پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ ,16 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۲
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۷
سراوان مهد مشاهیر بلوچستان
 
از زمانهای گذشته یکی از مناطق محروم و دور افتاده بوده ودر نقطه صفر مرزی واقع شده اما مشاهیر نام آوری را به جامعه تقدیم کرده است.
به گزارش عصر هامون به نقل از شستون، از آنجائیکه سراوان از زمانهای گذشته یکی از مناطق محروم و دور افتاده بوده و در نقطه صفر مرزی واقع شده است کمتر مورد توجه قرار گرفته، و از نظر علوم و فنون جدید بهره کافی را نبرده اما با این حال پس از شروع به کار مدارس حکومتی عده ای از جوانان این شهرستان از خود نبوغ نشان داده اند که از آن جمله می توان به دکتر رحمانی اشاره نمود حمید الله میرمرادزهی در رشته حقوق سرآمد منطقه بود بطوریکه بعنوان عضو شورای تدوین قانون نظام مقدس جمهوری اسلامی در مجلس خبرگان حضور داشت.
مولوی شهداد مسکانزهی نیز از مشاهیر و علمای منطقه است که وی بیش از ۲۰ جلد کتاب در زمینه تالیف و ترجمه علوم و معارف اسلامی به یادگار مانده است.
مولوی عبدالعزیز ساداتی نیز از مشاهیر منطقه است که با احیای حوزه علمیه دالعلوم زنگیان که از آن طلاب زیادی فارغ التحصیل شدند، خدمت زیادی به مردم منطقه نمود.
سیدعبد الرحمن سید زاده از مشاهیر وعلمای بنام منطقه می باشد که علی رغم انکه حاکم شرع منطقه در دوره پهلوی اول بود اما با کشف حجاب ومخالفت با اجرائی شدن به بلوچستان انگلیس مهاجرت و مخالفت خود را با دولت پهلوی اعلام می کند سید امان الله سید زاده فرزند ارشد ایشان نیز خدمات فراوانی انجام داده وکتابی نیز در زمینه معرفی استان سیستان وبلوچستان به نگارش در اورده اند.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۰۸۸۸


ارسال