چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ,27 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
درگذشت "نِلسون رولیهلاهلا ماندِلا"، رییس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی، رهبر جنبش علیه آپارتاید و برنده جایزه صلح نوبل در سن 95 سالگی بهانه‌ای شد برای آنکه اهم بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره وی را بازخوانی کنیم.
به گزارش عصر هامون،درگذشت "نِلسون رولیهلاهلا ماندِلا"، رییس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی، رهبر جنبش علیه آپارتاید و برنده جایزه صلح نوبل در سن ۹۵ سالگی بهانه‌ای شد برای آنکه اهم بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره وی را بازخوانی کنیم.

دیدارهای رهبر معظم انقلاب و همچنین گزیده فرمایشات ایشان در رابطه با نلسون ماندلا را در زیر می‌خوانید:

ديدار نلسون ماندلا با رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۷۱

"نلسون ماندلا" رهبر كنگره‌ ملی آفريقا در تاریخ ۰۴/۳۱/ ۱۳۷۱ در محل اقامت مقام معظم رهبری با حضرت آيت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ديدار كرد و طی آن بر تأثير مستقيم پيروزی انقلاب اسلامی ايران در اميد بخشيدن به مردم آفريقای جنوبی برای پايداری و مبارزه عليه رژيم نژادپرست حاكم بر اين كشور تأكيد كرد.

در اين ديدار كه دكتر ولايتی وزير امور خارجه، هيأت همراه آقای ماندلا و چند تن از مسئولان وزارت امورخارجه حضور داشتند مقام معظم رهبری مقاومت رهبر كنگره‌ی ملی آفريقا در مبارزه عليه رژيم نژادپرست آفريقای جنوبی را مورد ستايش قرار دادند و مراتب ايمان و اعتقاد ملت ايران به حقانيت مبارزات مردم اين كشور را خاطر نشان ساختند.

آقای نلسون‌ماندلا در اظهاراتش بارها از حضرت آيت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر خود ياد كرد و افزود: انقلاب اسلامی ايران تحت رهبری امام خمينی اميدهای فراوانی را برای قيام مردم آفريقای جنوبی در مبارزه عليه بی عدالتی به همراه داشته است و بدون ترديد تاريخ هرگز نقش ايران اسلامی را فراموش نخواهد كرد. ملاقات با رهبر انقلاب بزرگی كه جهان را تحت تأثير قرار داده است برای من اميدبخش و موجب افتخار بزرگی است ومردم آفريقای جنوبی اكنون برای شنيدن گزارش ديدارهای من با رهبر بزرگ انقلاب و مقامات عاليرتبه‌ی جمهوری اسلامی ايران به انتظار نشسته‌اند.

رهبر كنگره‌ ملی آفريقا از استقبال گرم مقامات جمهوری اسلامی ايران از وی و هيأت همراهش تشكر كرد و با اشاره به جايگاه با اهميت اسلام در آفريقای جنوبی در كنار ديگر اديان گفت:ما نسبت به اسلام بيگانه نيستيم. برجسته‌ترين رهبران مسلمانان آفريقای جنوبی دركنگره ملی آفريقا حضور و نقش مؤثری دارند و تأمين حقوق تضييع شده‌ی مسلمانان دركشورم از جمله اهداف و خواسته‌های ماست. (متن کامل خبر اینجا) ۱۳۷۱/۰۴/۳


ديدار كوفى عنان دبيركل سازمان ملل متحد با رهبر معظم انقلاب

پس از آن رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیداری که ۱۳۷۶/۰۹/۱۸ با كوفى عنان دبيركل وقت سازمان ملل متحد اظهار داشتند: با توجه به تابعيت آقاى كوفى عنان از غنا، به سوابق مبارزاتى چند تن از رهبران آفريقا از جمله مرحوم نكرومه، موگابه، سامورا ماشل، جوليوس نايرره و نيز نلسون ماندلا اشاره كردند و فرمودند: آفريقا در دهه‌هاى اخير مردان بزرگى داشته است و ما از آن جهت كه آفريقا در مقابل ظلم ايستاد، به اين منطقه از جهان عميقاً علاقه‌منديم.

ولى امر مسلمين با توصيه به دبيركل سازمان ملل براى حفظ ريشه‌هاى آفريقايى خود فرمودند: يكى از سياستهاى استكبارى در دنيا بريدن ريشه‌ها است، قدرتهاى استكبارى با بدترين شكل نژادپرستى، ريشه‌هاى فرهنگى و ملى افراد را قطع مى‌كنند، بنابراين هر تلاشى براى حفظ ريشه‌هاى فرهنگى، يك مبارزه ارزشى و بر حق است. ۱۳۷۶/۰۹/۱۸


ديدار نلسون ماندلا رئيس جمهور سابق آفريقاى جنوبى با رهبر انقلاب

حضرت آيت‌الله خامنه‌اى رهبر معظم انقلاب اسلامى در تاریخ ۱۳۷۸/۰۷/۲۵ نلسون ماندلا را به حضور پذيرفتند.

مقام معظم رهبرى در اين ديدار، خوشحالى خود را از موفقيتهاى آقاىِ ماندلا در دوره كوتاه مسؤوليتش در آفريقاى جنوبى ابراز كردند و فرمودند: بخش مهم كار شما در مدت مسؤوليت رياست جمهورى آفريقاى جنوبى اين بود كه بر اصول اخلاقى خود تأكيد كرديد و در ميدان اخلاق و معنويت نيز به پيش رفتيد و پيروز شديد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اى از حفظ اصول و اعتماد به مردم به عنوان دو درس مهم امام خمينى‌(ره) ياد كردند و فرمودند: امام خمينى (رض) هميشه به مردم اعتماد داشت و به ما نيز آموخت كه اصول خود را حفظ كنيم و به مردم نيز اعتماد داشته باشيم و بدون ترديد، پايبندى به اين دو اصل مهم، عامل پيروزى انقلاب اسلامى طى بيست سال گذشته بوده است و بر اساس اين مبانى، دولت و ملت ايران براى آقاى ماندلا احترام قائلند.

رهبر معظم انقلاب اسلامى در ادامه اين ديدار، توجه آقاى نلسون ماندلا را به سياست متكبرانه و جبارانه قدرتهاى بزرگ و زياده‌خواه جهانى جلب كردند و فرمودند: در دنياى امروز قدرتهايى وجود دارند كه خود را حاكم اصلى جهان مى‌پندارند و در هر جا كه منافع آنها اقتضاء كند، دخالت مى‌كنند و از كشتار انسانها و تحميل ويرانيهاى بسيار بر ملتها نيز هيچ ابايى ندارند و اسرائيل و آمريكا دو نمونه بارز و روشن از قدرتهاى زورگو هستند كه از هر وسيله ممكن براى برداشتن موانع از سر راه خود استفاده مى‌كنند. (متن کامل خبر اینجا) ۱۳۷۸/۰۷/۲۵

بيانات در ديدار دانشجويان بسيجى «طرح ولايت»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیداری که ۱۳۷۹/۰۶/۱۰ با دانشجويان بسيجى "طرح ولايت" داشتند در بخش کوتاهی از بیانات خود می‌فرمایند: "نلسون ماندلا" اين‌جا آمد؛ قبل از اين‌كه رژيم آپارتايد در آفريقاى جنوبى سقوط كند؛ تازه از زندان آزاد شده بود. البته من قضاياى انقلاب در آن كشور را خبر داشتم. در زمان رياست جمهورى، سفرى به مناطق جنوب آفريقا كرده بودم؛ آن‌جا مطّلع شدم كه دوستان و نزديكانش او قضاياى انقلاب ايران را در زندان به او مى‌دادند و او تحت تأثير بود و از داخل زندان نسبت به امام اظهار ارادت كرده بود. البته اين اظهار ارادت و تحت‌تأثير قرار گرفتن مخصوص او هم نبود؛ من او را به خاطر مطلبى كه مى‌خواهم بگويم، مثال مى‌زنم؛ وگرنه شخصيتهاى بسيار برجسته‌تر از او هم در دنيا بودند كه همين‌طور تحت تأثير بودند. راجع به انقلاب شنيده بود، آمد اين‌جا. يك گره كورى در آفريقاى جنوبى بود كه اين همه مبارزات - سى سال، چهل سال مبارزه كرده بودند - به جايى نمى‌رسيد. اين‌جا با من ملاقات كرد، به او گفتم كه تجربه‌ى امام و انقلاب ايران اين بود: تجربه‌ى حضور دلها و تن‌ها؛ بدون به كار بردن سلاح، با پشتوانه‌ى اعتقاد و عاطفه. به اعتقاد من وقتى خيابانهاى شهرها از اين مظهر حضور مردم مؤمن پُر شدند - از هركسى هم برنمى‌آيد؛ يك نوع ايمان لازم است - در مقابل اين عظمت، همه‌ى نظامهاى سياسى فرو مى‌ريزند. او همان‌جا نكته را دريافت. بعد از اندكى، حركتهاى عظيم خيابانى را در آن‌جا شنيديم كه به تغيير آن رژيمِ حقيقتاً قهّار و سفّاك منتهى شد؛ به‌طورى كه بعضى از شخصيتهاى سفيدها آن‌جا مجبور شدند با اينها همكارى كنند! بنابراين يك نظام چندين ده ساله‌ى نژادپرستِ ظالمِ ستمگر، با اين حركتى كه الهامش از انقلاب اسلامى گرفته شده بود، از بين رفت. امروز هم در دنيا اين روشِ كار، روشى مؤثر و مقبول شد است. قبلها معمول نبود. ۱۳۷۹/۰۶/۱۰

بيانات در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلّاى رشت‌

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دیگری که ۱۳۸۰/۰۲/۱۲ با جوانان و فرهنگيان در مصلّاى رشت داشتند، فرمودند: "نلسون ماندلا" قبل از آن‌كه در آفريقاى جنوبى به پيروزى برسد - زمانى كه تازه از زندان آزاد شده بود - به ايران آمد و با من ملاقات كرد. راجع به اوضاع آفريقاى جنوبى از او سؤال كردم، چيزهايى گفت. من به او گفتم، ما تجربه‌اى داريم كه گمان مى‌كنم در كشور شما هم قابل عمل باشد؛ و آن تجربه عبارت است از اين‌كه انسانهاى داوطلب - كه اكثريت جمعيت كشور ما را تشكيل مى‌دادند - زن و مرد، با جسمِ خودشان به خيابانها آمدند، نه با مشتشان، نه با سلاحشان، نه با نارنجكشان، نه با خانه‌ى تيمى‌شان، بلكه با تنِ خودشان آمدند؛ روى خود را هم نبستند، با صورتِ باز آمدند؛ لذا نظام را منفعل كردند و او هم ديد نمى‌تواند بايستد. واقعاً بر چه كسى مى‌خواست حكومت كند؟ گفتم به نظر من اين الگو در آفريقاى جنوبى قابل عمل است. او سرى تكان داد. بعد از رفتن او، يكى دو ماه طول نكشيد كه خبرهاى تظاهرات عظيم مردمى در آفريقاى جنوبى را در روزنامه‌ها خوانديم! من فهميدم كه اين بذر، سبز شد؛ عين همان وضعيت ايران. تمام خيابانهاى شهرهاى بزرگ آفريقاى جنوبى از سياهان پُر شد و يك عدّه از سفيدپوستها هم آمدند و همراه با آنها راهپيمايى كردند و گفتند ما هم با حكومت تبعيض نژادى مخالفيم! نتيجه نيز همان شد؛ يعنى كسى كه در رأس بود، ديد اصلاً نمى‌تواند كارى بكند. اوّل رفت و كس ديگرى را جاى خودش گذاشت؛ او هم ديد.

نمى‌تواند؛ لذا در يك انتقال قدرت آرام، حكومت را به دست سياهپوستان دادند و خود «ماندلا» هم رئيس‌جمهور شد! اين حادثه تقليدشدنى و اين الگوى ملتها براى آزاديخواهى، به وسيله جوان ايرانى در دهه‌هاى پنجاه و شصت اتّفاق افتاد. ۱۳۸۰/۰۲/۱۲

بيانات در ديدار جمعی از فرماندهان سپاه

همچنین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیداری که ۱۳۸۱/۰۶/۲۴ با جمعی از فرماندهان سپاه داشتند فرمودند: امروز مشكل دنيا، دست‌اندازى و تجاوز ديكتاتورانه قدرتهاى بزرگ است؛ مگر غير از اين است؟ قدرتهاى بزرگ اراده مى‌كنند، يك يا دو كشور را ظرف چهل‌وهشت ساعت از همه فعّاليتهاى اقتصادى‌اش محروم مى‌كنند و به خاك سياه مى‌نشانند؛ همچنان كه چند سال پيش ديديد در اندونزى و مالزى اين كارها را كردند. با تسلّطى كه بر پول و اقتصاد اين كشورها داشتند، با بيرون كشيدن پولهاى خود از اين كشورها، ظرف چند روز، رتبه اقتصادى آنها را چهل، پنجاه درجه پايين آوردند. مردم اين سلطه ظالمانه را احساس مى‌كنند. در جاهايى مثل افغانستان، مناطق مسلمان‌نشين اروپا و جاهاى ديگر، مردم ديدند كه يك قدرت مستكبر و زورگو، به بهانه‌اى وارد كشورى مى‌شود و هر كارى دلش مى‌خواهد، مى‌كند. مردم احساس مى‌كنند مكتب و انقلابى كه پيام معارضه و مهار كردن چنين قدرتهايى را دارد، بحقّ است و آن اسلام است و حامل آن، جمهورى اسلامى است.

مردم در آفريقاى جنوبى از تبعيض نژادى رنج مى‌بردند. همان روزها با اين كه هنوز حكومت تبعيض نژادى بر سر كار بود، روشنفكران آفريقاى جنوبى نسبت به امام و مبارزانِ اين‌جا اظهار ارادت مى‌كردند و در مقابل اينها تعظيم مى‌نمودند. همين كسى كه بعداً از زندان آزاد و رئيس جمهور آن‌جا شد، آن موقع در زندان بود. بنده براى ديدارى به زيمبابوه رفته بودم؛ او از داخل زندان به من پيغام داد كه سلام مرا به امام برسانيد. بعد هم با همان روشى كه اينها از امام خمينى ياد گرفته بودند، وارد ميدان شدند و توانستند حكومت را از دست فعّالان و حكومت تبعيض نژادى بگيرند و قبضه كنند. كشور همسايه آنها و بسيارى از جاهاى ديگر دنيا هم همين‌طور عمل كردند. بنابراين انقلاب زنده است.انتهای پیام/5082
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۵۸۷۳


ارسال