جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ ,27 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
گلایه مجری صدا و سیما از سرعت پائین اینترنت در سوئیس، سفر رهبر انقلاب به همراه دكتر روحاني به چين، لطف احمدی‌نژاد در حق پسر خاتمی، رد صلاحيت مشايي براي جلوگيري از اعتراض هاشمي و ... از جمله اخبار جذاب بسته خبري امروز است
به گزارش عصر هامون، هر روز شاهد توليد حجم گسترده‌اي از اخبار و گزارشات مختلف و متنوع در خبرگزاري‌ها و پايگاه‌هاي خبري هستيم كه رصد تمام اين اخبار براي مخاطبان در گرو صرف وقت بالايي است و البته از حوصله آنها نيز خارج؛ براي تسهيل در مرور اين اخبار، تلاش داريم گزيده‌اي از اخبار سياسي هر روز كه در فضاي مجازي منتشر مي‌شود را در قالب يك بسته خبري در اختيار مخاطبان قرار دهيم.

همراهي دکتر روحاني در سفر رهبر معظم انقلاب به چين

آیت‌الله خامنه‌ای در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۶۸ قبل از رحلت حضرت امام خمینی (ره) به عنوان رئیس‌جمهور کشورمان به چین سفر کردند كه اين سفر به مدت ۶ روز برنامه‌ریزی شده بود، با توجه به اینکه در کشور چین غذاهای مختلفی پخت و پز می‌شود که با احکام اسلامی همخوان نیست، آیه‌الله خامنه‌ای و تیم همراه تصمیم می‌گیرند به رستوران عمومی "المطعم الاسلامی" که فقط غذای حلال تهیه و آماده می‌کند بروند.به گزارش ديدبان، دکتر ولایتی وزیر امور خارجه وقت و دکتر حسن روحانی از اعضاي تیم همراه آیه‌الله خامنه‌ای بوده‌اند. يكي از حاشيه‌هاي اين سفر اين بود كه قبل از نشستن هواپیمای حامل تیم ایرانی در فرودگاه پکن، اعلام می‌شود که به دلیل بیماری رهبر چین، دیدار وی با رئیس‌جمهور ایران و هیأت همراه لغو شده است و از ابتکارات آیه‌الله خامنه‌ای این بود که پس از اطلاع از این موضوع، دیدار با مقامات دیگر چینی را لغو کردند تا به صورت غیر‌مستقیم این پیغام را به چینی‌ها بدهند که سطح نمایندگان ملت ایران کمتر از رهبر چین نیست.این مسئله باعث شد که نخست‌وزیر چین شخصا برای عذرخواهی به حضور آیه‌الله خامنه‌ای برسد و گفتنی است این ابتکار و شجاعت آیه‌الله خامنه‌ای جدا از اینکه باعث شد همگان به جایگاه هیأت عالی رتبه ایرانی سر تعظیم فرود آورند، موجب شد رهبر چین به صورت جداگانه و دو برابر زمان تعیین شده پذیرای رئیس‌جمهور ایران و هیأت دیپلماتیک همراه باشد.

دروغ‌‌هاي برملا شده "ب.ز"

"ب.ز" در سلسله داستان‌های دنباله‌دار خود از چگونگی میلیاردر شدن به نام محسن نوربخش رئیس کل فقید بانک مرکزی اشاره كرده و مدعی است در مسیر کاری خود برخورد با مرحوم نوربخش موجب شده کارمزدی ۱۷ میلیون‌ تومانی به دست آورد كه در آن زمان به طور متوسط قیمت آپارتمان در تهران حداکثر ۱۷۰ هزار تومان بوده است و آقای میلیاردر می‌گوید با این پول در خیابان میرداماد یک دفتر خریده است.

به گزارش فرارو، یزدان‌پناه سال‌های سال رئیس دفتر مرحوم نوربخش در وزارت اقتصاد و بانک مرکزی بوده است و شخصی که نزدیک‌ترین ارتباط کاری را با او داشته است و بدون شک کسی را که قریب به دو سال راننده رئیس کل بوده و نامه در کارتابل وی قرار می‌داده از یاد نمی‌برد اما وي با صراحت می‌گوید: مرحوم نوربخش هیچ‌گاه راننده‌ای به نام بابک زنجانی نداشته است.

حسن معتمدی مدیر سیاست‌ها و مقررات ارزی نیز می‌گوید: راننده رئیس کل بانک هیچ‌گاه سرباز نبوده است و چهره‌هایی که این مسوولیت را داشتند، تماماً چهره‌های جا‌افتاده بودند، اما شاید نکته کلیدی را محمد‌رضا شجاع‌الدینی معاون اداری و مالی پیشین بانک مرکزی بیان کرده است كه از دوستانش در معاونت مالی و اداری خواسته تا سابقه بابک زنجانی را در این بانک بررسی کنند.

پاسخ معاونت مالی و اداری جالب بوده است: هیچ‌گونه سابقه‌ای از بابک زنجانی در کارگزینی بانک مرکزی وجود ندارد، شاید بازگشت پول وزارت نفت به بهانه تحریم طول بکشد، خانه‌های اطراف گود ایران زمین را با پول بخرد، در ماجرای رشوه خود را کنار بکشد اما در این ماجرا پس از تکذیب مدیران مرحوم نوربخش باید اثبات ادعا کند.

فرزندان شهيد در قابي مشترك

پارسينه/ به تریتب: ۱- فاطمه عبادیان (فرزند شهید محمد عبادیان) ۲- حمیدرضا عبادیان (فرزند شهید محمد عبادیان) ۳- رضا عسکری ۴- سید مهدی دستواره (فرزند شهید سید محمدرضا دستواره ) ۵- احمدرضا عبادیان (فرزند شهید محمد عبادیان) ۶- داود کریمی (فرزند شهدی عباس کریمی) ۷- علی پازوکی (فرزند شهید اسدالله پازوکی) ۸- خانم اکبریاعضای ائتلاف سه نفره هم یکدیگر را قبول نداشتند

محمدرضا باهنر نايب رئيس دوم مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اينكه شما از نزدیک در معادلات سیاسی انتخابات ریاست‌جمهوری حضور داشتید چه زمانی دریافتید که اصولگرایان برنده انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ نیستند، اظهار داشت: نامزدهای انتخابات سال ۹۲ جریان‌های خاصی را نمایندگی نمی‌کردند و بیشتر اشخاص بودند که در جریانات انتخابات شرکت کرده بودند، اگر چه عارف و سعید جلیلی هر کدام یک جریان خاصی را نمایندگی می‌کردند اما‌ حسن روحانی که به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد، جریان خاصی را نمایندگی نمی‌کرد و مردم پس از ۱۶ سال افراط به اعتدال پناه بردند.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خانه ملت، با اشاره به اينكه در انتخابات ریاست‌جمهوری به یک مرحله‌ای رسیدیم که استارت آن از زمان انتخابات مجلس نهم کلید خورد، گفت: دو سر جریان اصولگرایی (جبهه متحد و جبهه پایداری) و در انتخابات ریاست‌جمهوری ائتلاف سه نفره و جبهه پایداری، همدیگر را قبول نداشتند، چرا؟ من این تحلیل را قبول ندارم چون اعضای آن ائتلاف سه نفره هم یکدیگر را قبول نداشتند، اگر قبول داشتند که به اجماع می‌رسیدند و یک نفر خروجی آن ائتلاف می‌شد؛ ایثارگران و رهپویان اولین تفرقه را در میان اصولگرایان کلید زدند.

اين نماينده مجلس در پاسخ به اين سوال كه احمدي‌نژاد اعتقاد داشت حذف مشایی به نوعی به اصولگرایی ضربه وارد می‌کند و باعث می‌شود طیف هاشمی رفسنجانی رأی بیاورد، تحلیل شما از این ارزیابی چیست، گفت: من این تحلیل را قبول ندارم، اگر هاشمی‌ رفسنجانی هم نبود آن وقت لاریجانی و ولایتی جایگزین می‌شد، احمدی‌نژاد دو دوره انتخابات را که پیروز شد در یک دوره دو قطبی کردن شدید اجتماع برد و دنبال این دو قطبی کردن بود، اصلاً مهم نبود که طرف مقابلش کیست، حتی اگر هاشمی هم ثبت نام نمی‌کرد برای خود رقیب می‌تراشید.

باهنر با پاسخ به اين سوال كه ورود سعید جلیلی به عرصه انتخابات کمی غیر منتظره بود و ظرف یک مدت کوتاه یک گارد فراگیر جلوی او بسته شد، تحلیل شما از این اتفاق چیست، اظهار داشت: ورود جلیلی غیرمترقبه بود و اتفاق دوم سهوا یا عمدا این بود که در مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ در آلماتی ما دیدیم که صدا و سیما خیلی مفصل و مبسوط به وي پرداخت، نکته سوم اين بود که او صلاحیتش احراز شد و اين در صورتي است كه افرادي مانند سعیدی‌کیا رد صلاحيت شدند و عده‌ای هم در بیرون جار و جنجال کردند که جلیلی کاندیدای نظام است و زمانی که خیال اصولگرایان و اصلاح‌طلبان از این بابت که جلیلی کاندیدای نظام نیست راحت شد، انتخابات تبدیل به "نه جلیلی" شد.

باهنر در پاسخ به اينكه مکان ندارد که رئیس مجلس در دومین یا سومین سال تغییر کند، گفت: تا به حال نداشته‌ایم پس از آنکه رئیس انتخاب شد در سال بعد عوض شود. ژنرالی که ارتشبد شود تا انتها رئیس مجلس می‌ماند.

لطف احمدی‌نژاد در حق پسر خاتمی!

فرزند سید محمد خاتمی در گفتگویی با روزنامه آفتاب یزد گفت: پدرم که بازنشسته شد، مبلغی به عنوان بازخرید در ماه‌های مرداد و شهریور ۸۴ پرداخت کردند و دیگر حقوق بازنشستگی ندادند تا اردیبهشت یا خرداد ۸۵ و ما در آن ماه‌ها از پس‌اندازمان خرج می‌کردیم. آن موقع معاونت اجرای ریاست‌جمهوری ـ آقای سعید‌لو ـ باید دستور پرداخت را می‌داد، اما ماه‌ها پرداخت حقوق بازنشستگی به تعویق افتاد و در نهایت یک جا پرداخت کردند.

بولتن‌نیوز نوشت، پدرم تصمیم گرفت کل این مبلغ را به عنوان هدیه قبولی در دانشگاه تهران برای خرید یک پراید به من بدهد که این ماشین را تا اسفند ۹۰ داشتم. مادرم می‌گفت اگر آنها پرداخت حقوق بازنشستگی را ماه‌ها به تعویق نمی‌انداختند ما نمی‌توانستیم برای تو یک پراید بخریم، چون هیچ‌وقت چنین رقمی در حساب ما نبود. این هم شاید لطفی بود که دولت احمدی‌نژاد در حق من کرد.

ديدار ملاله با ملكه انگلستان

ملاله یوسف‌زی دختر ۱۶ ساله پاکستانی که پس از ترورش از سوی طالبان تبدیل به چهره‌ای نام آشنا در عرصه فعالیت‌های حقوق بشر و حقوق زنان شده است، روز گذشته در کاخ باکینگهام با ملکه بریتانیا دیدار کرد‌.عصرايران نوشت، ملاله هفته گذشته نیز با حضور در کاخ سفید با رییس‌جمهور آمریکا و خانواده‌اش دیدار کرد. ملاله در حال تقدیم کتابش "من ملاله هستم" به ملکه بریتانیا است.

دویچه وله: نوه امام چیزی نگفته، فقط یک لطیفه گفته، به همین سادگی

سایت دویچه‌وله نوشت، ماجرای نوه [امام] خمینی [(ره)] به‌خاطر یک لطیفه به مجلس کشیده شد و نعیمه اشراقی، نوه آیت‌الله روح‌الله خمینی متهم شده در کامنتی در فیس‌بوک به "امام و خانواده شهدا" توهین کرده است اما برخلاف این ادعا، شماری از کاربران اینترنت تصریح می‌کنند که با کلیک بر روی نام کسی که کامنت را گذاشته بود، به صفحه اصلی نعیمه اشراقی وارد شده‌اند.

به گزارش جام‌نيوز به نوشته دویچه وله، هفته گذشته (۲۲ مهر) سخنان زهرا اشراقی، نوه دیگر روح‌الله خمينی در گفتگو با بخش فارسی روزنامه "الشرق الاوسط" نیز با واکنش‌های تندی روبرو شد. او در این گفت‌وگو به تشریح دیدگاه‌های خود درباره موسيقی پاپ، شبکه‌های تلويزيونی ماهواره‌ای و انتقاد از حجاب اجباری پرداخته بود.شاید سایت دولتی دویچه وله حق داشته باشد توهین به امام و شهدا را تنها یک لطیفه بداند چرا که سخنگوی دولتی است که با وجود حساسیت ویژه‌اش! نسبت به حقوق بشر تنها در خصوص مجرمان فتنه ۸۸، در زمان حمله ناجوانمردانه دولت بعث، بمب شیمیایی در اختیار دیکتاتور سابق عراق قرار داد تا به راه انداختن کشتار دسته جمعی رزمندگان در جبهه‌ها و مردم بی‌دفاع حلبچه، نام خود را با خلق چنین صحنه‌ها و صفحاتی تاریک و سیاه در تاریخ بشریت به بدنامی ماندگار کنند.

رد صلاحيت مشايي براي جلوگيري از اعتراض هاشمي بود

علی‌اکبر جوانفکر مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، مدیر موسسه مطبوعاتی ایران و مشاور مطبوعاتی و رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد در دوران تصدی شهرداری تهران و ریاست‌جمهوری، با اشاره به اينكه پس از ۳۲ سال فعالیت بی‌وقفه انتظار نداشتم دستگاه قضایی، مجازات ناصواب حبس را تشدید کرده و بنده را به مدت پنج سال از مشاغل رسانه‌ای و سیاسی محروم کند، گفت: اصولا در ایران نشریات خیلی درآمدزا نیستند و من فکر می‌کنم بنیه اقتصادی اصلاح‌طلبان از حامیان دولت سابق قوی‌تر است.

وي در گفتگو با افكارنيوز، با تاكيد بر اينكه از آمدن مشایی جلوگیری شد تا فرصت اعتراض از آقای هاشمی گرفته شود، تصريح كرد: همانطور که بنده نیز همزمان با مهدی و فائزه هاشمی بازداشت و به زندان فرستاده شدم تا بهانه‌ای برای اعتراض آقای هاشمی باقی نماند به هر حال آقای احمدی‌نژاد برای تایید صلاحیت آقای مشایی شانس قائل بود همانطورکه اصلاح طلبان و اصولگرایان هم نه برای تایید صلاحیت، بلکه حتی برای رییس‌جمهور شدن آقای مشایی شانس قائل بودند.

بيانيه سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا عليه رفع تحريم‌هاي ايران

سنارتورهای جمهوری‌خواه آمریکا با بی‌توجهی به درخواست باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا گفتند که در تلاشند طرحی را که برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران ارائه شده است بی‌توجه به اعتراضات کاخ سفید درباره اینکه هرگونه قانون جدیدی باید تا پایان دور مذاکرات هسته‌ا‌یی با ایران به تعویق بیافتد،‌ پیش ببرند و سناتور مارک کرک، یکی از اعضای کمیته بانکداری سنای آمریکا مدعی شد که پایان مذاکرات هفته گذشته در ژنو که به ادعای وی تغییری در رفتار ایران را به همراه نداشت، به این مفهوم است که سنا باید با وجود مخالفت‌های کاخ سفید تشدید تحریم‌ها را به پیش ببرد.

به گزارش ايسنا، کرک در واکنش به گزارش روزنامه نیویورک تایمز درباره اینکه دولت اوباما در حال بررسی کاهش تحریم‌ها علیه ایران از طریق رفع انسداد دارایی‌ها ایران در خارج از کشور است، بیانیه‌ای را با مشارکت لیندسی گراهام،‌ سناتورر کارولینای جنوبی و کلی آیوت،‌ سناتور نیو همپشایر منتشر کرد ‌با اين مضمون كه اکنون زمان تشدید تحریم‌های بین‌المللی و آمریکایی است،‌ نه تعضیف آن‌ها.

تا زمانی که ایران فعالیت‌های غنی‌سازی هسته‌یی‌اش را به حالت تعلیق در نیاورد آمریکا نباید تحریم‌های جدید را به تعلیق بیاندازد و یا رفع انسداد دارایی‌های مسدود شده را مدنظر قرار دهد و كاخ سفید گزارش روزنامه نیویورک تایمز را انکار نکرد، ولی برنادت میهان،‌ یک سخنگوی شورای امنیت ملی باراک اوباما گفت كه گفتگو درباره روش‌های مشخص لغو تحریم‌ها زودهنگام و همراه با گمانه‌زنی است.

عصرايران/ عکس نیویورک تایمز از نماز جمعه دیروز تهرانمحرمانه بودن طرح ژنو به نفع ايران است

آيت‌الله اسدالله ايماني عضو مجلس خبرگان رهبري درباره توافق تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي كشورمان با گروه ۱+۵ براي محرمانه بودن محتويات طرح جمهوري اسلامي ايران اظهار داشت: در صدر اسلام نيز بخشي از مذاكرات محرمانه بود و اگر هيات ايراني به دنبال محرمانه بودن طرح بوده است، طبيعتا محرمانه بودن به نفع جمهوري اسلامي ايران است.

امام جمعه شيراز در گفتگو با ايرنا، درباره علت همراهي برخي رسانه‌ها بويژه رسانه‌هاي صهيونيستي براي افشاي طرح محرمانه ايران در مذاكرات ۱+۵‌ گفت: در آيه‌اي از قرآن كريم آمده است در حوادث و مسايل مهم و كلان، وقتي شايعه‌اي وجود دارد، مردم به اين شايعه‌ها اعتنا نكنند و ببينند اوالامر در اين زمينه چه نظري دارد؛ در اينجا منظور از اوالامر اعم از امام و غير امام است و كساني را شامل مي شود كه مسئوليت كار را برعهده دارند.

آيت الله ايماني افزود: رسانه ها در بيدار كردن افكار عمومي و بصيرت‌افزايي نقشي اساسي دارند اما همه رسانه‌ها را نمي‌توانيم رسانه‌هاي مثبت ارزيابي كنيم چرا كه برخي ممكن است از اين موضوع استفاده منفي كنند و هركس بر افشاي محتويات اين طرح اصرار كند ممكن است منافعي در اين قضايا براي خود تعريف كرده باشد.

ردپای دو نفر در تصمیمات مهم روحانی

حسن روحانی که با نماد کلید موفق شد رئیس‌جمهور ایران شود، حالا کلیدهای طلایی خود را در اختیار دو نفر از هم‌قطاران قرار داده است تا پس از ۱۰۰ روز نخست فعالیت دولت تدبیر و امید، درباره اقتصاد و دیپلماسی به مردم گزارش دهند و دو ماه و اندی از تشکیل دولت یازدهم می‌گذرد؛ دولتی که با محوریت حسن روحانی به طور خاص در دو حوزه اقتصاد و دیپلماسی گام برمی‌دارد و معتقد است اگر در این دو حوزه با تحول مواجه شویم، سایر حوزه‌ها نیز سامان می‌یابند.

به گزارش فرارو، در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی، نخستین کلید طلایی در اختیار محمدجواد ظریف قرار گرفته که از نحوه آرایش تیمی در دولت یازدهم در بیش از دو ماه و اندی گذشته هم کاملا این موضوع محسوس است و در حوزه اقتصادی است که او ترجیح داده است این کلید را در اختیار محمد نهاوندیان، رئیس دفتر خود قرار دهد. حال باید منتظر ماند و دید سرانجام کلیدهای طلایی حسن روحانی می‌‌توانند قفل مشکلات را در اقتصاد و سیاست خارجی باز کنند و امسال حداقل بودجه با کاهش تحریم‌ها داشته باشیم و یا اینکه وعده‌های داده شده در این باره توخالی از آب درآمده است؟

گلایه مجری صدا و سیما از سرعت پائین اینترنت در سوئیس!

حسین عابدينی مجری برنامه گفتگوی ویژه خبری صدا و سیما در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک نوشت: هيات جمهوري اسلامي حدود ساعت ۴/۵ روز دوشنبه وارد ژنو دومين شهر بزرگ سوييس شد. هوا باراني بود. تصميم داشتبم که تصاوير ورود را بي‌درنگ براي تهران ارسال کنيم که با دلهره فراون به خبر ۲۱ رسيد.

به گزارش پارسینه؛ عابديني نوشت: خبرنگاران اين بار پس از پياده شدن از هواپيما ٍ همراه هيات بدون عبور از بازرسي فرودگاه، يکسره به محل استقرار منتقل شدند. تمام کار تشريفات را دوستان وزارت خارجه انجام داده بودند. اين موضوع بي‌سابقه بود. محل استقرار من و برخي ازدوستان ديگر در محل اقامت سفير بود که اگر مشکل اينترنت نداشت حرف نداشت. براي اقامت خوب بود اما براي کار رسانه‌اي مناسب نبود.

روز سه‌شنبه زماني که در حال ارتباط زنده با خبر ۱۴ بودم مصاحبه‌اي هم با آقاي عراقچي داشتم از نظر رسانه‌اي بسيار با ارزش بود اما به يکباره با هجوم خبرنگاران مواجه شدم که هر لحظه ممکن بود ارتباط قطع شود که الحمدالله بخير گذشت و هر ارتباط زنده پيشتر حدود ۸۰۰ دلار هزينه دارد از زماني که تحريم‌ها سفت‌تر شده، بچه‌هاي فني معاونت سیاسی ابتکاري جالب کاري کرده‌اند که بدون يک سنت هزينه از هر کجا‌، امکان ارتباط زنده ميسر مي‌شود.
انتهاي پيام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۳۵۶۹


ارسال