد می بندم» را چاپ و منتشر کرده است.

در هر بخش از این کتاب که میثاق نامه ای با هشتمین امام مهربانی ها است، در متنی دلنشین به بیان لطیف ترین و عمیق ترین جلوه های اخلاقی پرداخته می شود و در پایان هر بخش نیز حدیثی از امام رضا(ع) متناسب با موضوع زینت بخش اتمام موضوع می باشد.
انتهای پیام/5696
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۰۵۰


ارسال