پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ,2 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۱۹
آغازی خوب با قدم کوچک در ژنو2/ تازه ترین خبرها از ژنو
 
عمران الزعبی، وزیر اطلاعات سوریه می گوید: هزاران نفر در سوریه از طرف شورشیان و جهادی‌ها دزدیده شده‌اند. او در ادامه تاکید کرد که بعضی از این افراد بیش از دوسال‌و‌نیم است که مفقود شده‌اند و هیچ اثری از آنها وجود ندارد.
به گزارش عصر هامون،پس از چند روز رایزنی با وساطت اخضر ابراهیمی، براساس تازه‌ترین خبرها از کنفرانس "ژنو ۲" نمایندگان مخالفان و نمایندگان دولت سوریه به تفاهمی دست یافته‌اند.


به نوشته سایت بی بی سی فارسی(bbc persian) اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت که دولت سوریه به زنان و کودکان اجازه خروج از محله قدیمی حمص را که تحت محاصره است، می‌دهد.نماینده سازمان ملل متحد می‌گوید که دولت سوریه همچنین خواهان ارایه فهرستی از نام مردان غیرنظامی بالغی شده است که تمایل خروج از شهر را دارند. به گفته مقامات سوری این اقدام برای حصول اطمینان از این است که در میان آنها افراد مسلح مخالف دولت نباشند.آقای ابراهیمی در عین‌حال اظهار امیدواری کرده است که کمکهای انسان‌دوستانه نیز به حمص ارسال شود.وی تاکید کرده است که مخالفان در جریان مذاکرات موافقت کرده‌اند تا اسامی افرادی که در بازداشت نیروهای مسلح مخالف هستند را به دولت ارایه کنند.

نمایندگان دولت سوریه و گروهی از شورشیان موسوم به 'ائتلاف ملی سوریه' از دیروز (شنبه ۲۵ ژانویه) در مورد تبادل اسرا بحث و تبادل نظر می‌کردند.گفتگوهای دیروز در خصوص امدادرسانی به بخشهایی از شهر حمص بود که تحت محاصره قرار دارد.

اخضر ابراهیمی، دیپلمات سابق الجزایری که نماینده سازمان ملل متحد در این گفتگوهاست، مذاکرات دیروز را آغاز خوب توصیف کرده است.او گفت که قدمهای اول قدمهای کوچکی هستند که حاصل زیادی ندارند، اما فضا را برای رسیدن به مسئله اصلی، یعنی تشکیل دولت انتقالی در سوریه، آماده می‌کنند.

مقامات دولتی سوریه می‌گویند که پایان دادن به تروریسم و خشونت در آن کشور اولویت آنهاست، ولی شورشیان می‌گویند که قدم اول باید خروج بشار اسد، رئیس جمهور، از قدرت باشد.در مذاکرات دیروز، دو طرف بر سر یک میز روی در روی همدیگر نشستند، اما به گفتگوی مستقیم نپرداختند.

هر دو طرف اخضر ابراهیمی را به عنوان رئیس جلسه مورد خطاب قرار می‌دادند و مواضع خود را از طریق او به گروه مقابل منتقل می‌کردند.سازمان ملل می‌گوید که بیش از یکصد هزار نفر از زمان آغاز شورشها در سوریه تا کنون جان خود را از دست داده اند و بیش از نه میلیون نفر نیز آواره شده‌اند.
به نوشته سایت رادیو فردا(radiofarda) آقای ابراهيمی که در کنفرانس خبری در سومين روز از مذاکرات نمايندگان حکومت سوريه و مخالفان در ژنو صحبت می کرد، گفته است که حکومت سوريه همچنين از مخالفان خواسته اسامی ديگر شهروندانی را که خواستار خروج از محاصره در حمص هستند، ارائه کنند.نماينده سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب در امور سوريه تصريح کرده است:«آنها اسامی شهروندان را می خواهند تا مطمئن شوند آنها افراد مسلح نيستند.»


به نوشته سایت دویچه وله(dw.de) نمایندگان اپوزیسیون اعلام کردند که فهرستی از ده‌ها هزار زندانی مخالف دولت اسد ارائه کرده‌اند. آنها گفتند در صورتی که تفاهمی در باره آزادی زندانیان انجام شود باید ابتدا زنان، کودکان و زخمیان آزاد شوند.عمران الزعبی، وزیر اطلاعات سوریه نیز گفت هزاران نفر در سوریه از طرف شورشیان و جهادی‌ها دزدیده شده‌اند. او در ادامه تاکید کرد که بعضی از این افراد بیش از دوسال‌و‌نیم است که مفقود شده‌اند و هیچ اثری از آنها وجود ندارد.در جلسه بعد ازظهر به طور مشخص به این مسئله پرداخته شد که آتش‌بس باید از کدام مناطق آغاز شود. برای اپوزیسیون شهر حمص در اولویت قرار دارد، زیرا این شهر از نوامبر ۲۰۱۲ در محاصره است و دسترسی به مواد غذایی و دارو ندارد.ناظران سیاسی می‌گویند، دلیل قرار گرفتن حمص در اولویت برای اپوزیسیون، نفوذ بیشتر بر نیروهای اپوزیسیون این شهر است.
 
شهر حلب نیز یکی دیگر از مناطقی است که زیر حملات هوایی ارتش سوریه قرار دارد و موضوع آتش‌بس در این شهر نیز یکی از موضوعات مذاکرات است. ولی اسلام‌گرایان تندرو نزدیک به القاعده مناطقی از این شهر را زیر کنترل خود دارند.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۷۶۳۳
مرجع : شهر خبر


ارسال