شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ,16 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۲
مسئول میراث فرهنگی و گردشگری اداره کل سیستان:
دو اثر تاریخی کاروانسرای فرنگی و گمرک بلژیکی سیستان ثبت ملی شدند
 
مسئول میراث فرهنگی و گردشگری اداره کل سیستان گفت: کاروانسرای فرنگی و گمرک بلژیکی در مسیر جاده زابل به نهبندان واقع شده است.
به گزارش عصر هامون، علیرضا خسروی در خصوص کاروانسرای فرنگی و گمرک بلژیکی اظهار داشت: سیستان با توجه به بازرسی ها و تحقیقات از دشت سیستان به نام بهشت باستان شناسان و همینطور لقب نمایشگاه تاریخی ایران را به خود گرفت.
وی ادامه داد: در سیستان در ادوار مختلف آثار داریم که یک بخش از این آثار مربوط به دوره قاجار و در داخل خود سیستان است و یک بخش از این آثار در شهرستان نیمروز قرار دارد که از آن جمله به کاروانسرای فرنگی و گمرک بلژیکی می توان اشاره نمود.
خسروی افزود: اين اثر در فاصله ۳۲ كيلومتري شمال غربي زابل و در بخش پشت آب ،دهستان قائم آباد و به فاصله ۹كيلومتري جاده زابل- نهبندان قراردارد.
وی اذعان کرد: معماری این کاروانسرا بسیار شبیه معماری موزه زابل است که نشان دهنده آن است که همزمان با ساختمان موزه زابل ساخته شده است.
وی در ادامه اشاره نمود: این کاروانسرا در ارتفاعی قرار گرفته که گردشگر ضمن تماشای آثار باستانی این اثر از مناظر زیبای دریاچه هامون صابری در مواقع پرآبی استفاده کافی را خواهد برد.
خسروی گفت: در روزگار قاجار اداره گمرک ایران طی قراردادی به مدیریت بلژیکی ها در می آید و به نام گمرک بلژیکی ها معروف می گردد.
رئیس میراث فرهنگی و گردشگری اداره کل سیستان بیان کرد: یکی از عوامل ایجاد کاروانسرا همان مسیر تجارت است که نشان می دهد از زمانهای کهن مسیر تجارت مهم بوده است واین نشان دهنده یک راه تجاری است.
وی گفت: هردو این اثر در آثار ملی به ثبت رسیدند و در سالهای گذشته بخشی از کارهای حفاظتی و مرمتی آن انجام شده است.
انتهای پیام/۹۰۳۱
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۲۶۸۷
مرجع : اوشیدا


ارسال