پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ,20 January 2022
3
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۱۳
اخبار ضد و نقیض از آزادی 5 مرزبان ایرانی
از تحصن دانشجویان تا تایید و تکذیب مسئولین
 
یک عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: خبر آزادی گروگان ها را نه تائید می کنم و نه تکذیب با این حال بعضی منابع از آزادی گروگانها خبرمی دهند.
سید باقر حسینی نماینده مردم زابل و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت و گو با عصر هامون، اظهار داشت: خبر آزادی مرزبانان  را نه تائید می کنم و نه تکذیب بلکه جزییات بیشتر این خبر در حال بررسی است که در صورت صحت در اختیار رسانه هاقرار خواهد گرفت.
در حالی این اخبار در حال تائید و تکذیب است که هم اکنون جمع کثیری از دانشجویان زاهدان در مقابل کنسولگری پاکستان در حال تحصن برای آزادی 5 گروگان می باشند.
 در همین رابطه یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشوددر گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی دانا، گفت: در زمینه آزادی مرزبانان ایرانی اطلاعاتی به دست ما نرسیده است و خبر منابع پاکستانی تا این لحظه تایید نمی شود.


منابع خبری پاکستان گزارش دادند که در عملیات نیروهای سپاه مرزی این کشور در امروز (شنبه) ۱۱ تبعه خارجی از جمله مرزبان ربوده شده ایرانی را در مناطق ایالت بلوچستان نزدیک مرز با ایران آزاد شدند.

شبکه خبری دنیا نیوز به نقل از خان وصی سخنگوی نیروهای سپاه مرزی پاکستان گزارش داد که در عملیات امروز نیروهای امنیتی در منطقه تربت ایالت بلوچستان درجنوب غربی این کشور؛ ۱۱ تبعه ربوده شده خارجی از چنگ تروریست ها نجات داده شدند.

دنیا نیوز پس از آن در خبر فوری (بدون اشاره به تعداد مرزبانان پیدا شده کشورمان) گفت: مرزبان ربوده شده ایران نیز در میان اتباع خارجی آزاد شده در منطقه تربت قرار دارند.

براساس این گزارش، نیروهای سپاه مرزی چند تبعه متعلق به کشورهای یمن و تانزانیا را یافته اند و استعلام به منظور مشخص کردن ملیت سایر افراد نیز در حال انجام است.

پیشتر، مقامات ایران و پاکستان کمیته مشترکی به منظور رسیدگی به امور مرزی و تلاشهای مشترک برای یافتن مرزیانان ربوده شده ایرانی در نشست سه روزه کمیسیون مشترک مرزی در شهر ˈکویتهˈ مرکز ایالت بلوچستان پاکستان تشکیل داده بودند.

استاندار سیستان و بلوجستان:خبر آزادی ۵ سرباز مرزبان رد نمی‌شود

علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به آخرین وضعیت ۵ سرباز مرزبان ربوده شده ایرانی که منابع پاکستانی خبر از آزادی آنها دادند، به باشگاه خبرنگاران،گفت: خبرها حکایت از این دارد که دولت پاکستان اقداماتی در این راستا انجام داده است.

وی افزود: ارزیابی‌های اولیه خبر آزادی ۵ سرباز مرزبان ربوده شده را رد نمی‌کند.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: همکاران ما در تلاش هستند تا در مورد صحت خبر اقدامات لازم را انجام دهند.

اوسط هاشمی در خصوص اینکه نماینده ایرانشهر گفته است ۵ سرباز ایرانی آزاد شده‌اند، بیان داشت: مقام مسئول در این حوزه یک مقام امنیتی بوده و باید مقام امنیتی پاسخگو باشد، شاید این نماینده براساس شنیده‌ها این خبر را گفته است.

وی ادامه داد:خبر آزادی ۵ سرباز مرزبان ربوده شده رسما از طریق استانداری اعلام خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در حال حاضر از طریق مسئولان پاکستان موضوع را بررسی می‌کنیم و مسئولان پاکستانی گفته‌اند خبر خوشحال‌کننده‌ای برایتان خواهیم داشت.

نماینده ایرانشهر:مرزبانان ایرانی آزادشدند
نماینده مردم ایرانشهر، آزادی ۵ سرباز مرزبان ایرانی که بیش از یک ماه پیش توسط گروه جیش العدل به اسارت گرفته شده بود را تایید کرد.
محمد سعید اربابی نماینده مردم ایرانشهر، گفت: آزادی سربازان ایرانی قطعی است اما نحوه و یا جزییاتش تا ساعاتی دیگر مشخص و اعلام خواهد شد.

سفارت ایران در پاکستان نیز به ایسنا اعلام کرد که با انتشار اخبار اولیه آزادی این مرزبانان، موضوع را به طور رسمی از وزارت خارجه پاکستان دنبال کرده و خواستار توضیح در این باره شده است.

سفارت کشورمان اعلام کرد: پیگیر اخبار دقیق در ارتباط با آخرین وضعیت این مرزبانان است.

همچنین از سوی استانداری سیستان و بلوچستان این موضوع اعلام شد که هیات اعزام شده به بلوچستان پاکستان که مدت ماموریتش به اتمام رسیده، هم‌اکنون در حال رایزنی و پیگیری اخبار مربوط به صحت و سقم این خبر است.

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان نیز با بیان اینکه هنوز خبر رسمی در این باره اعلام نشده، گفت: تا جاییکه مسوولان پاکستانی گفتند ارتش پاکستان در خاک خود عملیاتی انجام داده و به زودی خبرهای خوشی اعلام خواهد شد.

ایران خبر آزادی مرزبانان را تایید نکرد


یک منبع آگاه در سفارت ایران در پاکستان درباره آزادی مرزبانان ایرانی گفت: در حال حاضر نمی توانیم این خبر را تأیید یا تکذیب کنیم .


وی افزود: در تماس با مراجع ذیربط در پاکستان هستیم و در صورتی که آنها خبر را تأیید کردند و یا خبر جدیدی به دست آمد اطلاع رسانی خواهیم کرد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرد منابع خبری پاکستان گزارش دادند که در عملیات نیروهای سپاه مرزی این کشور در روز شنبه ۱۱ تبعه خارجی از جمله مرزبان ربوده شده ایرانی را در مناطق ایالت بلوچستان نزدیک مرز با ایران آزاد شدند.

جیش العدل خبر آزادی مرزبانان ایرانی را تکذیب کرد

فارس نوشت:گروهک تروریستی جیش العدل در صفحه توئیتر خود خبر آزادی مرزبانان ایرانی را تکذیب کرد.

این گروهک همچنین مدعی شد که سربازان ایرانی در پایگاه‌های این گروهک در پاکستان به سر می‌برند و این گروهک تروریستی همچنان در انتظار پاسخ دولت ایران است.

خبر در حال تکمیل است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۹۲۷۲


ارسال
۱۳۹۲/۱۲/۱۰ ۲۰:۲۴
سردار جزايري ازادي سربازان تائيد كرد بروز باشيد.خدارا شكر.
 
منوچهر
۱۳۹۲/۱۲/۱۵ ۱۲:۲۲
ما همچنان اخبار را پیگیری می کنیم.مسئولان کشور باید بیش از این تلاش کنند.انتظار داریم عزیزانمان را از چنگال ظالمان،هرچه سریعتر برهانند.
 
ندا
۱۳۹۲/۱۲/۱۵ ۱۲:۲۳
مسئولین محترم ،دولت پاکستان را تحت فشار قرار دهید.