پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ ,23 January 2020
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۱۵
تحریم‌ها علیه ایران غیراخلاقی، متناقض و غیرعملی است
 
"امیلی رانج"، نویسنده آمریکایی در مطلبی در نشریه اینترنتی "هیلزدیل کولکشن" تاکید کرد تحریم‌ها علیه ایران غیراخلاقی، متناقض و غیرعملی است.
به گزارش عصر هامون، "امیلی رانج" در این مطلب نوشت با سه اصل اساسی می‌توان سیاستها را ارزشگذاری کرد. در واقع سیاستها باید منطبق با اخلاق باشد، متناقض نباشد و عملی باشد. به باور "اریک شانزبرگ" صاحبنظر در مسائل مسیحیت، سیاستی اخلاقی است که با اجرای عدالت و استفاده از ابزارها و روشهایی که پیامدهای ناخواسته را برای افراد بی گناه به حداقل برساند، درستی و راستی و خدمت به عموم را فراهم کند. دولتها نیز باید سیاستهای خود را بر این اساس تنظیم و اجرا کنند. همچنین سیاستها نباید متناقض باشد. همچنین سیاست باید عملی باشد یعنی در رسیدن به هدف مورد نظر موفق باشد. حال با توجه به این اصول و معیارها، می توان نتیجه گرفت تحریمها علیه ایران سیاست خوبی نیستند. آمریکا باید در مذاکرات آینده خود با رئیس جمهور جدید ایران محتاط باشد. امید است دیگر بن بست هسته ای میان ایران و غرب ایجاد نشود. اما باید توجه داشت تحریمها ابزار و روش مناسبی نیست. در واقع، من بر این باوریم تحریمها روشی غیراخلاقی است. واقعیت این است تاثیر اصلی تحریمها روی مردم است. اقتصاد ایران در نتیجه تحریمها آسیب دیده است. دیگر وقت آن است روش و سیاست بهتری پیدا شود. حتی اگر ما تحریمها علیه ایران را آن طور که برخی اعضای کنگره می خواهند تشدید کنیم این کار پیشرفت برنامه هسته ای ایران را کندتر نخواهد کرد حتی اگر این هدف واقعی آنها باشد.

وی در پایان گفت: حتی اگر ما بتوانیم تناقضات در سیاست تحریمها را از بین ببریم و سازگاری و تناسب لازم را در آن ایجاد کنیم، تحریمهایی که هدف آن متوقف کردن برنامه هسته ای در ایران است، نه اخلاقی و نه عملی و موفق است. در واقع درصد موفقیت این تحریمها فقط 33 درصد است. بنابراین دیگر وقت آن است که به شکست این سیاست اذعان کنیم و سیاست جدید و عملی تری را برای متوقف کردن ایران پیدا و دنبال کنیم. به جای اینکه تحریمها را ادامه دهیم، سیاستگذاران ما باید وقت خود را صرف تنظیم سیاستهای اخلاقی تر و موثرتر بکنند. رویکرد فعلی ما درقبال ایران فقط اوضاع را بدتر و تنش میان ایران و غرب را بیشتر می‌کند.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۹۶۱۱


ارسال