يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ ,29 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۵
پایان ماه عسل روابط آمریکا و ترکیه
 
روزنامه نيويورک تايمز در تحليلي درباره افزايش اختلاف‌ها ميان ترکيه و آمريکا نوشت اعتماد ميان اين دو کشور کاهش مي‌يابد.
به گزارش عصر هامون،روزنامه آمريکايي نيويورک تايمز در تحليلی به قلم تيم آرانگو آورده است: برهم خوردن نشست هفته گذشته ميان ديپلمات‌هاي آمريکايي و ترک نيز نشاني از روند کاهش اعتماد متقابل است. اين نشست بيشتر به يک جلسه مچ‌گيري شباهت داشته است تا يک نشست مشورتي.

تحقيق درمورد وجود فساد در حلقه داخلي نزديکان رجب طيب اردوغان به سرعت شدت يافت تا جايي که به گفته مقامات ترک و آمريکايي اواخر هفته وزير امور خارجه ترکيه از طريق يک واسطه خواستار نشست با سفير آمريکا شد تا درمورد اين بحران گفتگو کنند.

اما ناگهان اوضاع تغيير کرد و روزنامه هاي طرفدار دولت در صفحه اول خود سفير آمريکا را به دست داشتن در بحران به وجود آمده متهم کردند و پس از آن رسانه هاي خبري ترکيه اعلام کردند احمد داوداغلو، وزير امور خارجه ترکيه قصد دارد با جان کري، همتاي آمريکايي خود تماس بگيرد و سفير آمريکا را نيز به خاطر نقش نامشخص آمريکا در تحقيقات فساد اخراج کند. اردوغان هم در يک سري سخنراني به خيانت آمريکا اشاره و مسئله اخراج سفير آمريکا را مطرح کرد.

ترديدهاي دوجانبه در تمام روز ادامه يافت تا اين که آمريکاييان خواستار برهم خوردن نشست شدند.

فقط دو سال پيش بود که باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا به منظور يافتن راه حلي براي مواجهه با تحولات مصر، ليبي و سوريه با اردوغان بيش از رهبر ديگري البته به جز ديويد کامرون، نخست وزير انگليس گفتگو کرد. اين مسئله باعث مباهات ترک‌ها شده بود. در آن زمان يک روزنامه اين مکالمات پي در پي را نشان دهنده سرفرازي ترکيه در عرصه بين‌المللي توصيف کرد.

سونر کاگاپتاي، مدير برنامه تحقيقاتي ترکيه در بخش سياست خاور نزدیک موسسه واشنگتن فاصله بين سال‌هاي ۲۰۱۰ تا تابستان ۲۰۱۳ را دوران خوش روابط دو کشور خواند و گفت: اين دوران حاصل روابط شخصي دوستانه اوباما و اردوغان بود.

اما اکنون آن زمان خيلي دور به نظر مي‌رسد. به گفته تحليلگران واقعيت اين است که سياست‌هاي خارجي دو کشور روز به روز بيشتر از هم فاصله مي‌گيرد و بحران اخير جديدترين نشانه از يک بي اعتمادي عميق است.

اين دو کشور درمورد مصر با هم اختلاف نظر دارند. جائي که ترکيه حامي سرسخت محمد مرسي، رئيس جمهور برکنار شده است درحالي که آمريکا به دنبال برقراري رابطه با حاکمان نظامي جديد است.

درمورد سوريه هم ترکيه به شدت از شورشيان حمايت مي‌کند و عقب نشيني آمريکا در ماه سپتامبر از اقدام نظامي برضد دولت سوريه حسابي دولت اردوغان را ناراحت کرد. درمورد عراق هم آمريکا معتقد است، انعقاد قرار داد بين ترکيه و منطقه کردنشين شمال عراق ممکن است به تضعيف دولت مرکزي و تجزيه کشور منتهي شود.

و در جديدترين مورد، ترکيه با امضاي قرارداد توافق در زمينه سامانه دفاع موشکي با يک شرکت چيني که مورد تحريم هاي آمريکا قرار دارد، حسابي متحدان خود را در ناتو خشمگين کرد.

نويسنده در ادامه با اشاره به اعتراض هاي ضد دولتي مردم ترکيه در تابستان و مسئله تحقيق درمورد فساد برخي مقامات اين کشور، افزوده است: اکنون اردوغان هر دو بحران را با آمريکا مرتبط دانسته است.


انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۶۴۹۷


ارسال