شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ,24 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۵
در سیب و سوران/
کشف یک غار در دل غاری بزرگ
 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سراوان از کشف یک غار در غار بزرگ صداک منطقه بیرک شهرستان سیب و سوران خبر داد.
به گزارش عصر هامون به نقل از شستون، استان سیستان و بلوچستان دارای جاذبه و پدیده های طبییی بسیاری می باشد که بخشی از این پدیده ها را غارها تشکیل می دهند.
موسی دهقان نژاد اظهار داشت: اخیرا توسط کارشناسان و پرسنل اجرایی اداره محیط زیست شهرستان سراوان یک غار در منطقه حفاظت شده بیرک در یکی از غارهای بزرگ در منطقه غار صداک شهرستان سیب سوران کشف شده است.
وی ادامه داد: این غار در ارتفاع ۱۶۴۰متری سطح دریا قرار دارد و در ۱۱۵ کیلومتری شهرستان سیب و سوران دهنه این غار بطول بیش از ۷۰۰ متر با داشتن ۵ دالان بزرگ و راه روهای متعدد، دارای سه تالار با ارتفاع میانگین بین بیست تا چهل متر و متشکل از دو دهنه چشمه است که بیشتر دیوارهای غار تشکیل شده از سنگ گرانیت و چکنده های بسیار زیبا و کریستال مانند، همانند بلورهای شیشه ای درخشان و شفاف در چهار گوشه این غار که بصورت اویزان و ایستاده هستند خود نمایی می کند.
دهقان نژاد افزود: این غار دارای دو دهلیز بزرگ در قسمت فوقانی، و احتمال قوی زیستگاه حیوانات وحشی موجود در منطقه بوده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سراوان بیان کرد: این غارها علاوه بر جاذبه های طبیعی میتواند زیستگاه حیوانات وحشی چون خرس سیاه و پلنگ ایرانی که در منطقه زیست میکند باشد.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۸۳۶۵


ارسال