سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ,20 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۹
حقيقت همكاري اسرائيلي – سعودي بر ضد ايران چيست ؟
 
سايت پانوراما- الشرق الاوسط در مقاله اي به بررسي همكاري اسرائيل و عربستان بر ضد توافق ايران با غرب پرداخت .
به گزارش عصر هامون، سايت پانوراما الشرق الاوسط در مقاله اي به قلم "شاكر كسرائي"به بررسي همكاري اسرائيل - و عربستان بر ضد توافق ايران با غرب پرداخت .

اين مقاله مي‌نويسد : بعد از دور اول گفتگوهاي ايران و گروه ۱+۵ در ژنو و موفقيت دوطرف در كاهش اختلافات و رسيدن اخباري از احتمال رسيدن به يك توافق بين دو طرف پيرامون پرونده هسته‌اي ايران ، اسرائيلي‌ها وسعودي‌ها در مورد اين گفتگوها معترض شدند.

نخست وزير اسرائيل بنيامين نتانياهو ، آمريكايي‌ها و اروپايي‌ها را تهديد كرد و از آنها خواست كه توافقي را با ايراني‌ها به امضا نرسانند ، همچنانكه سعودي‌ها اعتراضشان را بر ايالات متحده اعلام و تهديد كردند در صورت رسيدن به يك توافق با ايران در روابطشان با ايالات متحده تجديد نظر خواهند كرد.

دو طرف اسرائيلي و سعودي موضعشان با يكديگر بر ضد ايران و ضد هرگونه توافق ۱+۵ با ايران تطابق دارد . روزنامه‌هاي اسرائيلي خبر از همكاري اسرائيل و عربستان براي ضربه زدن به ايران داده‌اند، همچنانكه روزنامه هاي آمريكايي از وجود يك ائتلاف سعودي - اسرائيلي بر ضد ايران و انتظار حمله اسرائيل به ايران از طريق عبور از مرز هوايي عربستان با موافقت مسؤولان سعودي داده‌اند .

اخيرا خبري از ديداري كه در ۲۷ سپتامبر گذشته در "تل آويو" انجام شد و در آن تمام رؤساي سازمان‌هاي اطلاعاتي كشورهاي خليج فارس به رهبري " بندر بن سلطان " همراه با نخست وزير اسرائيل و رئيس دستگاه اطلاعاتي اسرائيل "موساد " در آن جمع شده بودند انتشار يافت ، كه اين ديدار اولين ديدار در نوع خود نبوده بلكه ديدارهاي پنهاني بسيار ديگري نيز در كشورهاي غربي و خاورميانه با هدف هماهنگي مواضع و استفاده از كارشناسان اسرائيلي در به دست گرفتن جنبش‌هايي كه به اصطلاح خواستار آزادي و دموكراسي اند انجام گرفته است.

اين مقاله مي‌نويسد : روزنامه "القدس العربي " خبر از ديدار هيئتي از موساد از تعدادي از پايتخت‌هاي كشورهاي خليج فارس با هدف هماهنگي مواضع و توافق در مورد تعدادي از قضايا بالاخص "سياست كشورهاي خليج فارس در قبال ايران " و مواجهه با چالش‌هاي اخوان در مصر و راههاي در دست گرفتن و كنترل پديده تظاهرات هاي ملي بر طبق آنچه در بحرين مي گذرد و جلوگيري از گسترش آن در ديگر كشورهاي حاشیه خليج فارس انجام شده است.

در اكتبر ۲۰۰۷ وزير سعودي با اسرائيلي‌ها در حاشيه نشستي كه " انستيتوي خاور نزديك " در واشنگتن آن را ترتيب داده بود ، ديدار كرد و در خلال آن سفير سابق سعودي در واشنگتن با مسؤولان ارشد اسرائيلي براي تشويق آنان براي تشكيل ائتلافي سياسي و امنيتي برضد ايران گفتگو كرد.


انتهاي پيام / ۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۴۹۳۹


ارسال