يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ,15 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاروزی، آب و منابع طبیعی گفت: قیمت اعلام شده خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید بوده و تا پایان این سال تغییر نخواهد کرد.
به گزارش عصر هامون، به نامه تقدیر و تشکر نمایندگان از رئیس‌جمهور و وزارت کشاورزی اشاره کرد و گفت: این نامه با امضای ۱۵۴ نفر از نمایندگان مجلس در آخرین جلسه علنی بهارستان قرائت شد.

وی افزود: این نامه در خصوص اعلام قیمت تضمینی خرید گندم قبل از شروع فصل زراعی برای اولین بار صورت گرفت.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاروزی، آب و منابع طبیعی اظهار داشت: همچنین در این نامه از آقای رئیس‌جمهور تقاضا داشتیم هرچه سریع‌تر قانون تمرکز بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی را که مصوبه مجلس بوده و دولت قبلی آن را مسکوت گذاشته بود، اجرا کند.

نماینده بستان‌آباد در ادامه تصریح کرد: قیمت اعلام شده خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید بوده و تا پایان این سال تغییر نخواهد کرد.

این در حالی است، پیش از این عباس رجايي رئيس كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس با اشاره به آخرين وضعيت واردات و صادرات گندم به خبرنگار پارلماني باشگاه خبرنگاران گفت: در حال حاضر قيمت گندم عادي ۱۰۵۰ تومان و قيمت گندم مرغوب نيز ۱۰۸۰ تومان است.

وي افزود: قيمت فعلي گندم به قيمت جهاني نزديك شده و هزينه حمل نيز تعلق مي‌گيرد و معتقدم نسبت به شرايط امروز با مشخصات اقتصادي كشور اين قيمت، قيمت مناسبي است هر چند عالي نيست ولي مناسب است.

نماينده اراك، كميجان و خنداب افزود: نكته ديگري كه در اين زمينه وجود دارد اينكه قانون اجرا شده است چرا كه در قانون خريد تضميني اين بحث است كه قبل از شروع فصل زراعي قيمت‌ها تعيين شود تا كشاورزان بتوانند انتخاب كنند و از آن جايي كه اين كار در ابتداي سال زراعي تعيين شده مناسب است.

وي گفت: قيمت فعلي براي فصل زراعي ۹۲-۹۳ تعريف شده ولي اين كه موقع برداشت محصول در سال آينده تغيير كند قابل پيش‌بيني نيست.

رجايي افزود: تاكنون شركت بازرگاني ۳ و نيم ميليون تن گندم جذب كرده و حدود ۴ ميليون تن خريد انجام داده است و فكر مي‌كنم تا پايان سال نياز به واردات داشته باشيم.

رئيس فراكسيون امنيت غذايي مجلس در خصوص اين كه نياز سالانه ما به گندم چه ميزان است، گفت: ما سالانه به ۱۲ ميليون تن گندم نياز داريم كه تبديل به آرد شود و براي انواع مصارف خبازي، ماكاروني، شيريني و شكلات و ساير موارد صرف شود.

وي در خصوص اين كه از اين ميزان چند درصد در كشور توليد مي‌شود، اظهار داشت: اگر شرايط مساعد بوده و بارندگي داشته باشيم و همچنين قيمت مناسب باشد تا مردم گندم خود را به دولت تحويل دهند، سالانه ظرفيت توليد ۱۲ تا ۱۴ ميليون تن گندم داريم، يعني مي‌توانيم بيش از نياز توليد كنيم.

رجايي تصريح كرد: امسال كمتر از اين ميزان توليد كرديم و قطعا به واردات نياز خواهيم داشت.

رئيس كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي اظهار داشت: اگر دولت برنامه‌ريزي كند به واردات گندم در سال‌هاي آينده نياز نخواهيم داشت.

رجايي به اقدامات صورت گرفته در كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس اشاره كرد و گفت: بحث‌هاي بسيار زيادي طي سال‌هاي اخير داشتيم وجلسات متعددي برگزار شده است و خوشبختانه دولت جديد به اين موضوعات توجه دارد و اميدواريم براي محصولات راهبردي از جمله گندم يك برنامه عملياتي طراحي شود.

وي در پايان گفت: معتقديم اگر به كشاورزي درست پرداخته شود به واردات محصولات كشاورزي در هيچ زمينه‌اي نیاز نخواهيم داشت.

انتهای‌ پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۳۷۸۵


ارسال