شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ,4 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۱
ترکی بن فیصل السعود با ابراز نگرانی درباره نفوذ قدرت ایران در منطقه ادعا کرد: تهران باید حسن‌نیت خود را در عمل نشان دهد!
به گزارش عصر هامون، به نقل از شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، ابتدا جان دِفتریوس مجری شبکه گفت: نبرد سوریه فقط گروه های مختلف داخلی را در بر نمی‌گیرد، بلکه پای قدرت های منطقه بالاخص عربستان نیز به این معرکه باز شده است.

وی در ادامه با "ترکی بن فیصل السعود"، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان و همچنین سفیر پیشین این کشور در آمریکا گفتگو کرد و نظر او را درباره روابط عربستان و ایران جویا شد.

ترکی بن فیصل که عضو خانواده سلطنتی، مشاور ملک عبدالله و رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های اسلامی "ملک فیصل" است، گفت: اجازه دهید ورق‌های خود در این بازی را رو کنیم. اعضای شورای امنیت سازمان ملل از جمله روسیه و چین در کنار سایر اعضای جامعه بین الملل، تحریم هایی را علیه ایران وضع کردند. بنابراین، ایران باید در این زمینه پاسخگو باشد و مقامات ایران نیز این کار را از طریق مذاکرات با گروه پنج بعلاوه یک (پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل بعلاوه آلمان) انجام داده اند.
مجری شبکه گفت : از اظهارات حسن روحانی رئیس جمهور ایران اینگونه برمی آید که از این پس ما شاهد میانه روی در عرصه سیاست خارجی و شفاف سازی بیشتر از جانب ایران خواهیم بود. آیا شما به عنوان نماینده پادشاهی عربستان سعودی به سخنان رئیس جمهور جدید ایران اعتماد دارید؟

شاهزاده بن فیصل سعود گفت: روحانی در روابط با عربستان سعودی، پیشینه ای دارد. وی در زمان تبلیغات انتخاباتی خود، بهبود روابط با عربستان را خواستار شد. با وجود این، ما باید در عمل نیز شاهد اقداماتی باشیم که نشان می دهد حسن روحانی فقط به سخن گفتن در زمینه بهبود روابط اکتفا نکرده، بلکه عملاً در این راستا گام بر می‌دارد.
مجری سی ان ان در ادامه گفت : آیا بهتر نیست به جای بستن درها به روی ایران، با این کشور تعامل داشته باشیم و به این دوره شش ماهه (توافقنامه هسته ای) فرصت دهیم تا نتایج موفقیت آمیزی داشته باشد؟

شاهزاده سعودی مدعی شد از زمان آغاز مجدد روابط (عربستان) با ایران در سال ۱۹۹۵ میلادی، ما با این کشور تعامل داشته‌ایم. تعامل وجود دارد، اما هیچ اقدامی برای پایان دادن به تنش ها، نه فقط در روابط با عربستان سعودی، بلکه در سایر حوزه ها مانند لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، بحرین، یمن صورت نگرفته است.
جان دف تریوس، مجری شبکه گفت : جامعه تجاری برای بازگشت به بازار ایران با هفتاد و شش میلیون نفر جمعیت، مشتاق است و ذخایر انرژی ایران نیز نوید بازار فعالیت بزرگی را می دهد. آیا این مسئله برای عربستان و نقش اقتصادی این کشور در منطقه تهدیدی به شمار می رود؟

شاهزاده سعودی مدعی شد: ابداً این طور نیست. ما کشوری اثبات شده هستیم که عملکرد ما نیز برای دنیا ثابت شده است. بالاخص در حوزه توسعه اقتصادی از رشد و پویایی لازم در منطقه برخورداریم. بنابراین، جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. به این می ماند که عربستان بخواهد از باز شدن درهای چین به روی تجارت خارجی نگران باشد. حکومت پادشاهی عربستان و همچنین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، موتور لازم برای رشد اقتصادی را با تکیه بر توانایی بومی و داخلی خود دارند و اقتصاد آنها نیز عملکرد فوق العاده عالی دارد.

انتهای پیام/ ۶۳۵۹
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۸۴۶۹


ارسال