يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ,15 December 2019
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۱
آمریکا: معامله کردن با ایران آزاد نیست
 
معاون وزیرخزانه داری آمریکا با نادیده گرفتن توافق هسته ای ژنو که طی آن برخی تحریم ها علیه ایران لغو شده است گفت: «معامله کردن با ایران آزاد نیست...تجار علاقمند به فعالیت در ایران باید دست نگه دارند».
به گزارش عصر هامون،یک مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا هشدار داد، شرکت های خارجی برای تجارت در ایران دست نگه دارند زیرا بسیاری از تحریم ها علیه این کشور علیرغم توافق موقت هسته ای همچنان پابرجا هستند.

دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه داری آمریکا که در ترکیه سخن می گفت، اظهار داشت، بخش مهمی از تحریم ها علیه ایران شامل تحریم های بانکی، انرژی و کشتیرانی همچنان پابرجا هستند. پس از کاهش تحریم ها، ترکیه در تلاش است مناسبات تجاری خود با ایران را گسترش دهد. کوهن افزود: «معامله کردن با ایران آزاد نیست...تجار علاقمند به فعالیت در ایران باید دست نگه دارند. روزی ممکن است معامله کردن با ایران آزاد باشد، اما آن روز، امروز نیست.»

وی در جریان اجلاس داووس نیز در حالی که رئیس جمهور ایران تلاش می کرد اعتماد شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران را جلب کند نسبت به مجازات شرکت ها توسط آمریکا هشدار داد. وزیر خزانه داری آمریکا نیز خط ارعاب شرکت های خارجی برای جلوگیری از بازگشت آن ها به ایران را دنبال کرده است.

به عقیده کارشناسان، سیاست ارعاب و تهدید شرکت های خارجی علاقمند به همکاری با ایران که از سوی دولتمردان آمریکا دنبال می شود مغایر با توافق ژنو و نقض این توافق است که طی آن بخشی از تحریم هاعلیه ایران نقض شده است.

کوهن در ادامه گفت: «آنچه ما داریم برای رسیدن به آن کار می کنیم ، احتمال دستیابی به یک راه حل دراز مدت و جامع با ایران است که بر اساس آن آنها نشان بدهند که برنامه هسته ای شان منحصرا دارای اهداف صلح آمیز است.»

کوهن افزود، وی انتظار دارد، موسسه بانکی دولتی ترکیه، هالک بانک به پرداخت پول نفت ایران ادامه دهد.

رئیس هالک بانک ترکیه ماه گذشته به همراه دو تن از فرزندان وزرای سابق کابینه به اتهام دریافت رشوه بازداشت شد و پلیس ۴ میلیون دلار پول نقد از منزل این مقام بانکی کشف و ضبط کرد.
انتهای پیام/۴۳۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۷۷۸۹
مرجع : شهر خبر


ارسال