پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ,6 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۵
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان؛
عربستان هیچگاه نمی تواند الگوی وحدت اسلامی باشد/در عربستان فرصت برای ابراز وجود وهابیت و تکفیری ها فراهم است
 
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت:تنها کشوری که می تواند الگوی نمونه ای برای ایجاد وحدت در جهان اسلام و کشور های مسلمان باشد ایران است.
حجت الاسلام عباس دانشی در گفت و گو با عصر هامون با اشاره به توطئه تکفیری ها در جهان اسلام اظهار داشت: در ایران با وجود برخورداری از تنوع قومی و مذهبی و حضور پیروان ادیان مختلف براساس رویکرد انقلاب اسلامی و با تدبیرات رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری و حمایت و پشتیبانی علمای بزرگ ادیان و مذاهب، وحدتی مثال زدنی وجود دارد که این وحدت همیشه موجب شگفتی ناظران بین المللی و نگاه های علما و اندیشمندان سایر کشور ها بوده است.
وی ادامه داد: در مقطع کنونی که دشمنان هجمه سنگینی علیه وحدت اسلامی انجام می دهند و گروه های افراطی و تکفیری تلاش بر دامن زدن به تفرقه و اختلافات مذهبی بالاخص در استان ما که بیشتر سعی بر دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی و برانگیختن تعصبات طرفین دارند پیروان فرقه بزرگ شیعه و سنی و علمای مذاهب و نخبگان و دانشگاهیان ما باید بر حفظ این وحدت تلاش و زحمت مضاعف داشته باشند.
حجت الاسلام دانشی افزود: سابقه کهن و دیرینه اتحاد دینی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی موجود در استان سند پر افتخاری در وحدت اسلامی موجود در تاریخ این سرزمین است و اگر اجداد ما با وجود حفظ دیانت و تعهدات مذهبی توانستند هم زیستی مسالمت امیز داشته باشند و حتی مبادرت به پیوند های نسبی و سببی در میان خودشان کنند اکنون نیز این اتفاق نه تنها ممکن است بلکه ضرورت دارد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: مسلما اگر یک شهروند اهل سنت خویشاوند درجه یک شیعه دارد و یا اگر شهروند شیعه خویشاوند درجه یک سنی دارد نمی توانند این وابستگی ها و نسبت های نزدیک فامیلی را رها کنند و پیرو مذهب دیگر را تحقیر کنند.
وی بیان کرد: داشتن صبر و بردباری، پرهیز از طرح اختلافات مذهبی در مراکز و محافل عمومی و پرداختن به این مباحث در حوزه های تخصصی و مراکز علمی و پژوهشی، احترام متقابل به بزرگان مذاهب اسلامی و پرهیز از هر گونه توهین، تحقیر مذاهب اسلامی برای مقابله با خدشه دار کردن وحدت صفوف مسلمانان می تواند موثر باشد.
حجت الاسلام دانشی با اشاره به اینکه به هیچ وجه کشور عربستان نمی تواند الگویی برای وحدت اسلامی باشد گفت: تنها کشوری که می تواند الگوی نمونه ای برای ایجاد وحدت در جهان اسلام و کشور های مسلمان باشد کشور ایران است چرا که وحدت اسلامی و هم زیستی مسالمت امیز پیروان مذاهب اسلامی را در کنار یکدیگر دارد.
وی ادامه داد:اگر چه کشور هندوستان هم این هم زیستی مسالمت امیز ادیان مختلف را دارد ولی در برهه هایی از زمان مورد همجمه قرار گرفته است و یا کشور سوریه قبل از توطئه های افراطی گری نمونه هایی از هم زیستی های مسالمت آمیز و آزادی ها و حقوق مشترک مذاهب مختلف بوده اند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در کشور عربستان نه تنها شیعه بلکه هیچ یک از مذاهب اسلامی جز تفکر افراطی وهابیت که از اسلام به دور است فرصتی برای ابراز وجود ندارند و حتی حق زندگی مسالمت امیز را به عنوان یک شهروند از همگان سلب شده است  و هیچ موذنی در سرتاسر عربستان اجازه پخش اذان برای فقه جعفری را ندراد و پیروان 4 مذهب اهل سنت نیز فرصتی برای تبلیغ و ترویج فقه مذهب خودشان ندارند لذا این کشور به هیچ وجه نمی تواند الگوی مناسبی برای وحدت مسلمانان باشد.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۶۸۲۷


ارسال