دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ,25 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
سخنگوي دولت گفت: استانداران سه استان خراسان جنوبي، خوزستان و فارس در جلسه امروز (چهارشنبه) هيئت دولت تعيين شدند.
به گزارش عصر هامون،
محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت در حاشيه جلسه امروز(چهارشنبه) هيئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز آقايان احمدي، مقتدايي و خدمتگذار به عنوان استانداران استانهاي فارس ، خوزستان و خراسان جنوبي تعيين شدند.

وي افزود :‌ در جلسه امروز محمد شريعتمداري به عنوان معاون اجرايي رئيس‌جمهور و مولاوردي به عنوان معاون امور زنان و خانواده رئيس‌جمهور معرفي شدند.

نوبخت در تشریح مصوبات جلسه امروز هیئت دولت با بیان این‌که در جلسه امروز به سه موضوع اصلی پرداخته شد، تصريح کرد: در این جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه به ارائه گزارش مفصلی از وضعیت دریاچه ارومیه و پیشنهادات خود پرداختند.

نوبخت با اشاره به تاکید رئیس‌جمهور در ارتباط با حل بحران دریاچه ارومیه،‌ افزود: در ۲۸ مرداد کارگروهی از سوی دکتر روحاني و هیئت وزیران در ارتباط با دریاچه ارومیه تشکیل شد و این کارگروه تاکنون جلسات متعددی را برای بررسی وضعیت دریاچه ارومیه برگزار کرده و امروز به ارائه گزارش پرداختند.
نوبخت با اشاره به ارائه ۱۹ طرح در زمینه بهبود شرایط دریاچه ارومیه به هیئت دولت اظهار داشت: همه این ۱۹ طرح مورد تصویب قرار گرفت که می‌شود آن را در سه گروه خلاصه کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: اولین طرح این است که میزان آب ورودی به دریاچه تصحیح شود و بخش‌هایی که در صورت استمرار آنها برای دریاچه ارومیه بحران به وجود می‌آورند، متوقف شوند.

وی مطالعه و سرعت بخشیدن طرح‌ها برای انتقال آب به دریاچه ارومیه را موضوع مهم دیگر خواند و افزود: رئیس‌جمهور کارگروه مربوط به دریاچه ارومیه و وزارت نیرو را مامور کرد که از اختیارات اصل ۱۲۷ و ۱۳۸ استفاده کرده و جلوی مشکلات این دریاچه گرفته شود.

نوبخت با اشاره به دغدغه رئیس جمهور درباره نجات رودخانه‌های کشور اظهار داشت: تشکیل کارگروهی برای نجات دریاچه ارومیه نیز به همین دلیل بود.

سخنگوي دولت در بخش ديگري از اظهاراتش گفت:هرگونه نظر دولت را سخنگوي دولت ، ‌وزرا و يا روابط عمومي رياست جمهوري اعلام مي کند.

وي در ادامه افزود: اگر خبري غير از اين سه منبع اعلام شد آن را به مثابه نظر دولت تلقي نکنيد.

نوبخت ادامه داد: هفته گذشته يکي از جرايد تيتري را به نقل از مسئولي از دولت منتشر کرده بود که بعد از بررسي متوجه شديم که اين تيتر برداشت آن روزنامه بوده است .

سخنگوي دولت افزود: در جلسه امروز هيئت دولت رئيس‌جمهور در پي جلسه ديروز خود با نخبگان جوان از همه وزرا و معاونان خواست که به نحو شايسته‌اي از ظرفيت و توانايي بنياد نخبگان جوان در دستگاه‌هاي دولتي استفاده کنند.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه چرا ساعات کار ادارات مجدد تغيير کرد، گفت : بر اساس قانون مديريت خدمات کشوري ساعت کار کارکنان دولت ۴۴ ساعت است و از ابتداي انقلاب همواره مبنا همين زمان بود اما در سالهاي گذشته به دليل اوضاع جوي و اقليمي، براي کاهش آلودگي هوا ساعاتي از کار کارکنان کم شد اما پس از اينکه اوضاع اقليمي به حالت عادي باز گشت تعداد ساعات برنگشت.

نوبخت گفت:تلاش ما اينگونه بود که در خصوص زمانبدي ساعات کار ادارات به گونه‌اي برنامه‌ريزي شود تا آشفتگي و اخلال در برنامه‌هاي پيشين رخ ندهد.

سخنگوي دولت در بخش ديگري از اظهاراتش گفت: هيچ يک از مسئولان دولتي با صراحت نظري در خصوص حذف يارانه سه دهک بالا اعلام نکرده‌اند و راهکارهايي هم که مطرح شده است، نفي نکرده‌ايم .

وي در ادامه افزود: آنچه اکنون در بحث قانون هدفمندسازي يارانه‌ها در دستور کار دولت است طبق روال گذشته انجام مي‌شود اما از نظر ما توازني ميان دريافت‌ها و پرداخت‌ها در سازمان هدفمندي وجود ندارد و بايد تعادل ايجاد شود .

نوبخت گفت: يک بحث اين است که در ۵ ماه باقيمانده ازسال قانون را به رويه موجود ادامه دهيم اما در خصوص اينکه اين روش قابل استمرار است يا نه و اينکه مرحله دوم اجراي قانون در دستور کار قرار گيرد، چهار کار گروه تعيين شده است.

سخنگوي دولت در خصوص بحث حذف سه دهک بالا از دريافت يارانه هم گفت: از آنجا که خانوارها درآمدهاي متفاوتي دارند، عدالت اين است که برخي دهک‌ها را تقليل دهيم تا بتوانيم منابع آزاد شده را در بحث بهداشت و درمان ، بيمه و کمک به واحدهاي توليدي اختصاص دهيم.

نوبخت افزود: ماهانه بيش از ۳۵ هزار ميليارد تومان ميان خانوارها تقسيم مي‌شود که اگر چه بخشي ازخانوارها به اين يارانه نياز دارند، اما براي بخش ديگر که درآمد زيادي دارند اين يارانه واريزي رقم قابل توجهي نيست.

سخنگوي دولت گفت : ماده ۷ قانون هدفمندي يارانه‌ها نيز بر اين موضوع صراحت دارد که پرداخت يارانه‌ها متناسب با درآمدها باشد.

نوبخت افزود: البته اکنون به سبب کامل نبودن بانک اطلاعاتي، گروهي مشخص شده است که اين سه دهک ثروتمند را شناسايي کنند.

وي در خصوص تاثير افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي در تورم و اقتصاد خانوار گفت: در اين باره نمي‌توان تصميم نسنجيده گرفت و با اقتصاد خانواده بازي کرد و بدون تدبير به جامعه شوک وارد مي‌شود.

نوبخت افزود: تصميم ما اين است که کارگروه‌ها فعالانه همه ابعاد را ببينند تا بتوانيم مرحله دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها را در سال ۹۳ اجرا کنيم.

وي گفت: از دولت تدبير و اميد انتظار نيست که در اين باره بدون مطالعه وارد عمل شود بنابراين همه راهکارهاي مختلف در جهت عدالت مورد هدفمان و در لايحه بودجه ۹۳ که چند ماه آينده تقديم مجلس مي‌شود، پيش‌بيني خواهد شد.

سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا شب گذشته در اين خصوص با نمايندگان مجلس جلسه‌اي داشته‌ايد، افزود: ديشب در اين خصوص هيچ جلسه‌اي با نمايندگان نداشتيم.

وي در بخش ديگري از اظهاراتش ادامه داد: ۱۷ شهريور امسال هيئت وزيران ۳۵ مصوبه را در خصوص رفع موانع توليد تصويب کرد و بخشي از آن درباره تأمين ارز براي توليدکنندگان بود که هيئت وزيران در اين باره چندين مصوبه اثربخش داشت.

نوبخت در پاسخ به پرسشي درباره فشار ناشي از تورم بر مردم گفت: در هفته دو بار تيم اقتصادي دولت با حضور رئيس‌جمهور درباره بحث‌هاي متفاوت تشکيل جلسه مي‌دهد و در همه اين جلسات مهار و تقليل تورم مطرح مي‌شود.

سخنگوي دولت افزود: از ميان انواع گزينه‌هايي که معاونت نظارت و برنامه‌ريزي در لايحه بودجه سال ۹۳ متصور است آن گزينه‌اي را بايد در لايحه بياورد که تقليل قابل توجهي را در تورم سال ۹۳ ، جامعه احساس کند.

وي تصريح کرد: اين جزو برنامه‌هاي ماست و به محض اينکه بخشنامه اجرايي و لايحه آماده شد، تأثير ارقام بودجه را در زندگي مردم از جمله در تورم ، نرخ بيکاري و رشد اقتصادي اطلاع‌رساني خواهيم کرد.

نوبخت افزود : همچنين بايد بدانيم آثار تصميمات پولي و بودجه‌اي ما در زندگي مردم چيست.

وي گفت : تأکيد رئيس‌جمهور بر تيم اقتصادي و معاونت برنامه‌ريزي اين بود که نرخ تورم در لايحه بودجه کاهش قابل توجهي داشته باشد.

سخنگوي دولت در پاسخ به پرسشي درباره تبادل کاردار ميان ايران و انگليس و همچنين احتمال بازگشايي سفارتخانه‌هاي دو کشور گفت: در بخش مربوط به روابط بين‌الملل سخنگوي وزارت امور خارجه ، مواضع را بيان خواهد کرد.

نوبخت در پاسخ به پرسشي درباره دستور رئيس‌جمهور مبني بر نظرسنجي از مردم گفت: دستور نظر سنجي داده شد و بايد در هرکار همواره مطلع باشيم که آيا مردم از شيوه و روش مورد استفاده ما راضي هستند يا خير؟

وي اضافه کرد: دولت تدبير و اميد ، خود را وامدار مردم مي‌داند و معتقد به حقوق شهروندي است و اينکه مردم بايد در روش‌هاي کارگزاران خود اعمال نظر کنند.

نوبخت همچنین در جواب سوال خبرنگار دیگری در مورد مشکلات تورم ۴۰ درصدی در ایران، اظهار کرد: در هیچ جلسه‌ای نیست که در هفته تیم اقتصادی دولت با حضور شخص رئیس‌جمهور بحث مهار و تقلیل تورم را در آن مطرح نکند و در حال حاضر بودجه‌ریزی ما به شکلی انجام می‌شود که بدانیم آثار تصمیمات پولی و مالی ما در زندگی مردم به چه نحو خواهد بود و مردم از قبل مطلع باشند، بنابراین تاکید رئیس‌جمهور به تیم اقتصادی بخصوص معاونت برنامه‌ریزی این بود که رقم قابل توجهی از نرخ تورم کاهش یابد.

وی در جواب سوال دیگری مبنی بر صحبت‌های پورمحمدی در مورد پرونده موسوی و کروبی و مطرح شدن آن در شورای عالی امنیت ملی، گفت: قطعا گزارش وزیر محترم دادگستری را رد نمی‌کنم، اما آنچه اتفاق می‌افتد حتما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سخنگوی دولت در جواب سوالی در مورد دستور پرواز مستقیم ایران- آمریکا که از سوی رئیس‌جمهور مطرح شده است، گفت: دستور بررسی و اجرایی شدن این کار داده شده است و هرگونه اقدامی در چارچوب منافع ملی سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران قابل قبول باشد را انجام می‌دهیم.

نوبخت همچنین در رابطه با مساله حضور آقای روحانی در دانشگاه تهران در هفته پیش‌رو، گفت: این برنامه هنوز قطعی نشده است.

وی در پايان در رابطه با سفر رئیس‌جمهور به عربستان با توجه به دعوت پادشاه عربستان از وي گفت: راجع به این مساله هنوز تصمیمی گرفته نشده است و مطمئن باشید در صورتی که تصمیمی گرفته شد قبل از آنکه شما سوال کنید گزارش خواهیم داد.

انتهاي پيام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۳۱۱۲


ارسال