سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ,22 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۰
علت مخالفت عمان با کنفدراسیون کشورهای عربی
 
کشور عمان 48 ساعت قبل از برگزاری نشست سران عرب در کویت، با تشکیل کنفدراسیون کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس مخالفت کرد.
به گزارش عصر هامون، به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، "یوسف بن علوی" وزیر امور خارجه عمان از آمادگی کشور برای لغو عضویت خود در شورای همکاری خلیج فارس در صورت تصویب طرح تشکیل کنفدراسیون خلیج فارس به جای شورای همکاری خبر داد.

بن علوی پس از کنفرانس سالانه "امنیت منطقه" در منامه – پایتخت بحرین – ، در مصاحبه با الحیات گفت : شورای همکاری در صورت تشکیل کنفدراسیون موجودیتی نخواهد داشت، زیرا کنفدراسیونی که به جای ۶عضو ۴ یا ۵ یا ۳ عضو خواهد داشت ، جایگزین شورای خواهد شد.

بن علوی خاطرنشان کرد که اگر کنفدراسیون خلیج فارس تشکیل شود، عمان نَه عضو این کنفدراسیون و نَه جزئی از آن خواهد بود.

وزیر خارجه عمان با بیان اینکه طرح های شورای همکاری با اجماع و توافق تصویب می شود، افزود : عمان درحالیکه می تواند مانع تشکیل این کنفدراسیون شود چنین کاری نخواهد کرد.

بن علوی درباره علت مخالفت دولت متبوعش با تشکیل کنفدراسیون خلیج فارس اظهار داشت: عمان با تشکیل این کنفدراسیون موافق نیست و یکی دیگر از کشورهای عضو شورای همکاری این طرح را پیشنهاد کرده است.

عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان طرح تشکیل کنفدراسیون خلیج فارس را به جای شورای همکاری خلیج فارس پیشنهاد کرده است .

"نزار مدنی" وزیر مشاورامور خارجه عربستان در کنفرانس امنیت منطقه درباره تشکیل کنفدراسیون خلیج فارس و درگیری های منطقه سخنرانی کرد که بن علوی در واکنش به سخنان مدنی اعلام کرد که شورای همکاری خلیج فارس در بهبود وضعیت اقتصادی اعضای خود ناکام مانده است، و اعضای این شورا درخصوص طرح‌های اقتصادی اجماع و توافق نداشته‌اند، و همیشه در امر ساماندهی وضعیت اقتصادی تعلل کرده‌اند و عمان به هیچ وجه با تشکیل کنفدراسیون خلیج فارس موافقت نخواهد کرد و معتقد است که دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس نیز مخالف تشکیل چنین کنفدراسیونی هستند.

بن علوی همچنین به مسائل امنیتی اشاره کرد و گفت : اگر کشورهای عضو شورای همکاری به علت مناقشات و درگیری های کنونی یا آتی تدابیری اتخاذ کنند ، عمان هیچ دخالتی در این تدابیر نخواهد کرد . ما باید خود را از درگیری‌های منطقه‌ای و بین المللی دور نگه داریم . ما معتقدیم که قدرتمندی به این معنا نیست که نیروهای نظامی را برای دخالت در درگیری‌ها به حال آماده باش دربیاوریم.

بن‌علوی با بیان اینکه کشورش برای مداخله در درگیری‌ها آمادگی ندارد، اظهار داشت: عمان هیچ ارتباطی با مناقشات و درگیری‌ها ندارد، و خود را درگیر مناقشات و درگیری های شرق و غرب عالم نخواهد کرد.

بن علوی درباره ادعاهای مطرح شده در خصوص دخالت ایران در درگیری‌های سوریه نیز گفت: من به این سؤال جواب نمی‌دهم زیرا این سؤال اشتباه است .


انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۵۷۴۶


ارسال