دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ,25 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۰
درددل‌ های دخترتنیسور ایرانی‌ الاصل + عکس
 
تنیسور ایرانی الاصل اهل فرانسه گفت: فرانسوی‌ها مساله مشکل من و پدرم را خیلی بزرگ کردند من شماره یک فرانسه و شماره 15 جهان و همه دختران بزرگ جهان را شکست داده بودم.
به گزارش عصر هامون،ارغوان رضایی، تنیسور ایرانی الاصل اهل فرانسه چند روزی است که به ایران آمده تا علاوه بر دید و بازدید تمرینات آماده سازی اش را در مجموعه ورزشی کردان کرج انجام دهد.

از طرفی وی بعد از گذشت دوسال و تمرین با مربیان مختلف به این نتیجه رسید که هیچ مربیی به خوبی پدرش تمرین نمی دهد.

بنابراین از حدود یک ماه و نیم گذشته استارت تمرینات جدیدش را با پدر آغاز کرده است و قصد دارد تا یک سال آینده تنیسور شماره یک جهان شود.این بازیکن مشهور دیروز به دعوت از آکادمی تنیس باشگاه انقلاب در فینال مسابقات مسترز ایران شرکت کرد و یک لوح تقدیر و دسته گل زیبا نیز گرفت.

این بازیکن نامی که مدتی به دلیل حواشی از قهرمانی در مسابقات تنیس فاصله گرفته بود در گفتگو با خبرنگار ما مسائل زیادی را مطرح کرد:

* خدا را شکر مشکلاتت تمام شده و تمریناتت را در آرامش و با پدرت انجام می دهی؟

سال ۲۰۱۰ برای من سال بسیار خوبی بود چراکه بهترین بازی هایم را انجام داده و به رده ۱۵ جهان رسیدم اما سال ۲۰۱۱ مشکلی با پدرم پیدا کردم و تنیس را برای یک سال کنار گذاشتم.

مشکلات خانوادگی که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید اما از آنجایی که من تنیسور مشهوری بودم این مطرح و مساله بزرگ شد و روزنامه ها خیلی دروغ نوشتند.

وقتی پدری مربی هم باشد ممکن است مشکلاتی بوجود آید و همیشه روزها به خوبی سپری نمی شوند.

من به سنی رسیده بودم که استقلال داشتم و می توانستم مسابقات را به راحتی انجام دهم. یک سال و نیم گذشت تا آرام شده و خودم را پیدا کنم.

* چطور شد تصمیم گرفتی با پدرت تمرین کنی؟

بعد از گذشت یک سال و نیم تنیس را در آکادمی موراتا گروپ که هم اکنون سرنا ویلیامز تنیسور شماره یک جهان در آن بازی می کند، تمرین کردم.

بعد از تمرین با چند مربی متوجه شدم که آن مربیان به سطح پدرم نمی رسند.

من هم اکنون با پدرم مثل یک انسان بزرگ رفتار می کنم.

وی مرا بیشتر درک می کند و به همین دلیل قبول کردم با وی تمرین کنم.

* از چه زمانی تمرینات جدیدت را آغاز کرده ای؟

از ۲ ماه و نیم گذشته با وی تمرین می کنم و ۶ ماه تا رسیدن به شرایط آمادگی زمان احتیاج دارم در این مدت در هیچ مسابقه ای شرکت نمی کنم و رده بندی ام را طبق قوانین در رده ۱۸۰ جهان نگه می دارم تا مسابقات گرنداسلم استرالیا که در ماه ژانویه برگزار می شود و برای این مسابقات آماده می شوم.

* فکر می کنی چه نتیجه ای به دست آوری؟

هدفم از شرکت در مسابقات گرنداسلم استرالیا این است که دو سه دور مرحله مقدماتی و جدول اصلی را ببرم.

اگر از سال ۲۰۱۴ شرکت در مسابقات تنیس را آغاز کنم یک سال و نیم طول می کشد تا شماره ۱۵ جهان شوم.

اگر در مسابقات استرالیا پیروز شوم به ۱۰۰ نفر اول جهان می رسم و این یعنی امکاناتش را دارم که در مسابقات دیگر نیز پیروز شوم.

یعنی در طول شش ماه می توان مسابقات دیگر را نیز برد اما خیلی سخت است.

* روزنامه های فرانسه درباره مشکل شما و پدرت مطالب زیادی نوشتند؟

فرانسوی ها مساله مشکل من و پدرم را خیلی بزرگ کردند من شماره یک فرانسه و شماره ۱۵ جهان بودم همه دختران بزرگ جهان را شکست داده بودم.

روزنامه نگاران فرانسوی از یکدیگر اطلاعات می گرفتند و کسی از من چیزی نپرسید.

من هم با هیچ روزنامه نگاری مصاحبه نکردم چون مشکل خانوادگی مربوط به خودم بود.

* یعنی شکایت شما از پدرت هم دروغ بود؟

بله چون شکایتی از پدرم نکردم و خبرنگاران مساله را بزرگ کردند.

من با پدرم مشکل داشتم اما هیچ وقت قطع رابطه نکردیم. هم اکنون رابطه من و پدرم خوب است.

* اما این مشکل شما را از دنیای قهرمانی دور کرد.

فکر می کنم باید این مشکلات بوجود می آمد تا بتوانم تنیس را ادامه داده و پیشرفت کنم. شاید اگر این روند ادامه پیدا می کرد شاید سقوط کرده و تنیس را رها می کردم.

این اتفاقات بد بود اما بدی که شاید خوب باشد.

در زندگی ام تنیس مهم و اولین هدفم است اما چیزهای مهم دیگری نیز وجود دارند و نمی خواهم مشکلات دیگر تنیس یا زندگی ام را خراب کند.

تنیس را به خاطر زندگی ام خراب نمی کنم و برعکس.

روزنامه نگاران خبرهای درستی انعکاس ندادند. وقتی مسابقه ای برگزار می شود احتمال بوجود آمدن این مشکلات وجود دارد و من مصاحبه ای نکردم.

* مدتی است در رده بندی فدراسیون جهانی روند نزولی را طی می کنی.

درست است. از مسابقات ویمبلدون در هیچ مسابقه ای شرکت نکردم چون می خواهم برای مسابقات گرنداسلم استرالیا آماده شوم.

دلیل آمدنم به ایران این بود که نمی توانستم ۶ ماه در یک مکان تمرین کنم طبق برنامه یک ماه در ایران تمرین کرده و علاوه براین دید و بازدید هم کردم.

* هدف بزرگ ارغوان رضایی چیست؟

هدفم این است که ابتدا به ۱۰۰ نفر اول جهان رسیده سپس به رده ۵۰، ۲۰، ۱۰ و یک جهان برسم.

یعنی هدف آخرم این است که شماره یک جهان شوم اما در عرض ده روز نمی شود به این هدف رسید.

باید با شرکت در مسابقات زیاد و گذاشتن وقت به این هدف دست یافت.

* با فدراسیون فرانسه هم مشکلاتی داشتی؟

فرانسویها نژادپرستند و مرا به دلیل اینکه دو ملیتی هستم اذیت می کنند و چوب لای چرخم می گذارند.

وقتی شماره یک جهان بودم کمکم می کردند اما نه مثل یک دختر فرانسوی که شماره دو و سه فرانسه بود.

وقتی شماره یک بودم در فدکاپ برای تیم ملی فرانسه بازی کردم.

وقتی شماره یک باشی همه به شما تعظیم و افتخار کرده و از شما برای حضور در تیم ملی دعوت می کنند اما از زمانی که باخت هایت شروع می شود کنار می گذارنت شماره ۵.

من هنوز هم بازیکنان شماره یک، دو و سه فرانسه را شکست می دادم اما چون در رده بندی جهانی پائین آمده بودم از موقعیت سوء استفاده کردند تا مرا کنار بگذارند.

مشکل من این است که دوملیتی هستم و از من خوششان نمی آید. ۳۰ سال گذشته یانیک نوآ از فرانسه در مسابقات رولاند گاروس اول شد اما چون سیاه پوست بود قبول نکردند که فرانسوی است.

* برای تیم ملی فرانسه بازی می کنی و آیا مشکلت حل شد؟

به تیم ملی فرانسه گفتم تا وقتی آماده نشده ام در تیم ملی بازی نمی کنم. شرایط فدراسیون تنیس فرانسه بهتر شده است چون کسانی که رفتار بدی با من داشته اند تغییر کرده اند.

* چرا در بازی با حریفان قدرتمندت راحت تر بازی می کنی و حتی آنها را شکست می دهی، اما در مصاف با رقبای پائین تر این اتفاق نمی افتد؟

بازی با شماره یک جهان راحت تر است چون استرس و ترس از شکست نداری و درنتیجه بهتر بازی می کنی مثلا وقتی انوشا شاهقلی بخواهد با فدرر بازی کند می داند که نمی تواند او را شکست دهد بنابراین اگر یک گیم هم از او ببرد خوشحال است.

* فکر می کنی بتوانی بار دیگر خواهران ویلیامز را شکست دهی؟

سرنا و ونوس ویلیامز خواهران تنیس باز آمریکایی را شکست داده ام چون در سطح من بودند اما برای من مشکلاتی پیش آمد که نتوانستم بازی کنم اگر می دانستم که نمی توانم آنها را شکست دهم تنیس را رها می کردم چون می دانم توان شکست تنیسور شماره یک جهان یعنی سرنا ویلیامز را دارم به خودم شانس می دهم تا مسابقه داده و دوباره پیروز شوم.

* تمرین در ایران چگونه بود؟

تمرین در دهکده ورزشی کردان کرج خوب بود امکانات خوبی داشت و من نیز مشکلی نداشتم. از طرفی کشور ایران را دوست دارم چون خیلی به کشورم نزدیک است خیلی حیف است که نمی توانم برای ایران بازی کنم.

* چرا برای تیم ملی ایران بازی نمی کنی؟

دوست دارم برای ایران بازی کنم اما با امکاناتی که می گذارند نمی توانم. اگر اجازه دهند در مسابقات خارجی با پوشش مورد نظر فدراسیون جهانی به اسم ایران بازی می کنم از طرفی قوانین فدراسیون جهانی تنیس اجازه نمی دهد با پوشش اسلامی بازی کنم.

با پوشش اسلامی در ایران تمرین کردم اما بازی با این لباس ها خیلی سخت است. من سعی کردم راجع به این پوشش نظر موافق فدراسیون جهانی را جلب کنم و پرسیدم اما اجازه نداند. برای من هیچ وقت قبول نکردند.

* مشکل تنیس ایران چیست؟

نبود مربیان حرفه ای و برنامه ریزی. وقتی کار حرفه ای انجام نشود بازیکن حرفه ای نداریم.

برای اینکه مربیان حرفه ای شوند بازیکنان را باید از سنین پایه در این رشته فعال کنیم تا تنیس را یاد گرفته و در آینده پیشرفت کنیم.

* میانه ات با فوتبال چگونه است؟

فوتبال فرانسه و اسپانیا را نگاه می کنم.

فوتبال رئال مادرید را دوست داریم دوسال در اسپانیا زندگی کردم و فوتبال این تیم را دیده ام کریستین رونالدو برای تماشای بازی ام به استادیوم آمد. دوست دارم برای یک بار فوتبال ایران را از نزدیک تماشا کنم. پرسپولیس را دوست دارم.
انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۲۷۰۷
مرجع : ندای انقلاب


ارسال