سه شنبه ۱ تير ۱۴۰۰ ,22 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۳
رئیس میراث فرهنگی و گردشگری چابهار:
بازدید از موزه محلی چابهار در هفته گردشگری رایگان است
 
رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان چابهار گفت: قدمت موزه محلی شهرستان چابهار به اواخر دوره قاجار برمی گردد، این مکان با تغییر کاربری از ساختمان حکومت انگلیسی ها به مدت ۳۰سال به ساختمان فرمانداری تبدیل شد تااینکه در سال ۸۸ به موزه محلی چابهار تغییر کاربری داد.
به گزارش عصر هامون، محمد عظیم بارکزهی اظهار داشت : بخش همکف موزه از دو بخش تشکیل شده که بخش اول از صنایع دستی که نشان دهنده صنایع دستی استان است و بخش دیگر آثار واشیاء باستانی که شامل کاسه های سفالی ظروف سفالی که عمده آنها از بلوچستان مرکزی وبخش هایی از ایرانشهر و بمپور و دامن بدست آمده و ظروف سفالی از کلپورگان منطقه سراوان تهیه شده است .

وی افزود: با جمع آوری اشیاء باستانی و قدیمی منطقه چابهار وهدایت آنها به این موزه با هدف ترویج فرهنگ مردم منطقه و نوع آداب ومنش بلوچستان آشنا کنند.

بارکزهی بیان کرد: ظروف فلزی که متعلق به اواخر دوره اسلامی سکه های فلزی متعلق به دوره ساسانی آثار باستانی هستند که در طبقه همکف وجود دارد .

رئیس میراث فرهنگی تصریح کرد: بخش فوقانی بخش مردم شناسی رو تشکیل می دهد که شامل ماکت ها و مجسمه ها از مردم منطقه که با پوشش خاص خودشان رسم و رسوم منطقه رو از قبیل ( پخت و پز ، جشن های عروسی ، کشاورزی ، وساخت اشیاء و صنایع دستی و ، و ماهیگیری ) رو به نمایش می دهند.

بارکزهی خاطر نشان کرد: بازدید از موزه در این هفته رایگان هست و با آموزش و پرورش تعاملاتی صورت پذیرفته که دانش آموزان رو برای باردید از موزه با هدف ترویج فرهنگ منطقه و با تاریخ بلوچستان آشنا کنند.
انتهای پیام/۹۰۳۱
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۲۷۹۷
مرجع : چهاربهاران


ارسال