سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ ,26 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۴۱
مدیر جهاد کشاورزی خاش خبر داد
سرو کهنسال سنگان ۳۲۰۶ ساله شد
 
مدیر جهاد کشاورزی خاش از برگزاری جشن تولد درخت سرو 3206 ساله سنگان خاش خبر داد .
به گزارش عصر هامون، امان الله طوقی در گفت وگو با تفتان ما ، با اشاره به این مطلب که این جشن برای نخستین بار در خاش برگزار شده است ، اظهار داشت : این مراسم جشن در هفته منابع طبیعی با هدف آشنایی هرچه بیشتر مردم با درختانی که هم اکنون در جایگاه احترام و تقدس قرار دارند ، برگزار شده است .
وی افزود : در استان سیستان و بلوچستان این درخت در ۳ نقطه دهپابید ، کوشه و سنگان وجود دارد.
طوقی بیان کرد : سرو زربین سنگان در ۴۵ کیلومتری شهرستان خاش با حدود ۳۰ متر ارتفاع و سه متر قطر تنه به عنوان اثر طبیعی و ملی استان سیستان و بلوچستان به ثبت رسیده است.
وی تصریح کرد: بر اساس اطلاعات به دست آمده، زرتشتیان به درختان سرو احترام خاصی قائل بودند از این رو این درختان را موبدان زرتشتی می کاشتند و بعد از اسلام نیز مردم منطقه برای جلوگیری از نابودی این درخت آن را به نام درخت میر عمر نامیدند و بعدها به نام سُل نامگذاری شد.
وی گفت : ما انواع درخت سرو از جمله سرو نقره ای ، سرو شیراز ، سرو ناز ، سرو خمره ای و سرو زرین داریم که این درخت ۳۲۰۶ ساله از نوع سرو زربین است .
این مسئول خاطرنشان کرد : این درخت در گذشته های دور به عنوان زیارتگاه محسوب می شد و مردم برای زیارت به آن مراجعه کرده و با گره زدن نخ و تکه پارچه مراد و خواسته های خود را از آن طلب می کردند.
وی یاد آور شد : زربین با نام دوجمله‌ای Cupressus sempervirens) گونه‌ای از درختان همیشه‌سبز، از دسته مخروطیان (Pinophyta) ردهٔ ناژویان (Pinopsida)، راستهٔ کاجیان (Pinales)، تیرهٔ سروها (Cupressaceae)، سردهٔ سرو ناز (Cupressus). «سرو زربین» درختی زیبا به ارتفاع ‪ ۲۰تا ‪ ۳۰متر گسترده در برخی نواحی شمال ایران است که سبزی همیشگی آن جلوه‌ای خاص به طبیعت منطقه می‌بخشد. جورهٔ اصلی زربین، مخروطی با گسترش افقی دارد؛ شاخه‌های جانبی آن نیز افقی هستند.
مدیر جهاد کشاورزی خاش اذعان داشت : زربین از قسمتهای برگ، جوانه، گل آذین، پوست و میوه که از فندق درشت‌تر است، تشکیل شده‌است. پوست شاخه‌های جوان این درخت سبز تیره تا روشن ودر یک ساله‌ها قهوه‌ای روشن تا قرمز است، اما در چند ساله‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره، صاف و یا پولکدار می‌باشد. همچنین پوست تنه درخت الیافدار وشیارهای آن به صورت شبکه‌ای درهم رفته، چروکیده و عمیق است.
وی اظهار داشت :‌ زربین درختی دیرزیست با قدرت تحمل شرایط سخت، مقاوم و با ریشه عمیق و قوی بوده که آن را قادر می سازد تا درمیان تخته سنگها و شیب های تند و پرتگاهی به راحتی رشد کند. وی در پایان گفت : سرو زربین در ایران بیشتر در نواحی شمالی قابل مشاهده است و در استان گلستان بیشتر در علی آباد کتول و نیز رامیان وجود دارد.
این مراسم با حضور بخشدار مرکز ، مدیران جهاد کشاورزی ، منابع طبیعی ، محیط زیست ، هلال احمر ، بهزیستی و تعدادی از اهالی روستای سنگان خاش برگزار شد و در پایان تعداد ۱۰۰ اصله نهال کاج در روستای درودی غرس شد .
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۹۸۹۵


ارسال