دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ,30 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۲
اعراب با توافقنامه ژنو مخالفت نکنند
 
استاد علوم سياسي در دانشگاه ملک سعود عربستان به کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس توصيه کرد به جاي مخالفت با توافقنامه ژنو، بهتر است در اجراي اين توافقنامه با آمريکا و ايران همکاري کنند.
به گزارش عصر هامون،«ابراهيم النحاس» در گفتگو با شبکه تلويزيوني الاخباريه سعودي از رياض درباره تاثير احتمالي کشمکش بين دولت آمريکا و کنگره اين کشور بر توافقنامه هسته اي ژنو با ايران گفت: «اين کشمکش ها تاثير چنداني بر توافقنامه ياد شده نخواهد داشت و من پيش بيني مي کنم آمريکا به اجراي اين توافقنامه ادامه خواهد داد. مذاکرات طولاني با ايران بر اساس رايزني ها و حتي حمايت بسياري از مسئولان آمريکايي صورت گرفته است. من پيش بيني مي‌کنم اوباما در اين باره بيشتر با مردم آمريکا سخن بگويد و حمايت مردم از اين موضع او قطعا بر اعضاي کنگره که با توافقنامه ژنو مخالف هستند و اعضاي کهنه کار کنگره مثل جان مک کين تاثير خواهد گذاشت. اکنون نسلي بر آمريکا حکومت مي‌کند که در جنگ ويتنام نبوده و در بسياري از جنگ هاي خارجي آمريکا شرکت نداشته است. علاوه بر اين، اعضاي کنگره آمريکا تحت فشار و تاثير لابي‌هاي مختلف قرار دارند و افرادي نيستند که به طور مستقل تصميم‌گيري کنند. به همين علت پيش‌بيني مي‌کنم آمريکا تا پايان به توافقنامه ژنو پايبند خواهد ماند».

النحاس درباره مخالفت‌هايي که در برخي کشورهاي عربي به ويژه کشورهاي خليج فارس با توافقنامه ژنو ديده مي شود گفت: «من تا حد زيادي اطمينان دارم که سياست خارجي کشورهاي عربي در جهت تقويت و حمايت از اين توافقنامه و هماهنگي با آمريکا پيش خواهد رفت. کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس بايد با آمريکايي‌ها و حتي ايراني‌ها به گفتگو بنشينند زيرا مخالفت با اين توافقنامه موجب منزوي شدن اين کشورها در معادلات منطقه خواهد شد که بدترين احتمال است. به عبارت ديگر اين کشورها به جاي آن که موضعي منفي اتخاذ کنند بايد تلاش کنند با کمترين هزينه از اين مرحله عبور کنند».

انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۵۱۵۵


ارسال