يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ ,25 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۷
اميدها و چالش‌ها در آستانه مذاکرات ايران و 1+5
 
فرانس پرس در گزارشی در آستانه مذاکرات ايران و گروه 1+5 در ژنو که از روز چهارشنبه آغاز می‌شود، به اميدها و چالش‌های این مذاکرات پرداخت.
به گزارش عصر هامون،خبرگزاري فرانسه در گزارشي از ژنو به قلم "سيمون استوردي" درباره دور جديد مذاکرات ايران و گروه ۱+۵ در ژنو نوشت: ايران و قدرت هاي جهاني روز چهارشنبه بار ديگر در تلاش براي دستيابي به توافق بر سر برنامه هسته‌اي ايران گرد هم مي‌آيند؛ توافقي که احتمال دستيابي به آن تا کنون به اين اندازه نزديک و قريب الوقع به نظر نرسيده است.

نشست روز چهارشنبه که سومين دور نشست‌ها در پنج هفته اخير است با فشار زيادي همراه خواهد بود؛ در شرايطي که تهران اطمينان مي دهد برنامه خود را صرفاً به شکل غيرنظامي دنبال مي‌کند.

پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان‌ملل شامل چين، فرانسه، آمريکا، انگليس و روسيه همين طور آلمان موسوم به گروه پنج به علاوه يک، با ايران مشغول مذاکره هستند.

هفته پيش در نشست ژنو توافقي که اميد به دستيابي آن مي‌رفت بعد از سه روز مذاکره نفس‌گير به ويژه به علت مخالفت‌هاي فرانسه نقش بر آب شد.

دست نيافتن به توافق يا انعقاد قرارداد، کار را براي باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا دشوارتر مي کند؛ اوبامايي که قصد دارد کنگره را از تشديد تحريم هاي ايران بازدارد.

اسرائيل که خود سلاح اتمي دارد، تهران را متهم مي‌کند که تنها با هدف خريد زمان براي تقويت توانايي‌هاي هسته‌اي‌اش مشغول مذاکره است.

مذاکرات اين هفته با هدف دستيابي به توافقي اوليه انجام مي گيرد. به ادعای خبرگزاری فرانسه، در صورت دستيابي به توافق، ايران غني‌سازي ۲۰ درصدي اورانيوم را متوقف خواهد کرد، ذخيره اورانيوم خود را کاهش خواهد داد و فعاليت‌هايش را در اراک متوقف خواهد کرد. در مقابل تحریم‌ها رو به کاهش خواهد گذاشت.

به گفته يک مسئول ارشد آمريکايي، نزديک به ۱۰۰ ميليارد دلار درآمد حاصل از فروش نفت ايران هم اينک در حساب هاي بانکي سراسر جهان مسدود شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در نخستين مرحله چند ماهه، ايران و پنج به علاوه يک درباره انعقاد قرارداد قطعي مذاکره خواهند کرد که در نهايت به کاهش دائمي اندازه‌هاي برنامه هسته‌اي ايران و لغو تحریم‌ها منجر خواهد شد.

ديپلمات‌ها و تحليلگران با احتياط نسبت به احتمال دستيابي به توافق ابراز خوشبيني مي‌کنند. با اين همه، بسياري بر اين باورند که پيش از امضاي چنين توافقي نشست‌هاي بيشتري برگزار خواهد شد.

سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه روز شنبه اظهار داشت: به نظر مي‌رسد که فرصت بسيار خوبي فراهم شده است و نبايد آن را از دست داد.

آمريکا نيز اطمينان داده است که توافق در هفته جاري " ممکن "‌است.

با اين حال فرانسوا اولاند رئيس جمهور فرانسه ديروز يکشنبه گفت:" تا زماني که اطمينان نيابيم ايران از سلاح هسته اي چشم‌پوشي نکرده است کليه خواسته‌ها و مجازات‌هاي ما پا برجا خواهند بود."

عباس عراقچي معاون وزير امور خارجه ايران نيز که هدايت تيم مذاکره‌کنندگان ايراني را در ژنو بر عهده دارد گفت: " در صورتي که به حقوق ملت ايران احترام گذاشته نشود، هيچ توافقي حاصل نخواهد شد."

ايران غني‌سازي اورانيوم را رکن اصلي حقوق خود مي داند.

انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۴۵۰۶


ارسال