دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ,1 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۲۰
۶ميليون ايراني در معرض نوعي بيماري انگلي
 
نتايج بررسي ها نشان مي دهد که شش ميليون نفر از ايرانيان در معرض خطر ابتلا به نوعي بيماري انگلي به نام «فاسيوليازيس» هستند.
به گزارش عصر هامون،بر اساس نتايج اين بررسي، استان گيلان يکي از کانون هاي مهم اندميک اين بيماري در جهان به شمار مي آيد.بر اساس اين پژوهش، استان هاي گيلان، مازندران، تهران، کرمانشاه، اردبيل، خوزستان و لرستان به ترتيب بيشترين شيوع ابتلا به فاسيوليازيس را داشته اند که اغلب موارد بيماري به استان گيلان به ويژه شهرستان انزلي مربوط است.

فاسيوليازيس نوعي بيماري انگلي است که از طريق دو گونه ترماتود کبدي از جنس فاسيولا در انسان و دام به وجود مي آيد و علاوه بر ابتلا و ايجاد عوارض مختلف در انسان، لطمات اقتصادي شديدي به صنعت دامپروري وارد مي کند.

بر اساس يافته هاي اين پژوهش، ۸۵درصد مبتلايان در مناطق شهري و ۱۵درصد هم در مناطق روستايي زندگي مي کنند. همچنين گروه سني ۳۰ تا ۵۰ سال بيشترين ابتلا به اين آلودگي و گروه سني زير ۱۰ سال کمترين آلودگي را داشتند.

نتايج اين تحقيق نشان مي دهد که درد شکم، ميالژي، ضعف و بي حالي، درد شانه و خارش از علايم باليني در اين بيماران است که در بيشتر مبتلايان، مصرف سبزي هاي معطر محلي مثل چوچاق، خاليواش، نعناع محلي، شاهي، زيتون پرورده و ساير سبزي هاي آبي و مصرف آب هاي غيرمطمئن گزارش شده است.
انتهای پیام/۴۳۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۷۹۴۱
مرجع : شهر خبر


ارسال