چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ,27 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینكه بسیاری از دشمنان سعی می‌كنند در ایران ناامنی ایجاد كنند، گفت: ناامن شدن ایران از آرزوهایی است كه دشمنان به گور خواهند برد چرا كه ملت ایران همواره در صحنه حضور جدی دارند.
به گزارش عصر هامون، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور در حاشیه بازدید از کتابخانه ملی در جمع خبرنگاران با بیان اینكه ایران كشوری بزرگ با تمدنی بسیار غنی است گفت: آثار فیزیكی و میراث فرهنگی به جای مانده در ایران گویای تمدن و فرهنگ كهن این سرزمین است كه حفاظت و حراست از این آثار گرانبها رسالتی سنگین را بر دوش دولت، سازمان میراث فرهنگی و آحاد ملت ایران قرار داده است.

جهانگیری با اشاره به اینكه مردم بسیاری از كشورها مشتاق هستند از آثار و میراث ایران بازدید كنند، افزود: آثار مكتوب ایران فضای گسترده‌ای را به خود اختصاص داده است كه بخشی از این آثار نفیس و فاخر در كتابخانه ملی ایران جای گرفته واز تمدن و فرهنگ ملت ایران در قرون گذشته حكایت دارد كه باید به خوبی از آنها نگهداری شود.

وی افزود: علاوه بر آثار تاریخی در این سازمان، مجموعه بزرگی از كتب فارسی در اینجا گردآوری شده كه مورد استفاده محققین، دانشجویان و جستجوكنندگان علمی كشور است.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به نامگذاری سال ۹۳ خاطرنشان كرد: سال فرهنگ و اقتصاد یعنی توسعه بدون فرهنگ امكانپذیر نیست و توسعه واقعی زمانی محقق می‌شود كه توسعه فرهنگی نیز ایجاد شده باشد.

جهانگیری توسعه فرهنگی و توسعه اقتصادی را مكمل یكدیگر دانست و افزود: پیشرفت اقتصادی می‌تواند به توسعه فرهنگی كمك كند و توسعه فرهنگی نیز پیش برنده توسعه اقتصادی است.

معاون اول رییس‌جمهور ابراز امیدواری كرد دولت بتواند در سال جاری هم به مسائل فرهنگی بپردازد و هم موانع پیش روی توسعه اقتصادی را مرتفع سازد.

جهانگیری در پاسخ به سوالی در خصوص امنیت استان سیستان و بلوچستان و حمله اشرار مسلح به خودروی قهرمان شمشیربازی كشور گفت: ایران از نظر امنیت در میان كشورهای منطقه و جهان از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است و به لحاظ شاخص‌های امنیتی در جایگاه خوبی قرار دارد.

جهانگیری با بیان اینكه در یك كشور بزرگ همچون ایران نمی‌توان ادعا كرد كه در هیچ جایی اتفاقی رخ نمی‌دهد، افزود: نیروهای مسلح كشور با برهم زنندگان امنیت به طور قاطع برخورد خواهند كرد و امیدواریم دیگر شاهد این گونه موارد در هیچ نقطه از كشور نباشیم.

وی با بیان اینكه بسیاری از دشمنان سعی می كنند در ایران ناامنی ایجاد كنند خاطرنشان كرد: ناامن شدن ایران از آرزوهایی است كه دشمنان به گور خواهند برد چرا كه ملت ایران همواره در صحنه حضور جدی دارند.

جهانگیری با تاكید براینكه استان سیستان و بلوچستان مشكل امنیتی ندارد گفت: مردم ایران با هرسلیقه، مذهب و قومیتی در این نقطه اتفاق نظر دارند كه كشور باید از امنیت كامل برخوردار باشد.

گفتنی است معاون اول رئیس جمهور از بخشهای مختلف سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.

وی در این بازدید که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشت، از نسخ خطی قرآن، مجموعه رسالات فلسفی و اشعار فارسی و عربی، شاهنامه فردوسی، فصوص الحکم اثر ابن عربی به خط شیخ بهایی، صحیفه سجادیه و همچنین ابزار نگارش کهن بازدید کرد و با توضیحات کارشناسان این سازمان در جریان تعداد و قدمت آثار موجود و همچنین دما و شرایط نگهداری این نسخ قدیمی قرار گرفت.

جهانگیری همچنین از نمایشگاه کتابهای خطی و نادر نیز بازدید کرد و سپس با حضور در بخش اسناد خطی و قدیمی، احکام، فرامین و دستورات سلاطین و پادشاهان كهن ایران را مورد بازدید قرار داد و دفتر یادبود سازمان اسناد وكتابخانه ملی ایران را امضا کرد.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۲۲۸۴


ارسال