سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ ,21 January 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
مقامات ارشد سناي آمريکا روز چهارشنبه اعلام کردند سناتورها تا پايان هفته کنوني قانوني را ارائه خواهندکرد که موضوع آن اعمال تحريمهاي جديد عليه ايران خواهد بود.
به گزارش عصر هامون، به نقل از رویترز، اين در حالي است که دولت اوباما تاکيد دارد انجام چنين اقدامي ناقض مفاد توافق موقت هسته‌ای ایران است .

وزير امور خارجه ايران اعلام کرده است تصويب قانون جديد تحريمها عليه ايران باعث مرگ توافق خواهد شد. بر اساس اين توافق موقت، تهران پذيرفت تا در ازاي کاهش تحريمهاي بين المللي، ميزان غني سازي اورانيوم خود را محدود کند.

"رابرت منندز" رئيس دموکرات کميته روابط خارجي سنا و "مارک کرک»" سناتور جمهوريخواه در حال تکميل قانوني هستند که توانايي باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا را مبني بر لغو تحريمها محدود خواهد کرد.

با اين وجود، اين اقدام تنها زماني باعث اعمال تحريمهاي جديد خواهد شد که موافقتنامه موقت طي مدت شش ماه به هيچ نتيجه‌اي منتهي نشود .

حاميان افزايش تحريم ايران اعلام کردند اين موضوع با درخواست دولت مبني بر ايجاد فضاي مناسب براي مذاکرات جهت پيگيري يک راه حل ديپلماتيک جامع براي حل بحران هسته اي ايران همخواني خواهد داشت.اين در حالي است که تبديل اين پيشنهاد به قانون، راه دشواري را پيش رو خواهد داشت.

مقامات دولت آمريکا به شدت کنگره را تحت فشار قرار داده‌اند تا اين قانون را پيش نبرد. از جمله اين اقدامات دولت آمريکا مي‌توان به ارائه گزارش محرمانه‌اي از سوي جان کري وزير امور خارجه و "جک لو" وزير خزانه‌داري خطاب به تمام يکصد عضو سنا طي روز چهارشنبه اشاره کرد. اين در حالي است که به نظر مي‌رسد اين گزارش تاثير اندکي بر تغيير ديدگاه نمايندگان داشت.

"ليندسي گراهام" سناتور جمهوريخواه و از حاميان طرح منندز-کرک پس از پايان نشست مذکور در اين باره گفت لايحه تحريمها بايد به پيش برده شود.

گراهام پس از ديدار با "کري" و "لو" گفت: ارائه يک فرصت شش ماهه به دولت آمريکا براي مذاکره بر سر يک موافقتنامه موفقيت آميز اقدامي معقول به نظر مي‌رسد. اما معلق نگاه داشتن تحريمها در صورتي که موافقتنامه با موفقيت همراه نباشد نيز به نظر من معقول مي‌رسد.

گراهام در اين باره گفت وي پيش بيني مي‌کند راي گيري در خصوص اين طرح در ماه ژانويه انجام شود. وي تاکيد کرد اين طرح نه تنها حمايت کافي را براي تصويب را جلب خواهد کرد، بلکه نظر مثبت اکثريت دو سوم را جلب خواهد کرد و احتمال وتو را از بين خواهد برد. اين در حالي است که برخي ديگر از سناتورها در اين خصوص ابراز ترديد کردند.

اوباما اعلام کرده است قصد دستيابي به يک موافقتنامه نهايي را دارد.

انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۶۱۰۱


ارسال