دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ,10 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۸
دستبرد "سه هزار میلیارد تومانی" از موزه تبریز/سرقت سی جلد "قرآن قدیمی"
 
4 سارق حرفه‌ای که توانسته بودند پس از مدت‌ها برنامه ریزی به یک موزه در تبریز دستبرد زده و 30 جلد قرآن قدیمی، یک قبضه شمشیر و سه عدد تابلو فرش نفیس را به سرقت ببرند، پس از روز تلاش ماموران دستگیر شدند.
به گزارش عصر هامون، ساعت ۱۰ صبح ۱۹ دی ماه امسال یک مورد سرقت از موزه شخصی در تبریز، خیابان دانشسرا پاساژ جواهری به کلانتری ۱۶ تبریز اطلاع داده شد.

ماموران کلانتری سریعا خود را به محل رسانده و طی بررسی‌ها دریافتند، دو نفر با صورت پوشیده با استفاده از افشانه و چوب وارد موزه شده و پس از ضرب و جرح متصدی وقت موزه و بستن دست و پای وی اقدام به سرقت اشیا عتیقه از قبیل «یک قبضه شمشیر قدیمی، سه عدد تابلو فرش نفیس، ۳۰ جلد قرآن قدیمی و یک دستگاه لپ تاپ» کرده‌اند.

با عنایت به حساسیت موضوع و ارزش معنوی سرقت پرونده جهت رسیدگی به تیم ۴ اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ارجاع که با تلاش شبانه روزی کارآگاهان پس از بررسی دوربین‌های مداربسته ۱۲ نفر مظنون که در امر خرید و فروش اشیا قدیمی فعالیت داشتند احضار و تحقیقات علمی و تخصصی از آنها صورت گرفت.

یکی از مظنونان به هویت "محمدرضا.م" که فردی سابقه دار بوده و در امر خرید و فروش عتیقه فعالیت داشته به سرقت از موزه با همدستی سه نفر دیگر به نام‌های "بهمن.ص"، "علیرضا.د" و "کاظم.الف" معترف و متهم با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان گردید.

در ادامه، کارآگاهان پلیس آگاهی با به کارگیری منابع اطلاعاتی خود و استفاده از فناوری های نوین موفق به شناسایی محل مخفیگاه سارقان متواری در یکی از روستاهای اطراف تبریز شده و با هماهنگی مقام قضایی اکیپی از کارآگاهان با همکاری "رئیس کلانتری ۲۴ سردرود" به مخفیگاه سارقان عزیمت و طی یک عملیات غافلگیرانه هر سه متهم را دستگیر کردند.

کارآگاهان در بازرسی از مخفیگاه متهمان کلیه اموال مسروقه را که شامل «یک قبضه شمشیر طلاکوب منقش به آیه‌های قرآن، ۱۵ جلد قرآن نسخ خطی قدیمی و سه عدد تابلو نقاشی طلاکوب به ارزش تقریبی ۳ هزار میلیارد تومان» کشف و ضبط کردند.

در ادامه متهمان به پلیس آگاهی منتقل و در بازجویی‌های تخصصی و علمی به سرقت موزه با مشارکت یکدیگر اعتراف کرده و در خصوص شیوه خود بیان داشتند: از قبل صاحب موزه را شناسایی و ساعت‌های رفت و آمد آن را تحت کنترل قرار دادند و بعد از شناسایی محل نگهداری اشیا گرانبها صبح ۱۹ دی ماه در ساعات اولیه صبح به کمین نشسته و به محض بازکردن درب موزه توسط شاکی به داخل یورش برده و پس از ضرب و جرح و بستن دست و پای شاکی اقدام به سرقت اموال نمودند.

گفتنی است، متهمان پس از تشکیل پرونده بنابر دستور قضایی از سوی دادسرای عمومی انقلاب اسلامی تبریز با قرار قانونی روانه زندان تبریز شدند.

انتهای‌پیام/ ۴۰۳۰
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۸۵۰۸


ارسال