سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ,20 August 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
"علی باباجان" معاون اقتصادی نخست وزیر ترکیه گفت: دولت آنکارا نمی تواند تابع تحریمهای یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران باشد.
به گزارش عصر هامون،بابا خان با اشاره به اینکه روابط تجاری ترکیه با ایران از طرق مختلف صورت می گیرد، افزود : ایران با برخی تحریمهای اعمال شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد مواجه است و تمامی اعضای سازمان ملل، تابع مصوبات شورای امنیت هستند. ترکیه نیز به عنوان عضوی از این سازمان تابع این مصوبات است.

معاون اقتصادی نخست وزیر ترکیه تاکید کرد:دولت آنکارا بدقت فرایند اجرایی این مصوبات را رعایت کرده است. اما برخی کشورها بطور یکجانبه تحریمهایی علیه ایران اعمال کرده اند .یعنی تحریمهای اتحادیه اروپا و آمریکا در مورد ایران نیز مطرح است که ترکیه تابع این تحریمها نیست.

او در ادامه با اشاره به اعمال فشارهای آمریکا علیه بانکهایی که با ایران معادله داشتند، افزود : آمریکا می گوید بانکها در مورد ایران نمی توانند با دلار امور بانکی را دنبال کنند که این در واقع مسدود کردن کامل بانکها در عملیات بانکی است. لذا در چنین شرایطی بانکها خود در باره تجارت با ایران تصمیم گیری می کنند.

او افزود: که در این راستا برخی از بانکهای خصوصی و در بخش دولتی نیز یک بانک در ترکیه به امور تجاری با ایران اشتغال یافتند. در دوره مورد بحث، هالک بانک ترکیه با عملکرد شفاف خود هم اعتماد ایران و هم اعتماد آمریکا و اتحادیه اروپا را جلب کرد.

انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۶۴۳۱


ارسال