سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ,27 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۷
همراه با خطبه های نماز جمعه در سیستان و بلوچستان
 
نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته در سراسر استان سیستان و بلوچستان اقامه شد.
به گزارش عصر هامون،امام جمعه ایرانشهر گفت: دولت‌مردان نباید در برابر یاوه‌گویی‌های آمریکا سکوت کنند، این سکوت خیانت است.
حجت الاسلام حسین طاووسی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه در ایرانشهر اظهار داشت: تقوا مانند سپری است که مومن را در برابر تیرهای گناه آلود شیطانی محفوظ می‌دارد.

امام جمعه ایرانشهر بیان کرد: مرزها و معیارهای اجتماعی هر وقت شکسته شد، باید احساس خطر کنیم.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم روش تربیتی ائمه را به عنوان یک الگو در تمامی ابعاد آن مورد توجه و مطالعه قرار داده و از آن بهره‌ ببریم.

خطیب نماز جمعه ایرانشهر با اشاره به چهارمین همایش خورشید ولایت در ایرانشهر افزود: ایرانشهر نیاز به امنیت جاودانه دارد، در ایرانشهر ولایتمدار وقوع حتی یک اتفاق هم قابل قبول نیست.

طاووسی گفت: به بزرگان، سران طوایف، علما و غیره می‌گوییم اجازه ندهید شهر مقدس و ولایی ما خدشه‌دار شود.

وی خاطرنشان کرد: باید به جای پرداختن به تغییر و تحولات مدیران و تلاش برای آوردن مدیران بومی، به وظیفه اصلی و ذاتی خود مشغول باشید.

امام جمعه ایرانشهر خطاب به دولتمردان اذعان داشت: نباید حرف‌های توهی‌ آمیز آمریکایی‌ها را تحمل کرد.

وی ادامه داد: این سکوت خیانت است، باید یک بیانیه داده و این حرف‌ها را محکوم کنید تا آنها عرصه را بر خود تنگ ببینند.

طاووسی گفت: چرا رئیس جمهور آمریکا به خود اجازه می‌دهد تا ضمن تکرار تهدیدات و ادبیات تجاوزگرانه، به ملت بزرگ و مقامات مملکتی و ریاست جمهوری توهین کند.

خطیب نماز جمعه ایرانشهر همچنان خطاب به دولتمردان اذعان داشت: ملت ایران ۳۴ سال انواع تحریم‌ها را تجربه کرده و با افتخار و سربلندی پشت سر گذاشتند، بدانید تضعیف ایران با اظهارات مغرضانه‎ای همچون خالی بودن صندوق ذخیره ارزی و ۵۰ درصد مردم زیر خط فلاکت هستند، کسی را بالا نمی‌برد بلکه موقعیت کشور را به خطر می‎اندازد. و تیم مذاکره‌کننده را در مذاکرات در موضع ضعف قرار می‌دهد.

امام جمعه ایرانشهر با اشاره به نشست اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با مقام معظم رهبری و تاکید بر سپرده شدن مهندسی فرهنگی کشور به آنان، گفت: در حال حاضر چند وزارت خانه و نهاد و سازمان به طور مستقیم و غیرمستقیم ، متولی امور فرهنگی در کشور هستند؟

وی افزود: وزارت عریض و طویل ارشاد در کدام جایگاه عملکردی فرهنگی نقش می‌آفریند؟ بیایید با بازسازی فرهنگی در خود، بازسازی فرهنگی جامعه را محقق کرده و از ما و من‌ها دست بکشیم.

*************************************
امام جمعه نیکشهر گفت: اگر موفقیتی در مذاکرات به دست آمده باید مدیون مقاومت ملت ایران بود، چرا که سربلندی ملت ایران بی‌تردید از مقاومت رقم می‌خورد.
حجت‌الاسلام احمد لطفیان‌سرگزی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه در مسجد جامع الزهرا(س) نیکشهر ضمن سفارش به تقوا و زکات و اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به وحدت حوزه و دانشگاه بیان داشت: وحدت حوزه و دانشگاه، یعنى حرکت پابه‏ پاى علم و دین در نظام اسلامى، علم و دین پابه ‏پا باید حرکت کند.

وی ادامه داد: وحدت حوزه و دانشگاه، معنایش این نیست که حتماً باید تخصص‎هاى حوزه‏اى در دانشگاه و تخصص‎هاى دانشگاهى در حوزه دنبال بشود. نه، لزومى ندارد بلکه اگر حوزه و دانشگاه به هم وصل و خوشبین باشند و با یکدیگر همکارى کنند، دو شعبه از یک مؤسسه‏ علم و دین هستند.

خطیب نماز جمعه نیکشهر ادامه داد: مؤسسه‏ علم و دین، یک مؤسسه است و علم و دین با هم‏ هستند،. این مؤسسه، دو شعبه دارد: یک شعبه، حوزه‏‎هاى علمیه و شعبه‏ دیگر، دانشگاه‎ها هستند؛ اما باید با هم مرتبط و خوشبین باشند، با هم کار کنند، از هم جدا نشوند و از یکدیگر استفاده کنند.

این مسئول گفت: چه‏ قدر خوب است که این ارتباط‎ها، برنامه‏‎ریزى و سازماندهى بشود، این، یکى از بهترین و طبیعی‎ترین وحدت‎ها است.

لطفیان‌سرگزی خاطرنشان کرد: امتیازات حوزه و دانشگاه باید تبادل شود اخلاص، صفا، ایثار، معنویت، زهد، احترام به سنت‏‎هاى اصیل و ارزشمند، از یک‏سو و توجه به واقعیات، دید باز و گسترده، وسعت بینش، نوگرایى مفید، نگرش سازنده و پویا و استفاده از روش‎هاى جدید و کارساز از سوى دیگر، مى‏تواند و باید که مکمل هم شوند.

وی با اشاره به تشکیل شوراى عالى انقلاب فرهنگى به فرمان حضرت امام خمینى(ره) گفت: فرهنگ و ارزش‌های فرهنگی، هویت و روح یک ملت است، فرهنگ، حاشیه و ذیل اقتصاد و سیاست نیست بلکه اقتصاد و سیاست حاشیه و ذیل فرهنگ هستند.

امام جمعه نیکشهر با اشاره به لزوم وجود پیوست فرهنگی برای همه موضوعات و مسائل مهم در عرصه‎های مختلف افزود: برخی اوقات ممکن است، تصمیم‌گیری‎ها و مصوّبات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی علمی، تبعات منفی فرهنگی در جامعه بوجود آورد که دلیل آن نبود پیوست فرهنگی است.

این مسئول تأکید کرد: برای فعالیت‎های فرهنگی، برنامه‌ریزی ضروری است و نمی‎توان انتظار داشت که فرهنگ کشور اعم از فرهنگ عمومی، فرهنگ نخبگان و فرهنگ دانشگاهی، به خودی خود پیش برود و دستگاه‎های مختلف در قبال جریان فرهنگ عمومی کشور مسئول هستند.

خطیب نماز جمعه نیکشهر هدایت و نظارت در مسائل فرهنگی را همچون مراقبت باغبان از گل‎های زیبا دانست و ادامه داد: کندن علف‎های هرز در یک بوستان به معنای رشد گل‎ها و استفاده طبیعی آنها از آب و نور و هوا است.

وی حساس بودن و مقابله با مسائل مخرّب فرهنگی را از وظایف نظارتی حکومت دانست و افزود: همه ما در قبال مسائل فرهنگی و فرهنگ عمومی کشور مسئولیت شرعی و قانونی داریم.

لطفیان‌سرگزی شتاب فراوان علمی کشور و پیشرفت‎های علمی یک دهه اخیر را واقعیت مبارکی خواند که مخالفان ایران نیز به آن اذعان کرده‎اند، همه مسئولان جمهوری اسلامی باید تلاش خود را بکار گیرند تا چرخه پیشرفت علمی کشور کند نشود و هر روز توسعه و سرعت بیشتری یابد.

این مسئول یادآور شد: واقعیتی به نام «ما می توانیم» در روح جوانان کشور موج می‎زند، این امواج نشاط آفرین را تقویت کنید تا به یاری پروردگار رسیدن کشور به قله‎های علمی و مرجع شدن علمی ایران و برپایی تمدن نوین اسلامی، تحقق یابد.

امام جمعه نیکشهر بر ضرورت توجه به آسیب‎های اجتماعی و علل فرهنگی آن تاکید و خاطرنشان کرد: ریشه‎‌یابی و بررسی راه حل‎های مسائلی همچون طلاق، فسادهای مالی و بزهکاری مورد توجه همه قرار گیرد.

وی در زمینه مسائل اجتماعی، افزایش سن جمعیت کشور را خطری واقعی برشمرد و بیان داشت: مسئولان مقابله با کاهش جمعیت جوان کشور را جدی بگیرند و برای آن راه حل‎های به موقعی ارائه دهند.

لطفیان‌سرگزی اذعان داشت:‌ اگر موفقیتی در عرصه هسته‌ای بدست آمده تنها و تنها به دلیل ایستادگی ملت بوده است،

این مسئول تأکید کرد: اگر موفقیتی در این گفت‌وگوها به دست آمده باید مدیون مقاومت ملت ایران بود چرا که سربلندی ملت ایران بی‌تردید از مقاومت رقم می‌خورد نه تنها میز مذاکره؛ مصلحت کشور و نظام مدیون فرهنگ مقاومت است و اگر ضعفی از خود نشان دهیم دشمنان پیشروی می‌کنند بنابراین باید تلاش‌های دیپلماتیک به قوت خود باقی باشد؛ اما به همراه نشاط انقلابی و مقاومت عاشورایی تجلی یافته که هرچه عزت داریم از محرم و صفر است.
*************************************
امام جمعه چابهار گفت: تنها راه نجات کشور همبستگی وحدت داخلی است.
حجت‌الاسلام سید محمد موسوی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه در مسجد امام حسین (ع) چابهار اظهار داشت: نباید دانشگاه به جولانگاه احزاب سیاسی تبدیل شده و دکان حزب‌های سیاسی شود.

امام جمعه چابهار عنوان کرد: این به این معنا نیست که دانشجو سیاست نداشته باشد بلکه محیط دانشگاه نباید خانه جنگ احزاب باشد.

وی ضمن گرامیداشت یاد شهید مفتح ادامه داد: دانشگاه باید محل علم و پیشرفت و عزت باشد.

خطیب نماز جمعه چابهار با بیان اینکه تنها راه نجات کشور همبستگی وحدت داخلی است، افزود: جدایی حوزه و دانشگاه به تعبیر امام راحل، جدایی علم و دین است.

این مسئول با اشاره به تهدیدات جدید غربی‎ها به فرمایش مقام معظم رهبری استناد کرد و گفت: این همان دستکش مخملین بر روی دست چدنی است، مهم‌ترین شاخصه پایگاه استکبار پیمان شکنی است.

امام جمعه چابهار خاطرنشان کرد: مردم با صبر و مقاومت همانگونه که ۳۴ در مقابل تحریم‎ها مقاومت کرده‎اند، از این آزمایش نیز سربلند بیرون خواهد آمد.

وی در پایان مناسبت‌های هفته را گرامیداشت.


انتهای پیام/۹۰۳۱
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۶۱۱۱


ارسال