شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ,4 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۲۴
مدیرجهادکشاورزی چابهار خبر داد ؛
افزایش سطح زیر کشت هندوانه در چابهار
 
مدیرجهادکشاورزی شهرستان چابهار گفت : سطح زیرکشت هندوانه خارج از فصل سالجاری درشهرستان چابهار به ۸ هزار هکتار رسیده است ونسبت به سال قبل ۴ برابر افزایش یافته است .
به گزارش عصر هامون به نقل از چهاربهاران، غلامحسین بامبری با بیان این مطلب اظهار داشت : کشت هندوانه از نیمه آبان ماه شروع و تا اواسط دی ماه ادامه دارد و بر آورد می شود تا پایان فصل کشت ۸ هزار هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت هندوانه قرار گیرد .

مدیرجهادکشاورزی از نوع کاشت هندوانه به صورت مالچ پلاستیکی بیان کرد : این نوع کشت پوششی می باشد که پس از کاشت بذر برروی سطح جوی خاک گسترده شده که ازمهمترین مزایای آن جلوگیری از تبخیر سطحی خاک وکاهش مصرف آب موردنیاز ، جلوگیری ازرشد علف های هرز و افزایش دمای خاک و پیش رس شدن محصول جهت تولید خارج از فصل می گردد .

وی افزود : از آن جایی که پس از آبیاری اولیه و کشت بذر حدود ۴۰ روز آبیاری صورت نمی گیرد و رطوبت زیر پلاستیک کفایت نیاز آبی این دوره را می نماید لذا در صرفه جویی میزان آب اهمیت زیادی دارد و میزان مصرف آب حدود ۴۰ درصد کمتر از کشت سنتی می باشد .

وی اذعان داشت : پیش بینی می شود از این سطح میزان ۲۴۰ هزار تن محصول برداشت که می تواند علاوه بر تامین میزان مورد نیاز استان های کشور در فصول سرد زمستان و اوایل بهار مقدار زیادی از محصول تولیدی نیز به سایر کشورها از جمله ترکیه و عراق صادر گردد .

گفتی است، ۳ هزار نفر بهره برداری در امر کاشت ، داشت و برداشت این محصول مشغول به کار می باشند .
انتهای پیام/۹۰۳۱
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۶۳۸۷


ارسال