سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ ,31 March 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار رییس مجلس سنای کنیا گفت: دولت جدید، توسعه و تعمیق روابط با کشورهای آفریقایی از جمله کنیا را دنبال می کند.
به گزارش عصر هامون،به نقل از اداره کل دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، «محمدجواد ظریف» بعدازظهر امروز(یکشنبه) در دیدار با «ایکو ایتورو» رییس مجلس سنای کنیا، درباره راه های توسعه و گسترش بیش از پیش روابط تهران و نایروبی، مسایل منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان بر جایگاه و اولویت قاره آفریقا در سیاست و روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت: دولت جدید، در چارچوب رویکرد تعامل سازنده خود با کشورهای جهان، توسعه و تعمیق بیش از پیش روابط با کشورهای آفریقایی از جمله کنیا را با قوت دنبال خواهد کرد.

وی با یادآوری موقعیت جغرافیایی راهبردی و ظرفیت های فراوان اقتصادی، تجاری، بازرگانی و گردشگری ایران و کنیا در خاورمیانه و آفریقا، حجم مبادلات کنونی بین دو کشور را متناسب با سطح خوب روابط سیاسی و ظرفیت های موجود ندانست.

ظریف همچنین به نقش مهم پارلمان های دو کشور برای حمایت از روند ارتقا و تعمیق روابط اشاره و ابراز امیدواری کرد: با فعال شدن دیپلماسی پارلمانی و نخستین سفر هیات پارلمانی از قاره آفریقا به تهران از کشور کنیا، شاهد حمایت های پارلمان های دو کشور از روند توسعه روابط در همه ابعاد و حوزه های گوناگون از طریق تبادل هیات های پارلمانی، تشکیل و برگزاری منظم نشست های گروه های دوستی پارلمانی و کمیسیون های مشترک اقتصادی در این راستا باشیم.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین به زمینه های متعدد مشورت، رایزنی و همکاری دو کشور در عرصه های منطقه ای و بین المللی در راستای مصالح و منافع مشترک اشاره و خاطرنشان کرد: ایران با توجه گسترش خشونت و افراط گرایی و پدیده شوم تروریسم در مناطق مختلف جهان از جمله در خاورمیانه و بخش هایی از آفریقا، همواره معتقد به مقابله ریشه ای و دور از معیارهای دوگانه با پدیده شوم تروریسم بوده و از این رو شاهد حمایت قاطع کشورهای جهان از تصویب قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی با ابتکار حسن روحانی رییس جمهوری در سال جاری بودیم.

وی افزود: این امر نشانگر ضرورت همکاری و تعامل تنگاتنگ همه کشورها در مقابله با تروریسم و افراط گرایی است.

«ایکو ایتورو» رییس مجلس سنای کنیا نیز در این دیدار از نخستین سفر هیات پارلمانی کنیا به تهران و دیدارهایش در ایران ابراز خرسندی و رضایت کرد و افزود: با توجه به استقرار دولت های جدید در ایران و کنیا، زمینه و ظرفیت جدیدی برای پیگیری توسعه روابط بین تهران و نایروبی ایجاد شده است.

وی تاکید کرد: به کارگیری دیپلماسی پارلمانی و بهره گیری از حمایت پارلمان های دو کشور می تواند موجب تسریع و تسهیل روند توسعه بیش از پیش روابط دو کشور شود.

وی بر علاقمندی کشورش برای توسعه روابط با ایران در عرصه های اقتصادی، تجاری، کشاورزی و گردشگری و استفاده و تبادل تجربیات دو کشور در این زمینه ها تاکید کرد.

رییس مجلس کنیا همچنین با یادآوری مسایل و بحران های منطقه ای فراروی این کشور در آفریقا، گفت: این مشکلات در نتیجه عدم ثبات سیاسی و امنیت در مناطق پیرامون این کشور از جمله سومالی و رواج خشونت و افراط گرایی و گروه های تروریستی ایجاد شده است.

ایتورو همچنین با یادآوری تدابیر و تلاش های کشورش برای بازگشت استقرار و ثبات در این مناطق، به استفاده از تجارب ارزشمند ایران در تقویت همکاری های منطقه ای در تثبیت ثبات و امنیت در منطقه تاکید کرد.

وی در عین حال همکاری بین کشورهای مختلف و تاثیرگذار جهان از جمله ایران برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی را خواستار شد.

انتهای پیام /۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۷۰۸۲


ارسال