پنجشنبه ۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,22 April 2021
2
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۶
اختصاصی عصر هامون/
افزایش اعتیاد به مواد مخدر در بین زنان پاکستانی+عکس
 
اعتیاد به مواد مخدر زنان پاکستانی معضلی برای دولت این کشور شده است.
به گزارش خبرنگار عصر هامون،گسترش اعتیاد در هر جامعه ای می تواند تأثیرات سوء و غیر قابل جبرانی را به افراد آن جامعه وارد سازد و حال آنکه در کشوری مانند پاكستان که يكي از مراكز كشت مواد مخدر است و با انواع مشکلات و گرفتاریهای اجتماعی مواجه است، به عنوان یکی از بزرگترین معضلات اجتماعی شناخته می‏شود و می توان گفت که تا کنون آتش آن خانواده های بسیاری را گرفتار نموده است.
بسیار درد آور است که خانواده ای شاهد اعتیاد و گرفتاری اعضایش به تریاک و یا دیگر مواد مخدر باشد و بد تر از همه زمانی است که این عضو گرفتار یا شخص معتاد، یک زن باشد، این جا است که این درد به فاجعه ای بزرگ تبدیل شده و عمیق ترین مشکل را در خانواده و نهایتاً در جامعه بوجود میآورد.
زنان جزء نخستین قربانیان بسیاری از آسیب ها و انحرافات اجتماعی اند. در این میان اعتیاد اگر نه اولین و عمده ترین، بلكه یكی از مهم ترین آنان است.


تصور اکثر افراد جامعه در مورد اعتیاد این است که مواد مخدر و سوء مصرف مواد عمدتاً پدیده ای مردانه است. به عبارتی اعتقاد بر این است که زن ها بسیار کمتر از مردها به اعتیاد روی می آورند، شاید بدان علت که اعتیاد با نقش آشنای همسر و مادری مهربان و دلسوز در جامعه همخوانی ندارد.
استعمال مواد مخدر در پاكستان كه يكي از مراكز كشت خشخاش در جهان است مسئله تازه ای نیست، اما پاکستان با یک مساله دو جانبه رو به رو است. افزايش روز افزون مبتلايان به اين ماده مخدر بالاخص زنان كه تربيت كننده آينده سازان اين كشور هستند اين مركز توليد را با يك تهديد بزرگ رو برو كرده است.

وابستگی و سوء مصرف مواد در زنان كه در مركز كشت خشخاش حضور دارند روندی رو به رشد دارد، به نظر می رسد عوامل مختلفی بر دلایل شروع مصرف مواد در زنان اثر می گذارد و برخی از این عوامل در بین زنان شایع تر از مردان است که استرس و خلق منفی از جمله این عوامل است.
همواره یکی از آسیب پذیرترین اقشارجامعه زنان می باشند و درکشوري مانند پاكستان که در آن محدودیت های اجتماعی سخت گیرانه بر زندگی زنان وضع شده است، چشم پوشی از پدیده اعتیاد زنان تعجب آورست.
كشور هاي پاكستان و افغانستان كه مراكز كشت خشخاش در جهان هستند بيشترين امار زنان مبتلا به اعتياد را دارند كه اين مسئله مي تواند زنگ خطري براي جوانان و زنان استان سيستان و بلوچستان كه همجوار با اين كشور هاي توليد كننده ترياك و هروئين است باشد و لزوم توجه بیشتر به این مسئله به خوبی حس می شود.
رشد روزافزون و تنوع مواد مخدر اقدامات پيشگيرانه و اقدامات مقابله‌اي خاصي را مي‌طلبد که متناسب هنجار‌ها و قوانين هر کشوري رفتار مجرمانه و بيمار گونه تنظيم مي‌گردد که نگهداري، خريد، فروش، حمل، استعمال و تبليغ آن ممنوع است و مي‌توان براي آن مجازات در نظر گرفت لذا تا اين معضل تبديل به تهدید بزرگی برای جامعه زنان ایراني نشده و امار ها رشد صعودي را نشان نداده اند با اقدامات اصولي و فرهنگ سازي ها مانع از افزايش آمار زنان معتاد در كشور شويم چرا كه نادیده گرفتن و یا توجه اندک به بحث اعتیاد زنان در آینده ای نه چندان دور عواقب ناگواری را بر اجتماع تحمیل می کند. بنابراین اگر اعتقاد بر این است که "ماهی را هر وقت از آب بگیری، تازه است" باید برای رفع این معضل اجتماعی، تدابیری اساسی اندیشید.

انتهای پیام/۹۰۳۱
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۴۶۶


ارسال