پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ ,28 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۳۴
مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خبر داد؛
مشاهده جکوی پلنگی پس از یک قرن در سیستان و بلوچستان
 
مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: جکوی پلنگی پس از یک قرن در استان سیستان و بلوچستان مشاهده شد.
خسرو افسری در گفتگو با خبرنگار عصر هامون اظهار داشت: در مناطق جنوبی استان جکوی پلنگی که توسط متخلفین شکار و بصورت غیرقانونی حمل می شد با همکاری نیروی انتظامی دستگیر و گونه های مذکور ضبط گردید.
وی افزود: در ۱۰۰ سال اخیر هیچ گونه گزارشی از مشاهده گونه ی جکوی پلنگی در استان و کشور نداشته ایم و این برای اولین بار است که این گونه در استان مشاهده و گزارش شده است.
افسری دامه داد: گونه جکوی پلنگی که گونه ایی مارمولک است که توسط متخلفین زیست محیطی از محل زیستگاه این گونه در استان بصورت غیر قانونی شکار شده است . با عنایت به اخبار واصله از همیاران محیط زیست و با همکاری نیروی انتظامی متخلفین دستگیر و مارمولک جکوی پلنگی ضبط شده است.
مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان کرد: باتوجه به اخبار رسیده و برخی شایعات محلی درخصوص این گونه مارمولک برای استفاده های خاص و از آنجاییکه این گونه پس از ۱۰۰ سال برای اولین بار توسط محیط بانان و کارشناسان این اداره کل رکورد شده است مطالعات و تحقیقات درخصوص ویژگی های زیستی – رفتاری این گونه آغاز شده است.
افسری ادامه داد: باتوجه به مشاهده جکوی پلنگی پس از ۱۰۰ سال در زیستگاههای استان و همزمان با شروع مطالعات و تحقیقات در این خصوص هماهنگی هایی با نیروی انتظامی درخصوص مبارزه با حمل غیرقانونی انواع جانوران و ... شده است و از سویی با اطلاع رسانی به شبکه گسترده ی همیاران محیط زیست و باتوجه به نظارت های نامحسوس و محسوس یگان حفاظت این اداره کل، با همه ی انواع شکار و صید و حمل غیرقانونی گونه های تنوع زیستی و جانوری برخورد قانونی خواهد شد.
افسری گفت: از تمام همشهریان محترم استان تقاضا داریم مانند گذشته - که همیشه همراه و یاور محیط زیست بوده اند - در صورت مشاهده ی هرگونه تخلف زیست محیطی اعم از شکار , صید و حمل غیر قانونی آلودگی های صنعتی , ... به این اداره کل اطلاع رسانی کنند تا در کمترین زمان ممکن تخلف گزارش شده مورد بررسی قرار گیرد.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۳۹۹۹


ارسال