جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ ,22 November 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۶
رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی:
در صنایع دفاعی و در صنایع پهپاد و موشکی به کوری چشم دشمنان پیشرفت کردیم/ مسئولان فرهنگی بایستی مراقب رخنه‌های فرهنگی باشند
 
رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: در مورد نانو، سلول‌های بنیادی، در صنایع دفاعی و در صنایع پهپاد و موشکی به کوری چشم دشمنان پیشرفت کردیم.
به گزارش عصر هامون، رهبر معظم انقلاب اسلامی طبق رسم همه ساله همزمان با نخستین روز فروردین‌ماه در جوار بارگاه منور رضوی به ایراد سخنرانی و تبیین خط مشی‌ها، اولویت‌ها و سیاست‌های کلان کشور پرداختند.

** بر این اساس بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی به صورت همزمان از شبکه خبر، شبکه یک و رادیو سراسری به صورت زنده پخش می‌شود.

** نظر به اهمیت سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی مهم‌ترین محور بیانات ایشان در زیر می‌آید:


** یک جمله‌ای در باب سال 92 که امروز به پایان رسید عرض کنیم در پیام اول سال اشاره کردیم که در سال 92 آنچه را که به عنوان حماسه سیاسی انتظار می‌رفت ملت ایران خلق کردند و آفریدند. یقینا حماسه سیاسی در دو حرکت بزرگ ملت ایران جلوه بیشتری یافت. یکی حرکت انتخابات در نیمه اول سال و دیگری راهپیمایی سراسری و عظیم ملت در نیمه دوم.

** درباره انتخابات حرف بسیار زدیم، هم این انتخابات، هم همه انتخابات‌های متعددی که از اول انقلاب تا کنون برگزار شده است.

** همچنین درباره راهپیمایی‌های بزرگ سراسری 22 بهمن هم این حقیر هم دیگران مطالب متعددی را بر زبان آورده‌اند نمی‌خواهیم آنها را تکرار کنیم ولی دو نکته درباره این دو حادثه وجود دارد.

** نکته اول که در باب انتخابات است برادران و خواهران عزیز توجه کنند که انتخابات از اول انقلاب تا امروز نساب شرکت مردم در انتخابات پایین نیامده و تنزل نکرده است این خیلی مهم است.

**‌ در آخرین انتخاباتی که ملت ما پای صندوق رای رفتند یعنی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، 72 درصد شرکت مردم در انتخابات بود. این رقم هم در بین انتخاب‌های دنیا یک رقم بالایی است یک نساب برجسته‌ای است هم در بین انتخاب‌هایی که از اول انتخابات تا امروز اتفاق افتاده است یکی از بالاترین رقم‌ها است، معنای این چیست.

** معنای این شرکت وسیع مردم در انتخابات این است که مردم سالاری دینی در کشور تثبیت شده است. معنایش این است که نظام جمهوری اسلامی توفیق یافته که مردم سالاری دینی را در کشور نهادینه کند. این چیز کمی نیست کشوری که در طول قرن‌های متمادی با حکام مستبد و دیکتاتور گذران می‌کرده است آنچنان با مردم سالاری و شرکت مردم در انتخاب صاحبان قدرت آشنا و در هم آمیخته شده است که بعد از گذشت 35 سال از هیجانات اول انقلاب مردم وقتی نوبت انتخاب می‌رسد در 72 درصد در انتخابات شرکت می‌کنند قدر این را باید دانست.

** من به شما جوان‌ها عرض می‌کنم، به همه عناصری که صاحب فکرند در سرتاسر کشور عرض می‌کنم، این نعمت بزرگ را ناسپاسی نکنیم همچنانی که در سال 88 این نعمت الهی را عده ای ناسپاسی کردند.

** همچنین این که گاهی شنفته بشود که انتخابات کشور را به عدم سلامت نسبت می‌دهند یعنی تکرار حرف دشمنان ملت ایران، این هم ناسپاسی است، مردم سالاری در کشور به یک جریان عادی تبدیل شده است لذا مردم در سرتاسر کشور در روستاها در شهرها خود را در مقابل صندوق رای وظیفه دار می‌دانند، به صندوق رای مراجعه می‌کنند 72 درصد رای می‌دهند این خیلی چیز مهمی است در دنیا این رقم جزو رقم‌های بالاست.

** نکته دوم توجه کنند برادران و خواهران درباره راهپیمایی 22 بهمن است امسال همه کسانی که این راهپیمایی را با دقت زیر نظر داشتند. بعضی هستند که با محاسبه جمعیت‌ها را محاسبه می‌کنند با دوربین‌ها و وسایل گوناگون حدس می‌زنند مقدار جمعیت را. امسال همه کسانی که در این زمینه‌ها فعال بودند به ما گزارش دادند که جمعیت راهپیمایی در تهران و در شهرها بزرگ و معروف از سال‌های قبل بیشتر بود.

** جمعیت امسال در راهپیمایی 22 بهمن هم بیشتر بود، هم پرشور تر بود یعنی شعارهای مردم شعارهای پرمغز و پرمعنا و پرشور بود.

** علت این بود که عوامل موثر در سیاست‌های استکباری لحنشان نسبت به ملت ایران بی‌ادبانه تر و توهین‌آمیزانه تر بود چون مذاکرات انجام گرفته بود در زمینه مسائل هسته‌ای سیاست‌مداران آمریکا اظهارنظر کردند که معلوم می‌شود ملت ایران از حرف خود برگشته است، از اصول خود صرف نظر کرده است، با این زمینه لحنشان نسبت به ملت ایران لحن بی‌ادبانه و توهین‌آمیزانه بود. مردم ایران اینها را شنیدند و دانستند.

**‌ وقتی دشمن با چهره واقعی خود یا نزدیک به چهره واقعی خود در میدان حضور پیدا می‌کند مردم انگیزه بیشتری و همت بلندتری برای حضور پیدا می‌کنند مردم چون دیدند آمریکایی ها نسبت به آنها بی ادبی می‌کنند. مردم خواستند نشان بدهند که نسبت به نظام جمهوری اسلامی و پرچم برافراشته اسلام با همه وجود دل بسته‌اند.

**‌ این نشان دهنده حساسیت مردم ما و غیرت مردم ما در برابر دشمنی و شرارت دشمنان جمهوری اسلامی و دشمنان ایران است.

** ملت ایران باید خود را قوی کند، این حرف من است،‌ حرف درباره اقتدار ملی است من عرض می‌کنم به ملت عزیزمان که اگر ملتی قوی نباشد و ضعیف باشد زور خواهد شنفت به او زور می‌گویند، اگر ملتی قوی نباشد باج‌گیران عالم از او باج می‌گیرند از او باج می‌خواهند. اگر بتوانند به او اهانت می‌کنند اگر بتوانند زیر پا او را لگد می‌کنند.

** طبیعت دنیایی که با افکار مادی اداره می‌شود همین است. هرکه احساس قدرت کند نسبت به کسانی که در آنها احساس ضعف می‌کند زورگویی خواهد کرد چه نسبت به فرد چه نسبت به ملت.

** شاعر معروف می‌گوید مرگ برای ضعیف امر طبیعی است هر قوی اول ضعیف گشت و سپس مرد

** این را قبول دارم که مرگ در دنیایی که بر اساس افکار مادی اداره می‌شود برای ضعیف امر طبیعی است. اگر یک ملتی به خود نیاید خود را قوی نکند دیگران به آن زور می‌گویند بعضی ملت‌ها هستند که تا قوی شدن فاصله زیاید دارند امیدی وجود ندارد که بخواهند در خود آن نیرویی را ایجاد کنند که بتوانند مقابله کنند با زورگویان و گردن کلفتان عالم.

** اما ملت ما اینجور نیست ما اولا استعداد قوی شدن زیاد داریم، امکانات قوی شدن زیاد داریم، ملت ما به سمت مقتدر شدن حرکت کرده است.

**‌ بر این اساس نقشه سال 93 را در این دو عنصر می‌بینم که در اول سال عرض کردم "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و با مدیریت جهادی".

**‌ قوی شدن یک ملت فقط به این نیست که تسلیحات جنگی پیشرفته‌ای داشته باشد، البته تسلیحات هم لازم است اما فقط با تسلیحات هیچ ملتی قوی نمی‌شود من وقتی نگاه می‌کنم سه عنصر را پیدا می‌کنم که دو عنصرش همین دو نکته‌ای است که در پیام عرض کردم این سه عنصر اگر مورد توجه قرار گرفتند ملت قوی می‌شود یکی اقتصاد، دیگری فرهنگ و یکی علم.

** در مورد اقتصاد و فرهنگ یک اهتمام بیش از متعارف لازم است تا ما بتوانیم اقتصاد کشور را به شکلی در بیاوریم که از آن طرف دنیا کسی نتواند با یک تصمیم‌گیری با یک نشست و برخواست بر روی اقتصاد کشور ما و بر روی معیشت ما اثر بگذارد این دست ماست. ما باید بکنیم این همان اقتصاد مقاومتی است که سیاست‌های آن در اسفندماه ابلاغ شد بنده هم با مسئولان و مدیران برجسته کشور جلسه داشته، مفصل درباره آن صحبت کردیم.

** سه تا سوال درباره اقتصاد مقاومتی وجود دارد. اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که مقاوم است، با تحریکات جهانی با تکانه‌های جهانی با سیاست‌های آمریکا و غیرامریکا زیر و رو نمی‌شود اقتصادی است متکی به مردم.

**‌ سوال اول این است که اقتصاد مقاومتی چه هست و چه نیست؟ خصوصیاتش خصوصیات مثبت آن و خصوصیات منفی آن سلبی آن چیست؟‌

** سوال دوم آیا اقتصاد مقاومتی که داریم شعار آن را می‌دهیم تحقق پذیر است ممکن است یا خیالات خام است؟

** سوال سوم اگر تحقق اقتصاد مقاومتی ممکن است الزامات آن چیست چه کارهایی باید انجام بگیرد؟ امروز من به این سه سوال جواب می‌دهم.

** اولا یک الگوی علمی متناسب با نیازهای کشور ماست این آن جنبه مثبت اما منحصر به کشور ما هم نیست یعنی بسیاری از کشورها امروز با توجه به این تکانه‌های اجتماعی و زیرو رو شدن‌های اقتصادی که در این بیست سی سال گذشته اتفاق افتاده است به فکر چنین کاری افتاده‌اند متناسب با شرایط خودشان.

** مطلب اول اینکه حرکتی که ما داریم انجام میدهیم دغدغه دیگر کشورها هم هست و مخصوص ما نیست.

** دوم اینکه این اقتصاد درون‌زا است یعنی از دل ظرفیت‌های خود کشور ما و خود مردم ما می‌جوشد رشد این نهال و این درخت متکی است به امکانات کشور خودمان.

** اما در عین حال درون‌گرا نیست یعنی این اقتصاد مقاومتی به این معنا نیست که ما اقتصاد خودمان را محصور می‌کنیم و محدود می‌کنیم در خود کشور، نه درون‌زا است اما برون‌گراست با اقتصادهای جهانی تعامل دارد با قدرت مواجه می‌شود با اقتصادهای کشورهای دیگر، اما درون زا هست اما درون گرا نیست.

** سوم اینکه "مردم بنیاد" است این اقتصادی که به عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود یعنی بر محور دولت نیست. اقتصاد دولتی نیست. اقتصاد مردمی است با اراده مردم سرمایه مردم، حضور مردم تحقق پیدا می‌کند اما دولتی نیست به این معنا نیست که دولت در قبال آن مسئولیتی ندارد چرا، دولت مسئولیت زمینه‌سازی، ظرفیت‌سازی هدایت و کمک دارد، کار اقتصادی و فعالیت اقتصادی دست مردم است مال مردم است اما دولت به عنوان یک مسئول عمومی نظارت می‌کند هدایت می‌کند کمک می‌کند آنجایی که کسانی بخواهند سوء استفاده کنند دست به فساد اقتصادی بزنند جلوی آنها را می‌گیرد.

**چهارم اینکه این اقتصاد، "اقتصاد دانش بنیان" است یعنی از پیشرفت‌های علمی استفاده می‌کند، اقتصاد را بر محور علم قرار می‌دهد ولی این معنایش این نیست که این اقتصاد مختص دانشمندان است . تجربه صاحبان صنعت، تجربه‌ و مهارت‌های کارگرانی که دارای تجربه و مهارتند می‌تواند اثر بگذارد می‌تواند در این اقتصاد نقش ایفا کند.

** پنجم "عدالت محور" است این اقتصاد. یعنی تنها به شاخص‌های اقتصاد سرمایه داری اکتفا نمی‌کند، رشد ملی، تولید ناخالص ملی، شاخص عدالت اقتصادی، عدالت اجتماعی در جامعه یکی از شاخص‌های مهم در اقتصاد مقاومتی است. اما این معنایش این نیست که به شاخص‌های علمی موجود در دنیا بی اعنایی شود، نخیر.

** عدالت در این بیان و در این برنامه به معنای تقسیم فقر نیست بلکه به معنای تولید ثروت و ثروت ملی را افزایش دادن نیز هست.

** ششم اینکه این اقتصاد مقاومتی، "بهترین راه حل مشکلات اقتصادی کشور" است، این معنایش این نیست که ناظر به مشکلات کنونی کشور است که مقداری مربوط به تحریم است مقداری مربوط به مدیریت غلط است، نه.

** این کشور دارای ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای است، یکی از ظرفیت‌های مهم ما ظرفیت نیروی انسانی ماست نیروی انسانی در کشور ما یکی از ظرفیت‌های بزرگ است، عرض کردیم جمعیت جوان کشور از 15 سال تا 30 سال یک حجم عظیم از ملت ما را تشکیل می‌دهد. این خود یک ظرفیت است، تعداد 10 میلیون دانش آموخته دانشگاه‌ها را داریم. 10 میلیون از جوانان ما از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شدند. بیش از 4 میلیون همین حالا داریم که اینها در طول چند سال آینده فارغ‌التحصیل می‌شوند، این 4 میلیون جوانان عزیز بدانند 25 برابر دانش آموزان پایان رژیم طاغوت است. تعداد جمعیت دو برابر شده اما تعداد دانشجو 25 برابر شده است.

** میلیون‌ها نیروی مجرب و ماهر داریم همین‌هایی که در دوران جنگ به داد نیروهای مسلح ما رسیدند در دوران جنگ تحمیلی یکی از مشکلات ما، از کارافتادن دستگاه‌های ما، بمباران شدن مراکز گوناگون ما.

** یکی از ظرفیت‌های مهم کشور ما منابع طبیعی است، سال گذشته در همینجا راجع به نفت و گاز گفتم که مجموع نفت و گاز ما در دنیا درجه یک است یعنی هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران نفت و گاز بر روی هم ندارد، ما از همه کشورهای دنیا از شرق و غرب نفت و گازمان بیشتر است.

** علاوه بر این معادن طلا، معادن فلزات کمیاب در سرتاسر این کشور، این معادن پراکنده است و وجود دارد، سنگ‌آهن، سنگ‌های قیمتی، انواع و اقسام فلزات لازم که مادر صنایع محسوب می‌شود، در کشور وجود دارد این هم ظرفیت بزرگی است.

** ظرفیت دیگر موقعیت جغرافیایی ماست، با 15 کشور ما همسایه هستیم که اینها رفت و آمد دارند، حمل و نقل ترانزیت یکی از ظرفیت‌های بزرگ برای کشور ماست. ظرفیت دیگر "زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری" است.

** ما در بسیاری از مسائل دیگر هم در عین تحریم توانستیم به نقطه‌های بسیار برجسته و بالا دست پیدا کنیم، یک مثال آن "تولید علم" است، یک مثال صنعت و فناوری است. در این‌ها ما تحریم بودیم اما الان هم تحریم هستیم. در مورد علم دانش‌های پیشرفته و روز، درهای مراکز مهم علمی دنیا به روی دانشجوی ایرانی بسته است اما در عین حال در نانو، سلول‌های بنیادی، در صنایع دفاعی و در صنایع پهپاد و موشکی به کوری چشم دشمنان پیشرفت کردیم.

** چرا در اقتصاد نتوانیم پیشرفت کنیم؟ اگر در این عرصه هم عزممان را جزم کرده و دست به دست هم دهیم می توانیم اقتصاد را شکوفا کنیم، چشممان به دست دشمن نباشد که کی تحریم را بر‌می‌دارد. به درک. نگاه کنیم ببینیم خودمان چه کار می‌توانیم انجام دهیم.

** اولا مسئولان باید از تولید ملی حمایت کنند، تولید ملی اساس و حلقه اساسی پیشرفت اقتصاد است.

** دوم صاحبان سرمایه و نیروی کار که تولیدگر هستند آنها هم بایستی به تولید ملی اهمیت دهند به این معنا که بهره‌وری را افزایش دهند، بهره‌وری یعنی از امکاناتی که وجود دارد حداکثر استفاده بهینه شود. کارگر که کار می‌کند کار با دقت انجام دهد.

** سوم صاحبان سرمایه در کشور فعالیت تولیدی را ترجیح بدهند بر فعالیت‌های دیگر ما دیدیم کسانی را که سرمایه‌ای داشتند کم یا زیاد می‌توانستند این را در یک راه‌هایی به کار بیاندازند نکردند، رفتند سراغ تولید گفتند می‌خواهیم تولید کشور زیاد بشود این حسنه است این صدقه است این جزء بهترین کارها است.

** بعدی اینکه مردم در همه سطوح تولید ملی را ترویج کنند یعنی همین مطلبی که دو سه سال قبل با اصرار فراوان گفتم و عده‌ای عمل کردند ولی باید همه عمل کنند. خرید جنس داخلی یک ضرورت‌ برای مقاوم‌سازی اقتصاد است و تاثیر میگذارد بر روی همه چیز این کشور. بسیاری از ولنگاری‌ها در خرج،‌ زیاده‌روی‌ها ریخت و پاش‌ها در رفتار مردم به خاطر نگاه کردن به کسانی است که آنها را بزرگتر‌ها می‌دانند، اگر اسراف در سطوح بالا نباشد در بین مردم هم کم خواهد شد.

** اقتصاد مقاومتی به معنای مقاوم ساختن پایه‌های اقتصاد یکی از وظایف عمومی ماست و همه می‌توانند در آن نقش ایفا کنند، هم مسئولین قوای سه‌گانه، هم مردم و هم کسانی که دارای مهارت هستند.

** بخش دوم حرف من درباره فرهنگ است عزیزان من فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است چون فرهنگ به معنای هوایی است که ما تنفس می‌کنیم شما ناچار هوا را تنفس می‌‌کنید چه بخواهید چه نخواهید اگر این هوا تمیز باشد آثاری دارد در بدن شما اگر این هوا کثیف باشد آثار دیگری دارد. اگر بخواهیم مصرف تولیدات داخلی به معنای واقعی کلمه تحقق پیدا کند باید فرهنگ تولید داخلی در ذهن مردم جا بیافتد.

** تمرکز دشمنان بر روی فرهنگ بیشتر از همه جاست. به خاطر همین تاثیر زیادی که فرهنگ دارد. هدف و آماج تحرک دشمنان در زمینه فرهنگ عبارت است از ایمان مردم و باورهای مردم. مسئولان فرهنگی بایستی مراقب رخنه‌های فرهنگی باشند رخنه‌های فرهنگی بسیار حساس است باید هوشیار باشند نمی‌خواهیم بگوییم همه آسیب‌های فرهنگی کار بیگانگان است خیر خودمان هم مقصریم.

** آزادی غیر از ولنگاری است، آزادی غیر از رهاسازی همه رابطه‌هاست. چنانچه کسانی هستند در کشور که برای تیشه به ریشه ایمان جوانان زدن دارند تلاش می‌کنند. نمی‌شود این را تماشا کردن به عنوان اینکه این آزادی است. در کشورهای دنیا که ادعای آزادی می‌کنند در خطوط قرمزی که دارند به شدت سخت‌گیرند. شما ببینید در کشورهای اروپایی کسی جرات نمی‌کند راجع به هولوکاست حرف بزند که معلوم نیست اصل این قضیه واقعیت دارد که اگر واقعیت دارد به چه شکلی بوده است، اظهار نظر در مورد هولوکاست، تردید در مورد هولوکاست یکی از بزرگترین گناهان به حساب می‌آید.

** اگر کسی است که روح استقلال ملی را نشانه می‌رود، الان هستند کسانی، صحبت استقلال که می‌شود استقلال را مسخره می‌کنند و عقب افتادگی می‌نامند. کسانی سعی‌شان این است که بزنند در سر روح عزت ملی جوان ایرانی و خلقیات منفی را نسبت می‌دهند که از اروپایی‌ها یاد بگیرید. آن جوان‌هایی که در تهران در شهرهای گوناگون در استان‌های مختلف در مشهد، کار فرهنگی می‌کنند. با اراده و انگیزه خودشان. کارهای بسیار خوبی هم از آنها ناشی شده است که از بعضی‌ از آنها اطلاع پیدا کردیم اینها کار را ادامه دهند.

** ما می‌توانیم مجموعه انقلابی که بحمدالله تعداد بیشماری از آنها در بین جوان‌های ما وجود دارند. در بین اساتید، صاحبنظران، تحصیلکرده‌های ما. اینها می‌توانند نقادی کنند نقاط ضعف ما را به رخ مسئولان بکشانند. بدانید که واقعیات جامعه جهانی بر طبق خواسته‌ها و نیات آمریکا به پیش نمی‌رود.

** آنچه که استکبار جهانی و دشمنان ملت ایران خواسته‌اند تحقق پیدا کنند در عرصه گسترده جهانی تحقق پیدانکرده و تحقق پیدا نخواهد کرد.

**‌ آمریکا در فلسطین ناکام مانده است، نقشه‌ای که برای فلسطین داشتند. خیلی هم تلاش کردند. این نقشه پیش نرفته و انشاءالله پیش نخواهد رفت. اینها می‌خواهند کشور فلسطین را تبدیل کنند به یک کشور یهودی. یعنی فلسطینی چه مسلمان چه مسیحی در فلسطین امکان زندگی کردن نداشته باشد یعنی کار فلسطین را به کلی تمام کنند خیلی هم تلاش کردند نتوانستند.

** در سوریه به نتیجه نرسید. در عراق به نتیجه نرسید، در افغانستان و پاکستان مقاصدش تحقق پیدا نکرد. اخیرا در اروپا هم نقشه‌های آمریکا نقش بر آب شده است. باید بدانید در کشور عزیز ما هم آنها بعد از 30 سال تلاشی که علیه ملت انقلابی ما انجام دادند باز نتوانستند به نتایجی دست پیدا کنند نشانه آن همین حضور مردم است. آنها صریحا این را گفتند افراد موثر در دولت و نظام امریکا این را صریحا گفتند که ما تحریم‌ها را بوجود آوردیم و تشدید کردیم که مردم را ضد نظام به خیابان‌ها بکشانیم.

** صریحاً گفتند تحریم برای ریشه کن کردن انقلاب است. نتیجه چه شد؟ این شد که در سال 1392 انتخاباتی انجام گرفت با نصاب بالا از مشارکت مردم. و در 22 بهمن 92 راهپیمایی انجام گرفت پرشورتر و وسیع تر و بزرگتر از هرسال.

جوانان عزیز بدانند آینده مال شماست و دشمنان محکوم به شکست هستند. امیدوارم خداوند متعال همه شما را با توفیقات خود به راه های سعادت رهنمود شود و قلب حضرت ولی عصر(عج) را از ما خوشنود کند.

گفتنی است، "حضرت آیت‌الله خامنه‌ای" رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی بمناسبت آغاز سال ۱۳۹۳ هجری شمسی، با تبریک سال نو و نوروز به همه هم میهنان و ایرانیان عزیز در سراسر جهان بخصوص خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و مجاهدان راه اسلام و ایران، سال جدید را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند.

انتهای پیام/7250
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۰۲۷۳
مرجع : باشگاه خبرنگاران


ارسال