چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ,22 January 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۲
حمایت افکار عمومی آمریکا از توافق ژنو و مخالفت با اقدام نظامی
 
نتایج یک نظرسنجی می‌گوید اکثر آمریکایی‌ها از توافق هسته‌ای اخیر بین ایران و کشورهای ۱+۵ حمایت می‌کنند و با اقدام نظامی ایالات متحده علیه ایران، حتی در صورت شکست این توافق بی‌سابقه، مخالف هستند.
به گزارش عصر هامون،به نقل از بی‌بی‌سی، در این نظرسنجی موسسه ایپسوز و خبرگزاری رویترز، ۴۴ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند از توافقی که بامداد یک‌شنبه ۲۴ نوامبر در ژنو سر گرفت حمایت می‌کنند.

در مقابل، ۲۲ درصد با آن مخالف هستند.

طبق نتایج این نظرسنجی، اگر هم توافق ژنو و مسیر دیپلماتیک شکست بخورد، فقط ۲۰ درصد از آمریکایی‌ها در حال حاضر با توسل گزینه نظامی علیه ایران موافق هستند.

در صورت شکست توافق اولیه در ژنو، ۴۹ درصد خواهان افزایش تحریم‌ها و ۳۱ درصد نیز همچنان دیپلماسی را ترجیح می‌دهند.

ایران و کشورهای آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان در توافق اولیه در ژنو، توافق کرده‌اند و گفته‌اند که برای رسیدن به توافقی جامع و نهایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ظرف شش ماه آینده تلاش می‌کنند.

اسرائیل و غرب به برنامه هسته‌ای ایران بدگمان هستند و می‌گویند احتمالا ابعاد نظامی هم دارد.تهران همواره این اتهام را رد کرده است.

حسن‌نظر آمریکایی‌ها درباره باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در هفته‌های گذشته به خاطر اجرای پر مسئله قانون اصلاح بیمه و سلامت عمومی نزول کرده است.

با این وجود، این نظرسنجی اخیر درباره توافق با ایران، حاکی از حمایت افکار عمومی از اوباما است.

در این نظرسنجی ۶۵ درصد گفته‌اند اگر امنیت ملی آمریکا به طور مستقیم تهدید نشود، با هرگونه مداخله نظامی ایالات متحده در خاورمیانه مخالف هستند. در این باره، پاسخ ۲۱ درصد مثبت بوده است.

موسسه Ipsos و خبرگزاری رویترز می‌گویند این نظرسنجی که در دو روز گذشته و از ۵۹۱ نفر انجام شده، تا ۵ درصد قابل‌تعمیم به کل جامعه آمریکاست.

انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۵۱۰۰


ارسال