سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ,7 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۰
مسجد جامع خاش نماد وحدت شیعه و سنی سیستان و بلوچستان + تصاویر
 
طی سالها شهروندان خاشی اعم از سنی و شیعه در وقت شرعی با حضور برادرانه در مسجدجامع این شهر در کنار یکدیگر ایستاده و هرکدام به روش خود فریضه نماز را اقامه کرده و نمادی از وحدت عملی را به منصه ظهور رساندند.
به گزارش عصر هامون به نقل از تفتان ما، مسجدجامع خاش به عنوان یکی از آثار ارزشمند فرهنگی تاریخی سیستان و بلوچستان در حاشیه خیابان امام خمینی(ره) جنب حسینیه صاحب الزمان(عج) در مرکز این شهر به عنوان نمادی از وحدت شیعه و سنی در این بخش از میهن اسلامی استوار ایستاده است.
احداث ساختمان اولیه مسجد به حوالی سال ۱۳۰۷ ه.ش باز می گردد .
این بنا مرکب از دو قسمت عمده می باشد یکی ساختمان اصلی مسجد و دیگری مناره الحاقی بدان است .
این ساختمان با زیر بنای ۵/۲۴۷ متر مربع احداث شده است و شامل یک فضای کاملا ” سر پوشیده می باشد که پوشش های ضربی آن مجموعا” بر روی شانزده ستون اجرا شده است که هر چهار ستون آن تشگیل یک چهار طاقی با طاقهای و سقف ضربی چهار ترک را داده که شبستانی ستون دار و سرپوشیده را پدید آورده اند و در حد فاصل هر دو ستون برای تامین نور کافی فضای شبستان مسجد پنجره ای تعبیه شده است.
به گفته ای حجت الاسلام محمد حسین میری امام جمعه خاش ، در زمان های بسیار قدیمی کلیه شهروندان شهرستان خاش اعم از اهل سنت و اهل تشیع با وحدت در کنار یکدیگر در این مسجد فریضه نماز را به جا می آوردند .
مناره مسجد جامع خاش مربوط به دوره قاجار است با شمارهٔ ثبت ۲۰۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده این بنا الهام گرفته از معمارى سنتى ایران است. مناره از نوع استوانه‏ اى مارپیچ و بصورت منفرد است که این بنا داراى بدنه‏اى بلند و کشیده مى‏باشد. مصالح بکار رفته در این مناره آجر، ملاط، ماسه، آهک و گچ است. این مناره با آجرهاى سخت و مقاوم ساخته شده که با آجرهاى به هم فشرده شده و کنار هم چسبیده شده پوشیده گردیده است .
مناره داراى پایه‏ اى کوتاه و مدور است که با آجرچینى با اشکال مختلف و طرحهاى هندسى تزئین شده است بر روى قاعده این مناره پایه ‏اى کوتاه با شیبى ملایم که با شیب داخلى دیوار منطبق گردد ایجاد شده است. آجر و آجرچینى در مناره و بندکش‏یها به چند طریق انجام گرفته که به مناره مسجد خاش ابهت خاصى داده است. بر روى پایه کوتاه دوم شیارهایى باریک و بلند که با طوق و با بند باریکى از هم جدا شده‏اند بصورت مارپیچ بر روى سطح مناره با آجر ایجاد گردیده است. بر روى مناره جمله «لااله‏ الاالله» نقش بسته است.
در ساختمان اصلی مسجد بیشتر جنبه کاربری مذهبی بنا توجه شده است زیباترین تزیینات معماری را می توان در نحوه آرایش آجرهای بکار رفته در مناره مشاهده نمود که بصورت رج چینی در قسمت پایین مناره و تزیینات آجری برجسته مارپیچ در قسمت میانی و فوقانی و همچنین به ایجاد تزیینات آجری برجسته کنگره ای شکل در راس مناره اشاره نمود و از عناصر تزئینی دیگر بنا وجود کتیبه آجری در ساقه مناره آن می باشد که زیبایی و اصالتی خاص به بنا بخشیده است .

انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۰۴۴۶


ارسال