چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ,23 September 2020
1
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۳
اختصاصی/
از گروگانگیری مرزبانان تا قتل و ربایش سه مسافر/ کمپین هایی که تعطیل شد
 
بیش از 100 روز از ربوده شدن مرزبان ایرانی و 20 روز از مفقود شدن دو جوان تهرانی گذشت اما همچنان از سرنوشت آنها هیچ خبری در دست نیست.
به گزارش خبرنگار سیاسی عصر هامون، شامگاه هفدهم بهمن ماه 92 در منطقه "جکیگور" در شرق کشور و در مرز مشترک با پاکستان پنج تن از مرزبانان کشورمان ربوده شدند که 3 روز بعد گروهک جیش‌الظلم با انتشار تصویری در صفحه توئیتر خود مسئولیت ربایش این مرزبان‌ها را بر عهده گرفت گرچه هیچ گاه به طور رسمی علت اصلی ربایش مرزبانان ایرانی اعلام نشد اما برخی از سایت ها خارج از کشور موضوعاتی همچون آزادی زندانیان اهل تسنن و همچنین آزاد شدن برخی از اعضای گروه تروریستی جیش الظلم که در زندان های ایران به سر می بردند را به عنوان مطالبه جیش الظلم در مقابل ازادی سربازان ایرانی عنوان می کردند.

مرزبانی که فرزندش را ندید
هنوز یک ماه از ربوده شدن جمشید دانایی‌فر نگذشته بود که فرزندش به دنیا آمد و همسرش برای او نام انتخاب نکرد تا جمشید بازگردد و او نام فرزندش را برگزیند و تا زمان مشخص شدن سرنوشت همسرش، او را "امید رضا" صدا می زند.

از تلاش ها برای آزادی مرزبانان در شبکه های اجتماعی تا خبر شهادت جمشید
تب و تاب ناشی از به گروگان گرفته شدن پنج سرباز ایرانی در مرزهای مشترک ایران و پاکستان از نخستین روزهای پس از هفدهم بهمن ماه سال 92 آغاز شد؛ هنرمندان و شهروندان ایرانی در سراسر کشور در شبکه های اجتماعی سنگ تمام گذاشتند؛ به راه انداختن صفحات مختلف با نام «سربازان ایرانی را آزاد کنید» و همچنین هجوم کاربران ایرانی به صفحه موسوم به جیش الظلم در صفحات اجتماعی و انتقاد از اقدامات این گروهک تروریستی از دیگر گام های موثر در آزادی مرزبانان ایران بود تا جایی که «آلن ایر» سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن تغییر دادن تصویر صفحه خود در فیس بوک به موج شهروندان ایرانی پیوست و گروگان گرفته شدن سربازان ایرانی را محکوم کرد.
با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال 92 اما برخی از مقامات ایرانی از تلاش ها و رایزنی هایی درجهت آزادی مرزبانان ایرانی در استانه عید نوروز خبر دادند.
در حالی که قول آزاد سازی این مرزبانان تا قبل از پایان سال 92 از سوی مقامات ایرانی به مردم داده می شد و تنها چهار روز از آغاز سال جدید می گذشت در کمال ناباوری این گروهک در بیانیه‌ای در وبلاگ خود مدعی شد "جمشید دانایی فر" یکی از مرزبانان ربوده شده را به شهادت رسانده است.
انتشار این خبر اما با واکنش های فراوانی همراه شد قائم مقام وزیر کشور و سخنگوی وزارت کشور و بسیاری از مقام های دولتی و مجلس آن را رد و نبودن شواهد و قرائنی برای اثبات این خبر را دلیلی بر موثق نبودن آن خواندند.
ساعاتی پس از انتشار این خبر اما علی اصغر میرشکاری معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان خبر به شهادت رسیدن گروهبان جمشید دانایی فر را تایید کرد و گفت که تحقیقات به عمل آمده ادعای جیش الظلم مبنی بر اعدام و به شهادت رساندن گروهبان دانایی فر، تنها درجه دار این جمع پنج نفره را تایید می کند.

از تلاش علمای اهل سنت برای آزادی مرزبانان تا انتشار خبر آزادی چهار سرباز
در حالی که مسئولان دولتی از بسیج شدن تمامی ارگان ها، سازمان ها و تلاش ریش سفیدان سیستان و بلوچستان برای آزادی مرزبانان ایرانی خبر داده بودند، در سحرگاه روز جمعه پانزدهم فروردین سال 93 سخنگوی گروه جیش الظلم در گفت وگوی از طریق اسکایپ با شبکه خبری العربیه از آزادی مرزبانان ایرانی خبر داد. این گروه علت آزادی مرزبانان ایرانی را پا درمیانی ریش سفیدان استان سیستان و بلوچستان و بدون عملی شدن هیچ یک از خواسته های آنان از حکومت ایران عنوان کردند.
17 بهمن بهمن سال جاری چهار تن از مرزبانان بدون جمشید دانایی فر به وطن بازگشتند.

خبرهای ضد و نقیض از شهادت جمشید تا همکاری با گروهک!
پس از آزادی مرزبانان و تازگی داغ خانواده شهید دانایی فر سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود دانایی‌فر به پاکستان پناهنده شده است، گفت:‌ ما قرائنی داریم که ایشان با جیش‌الظلم همکاری داشته که ممکن است این موضوع رد و یا تایید شود.
پس از انتشار این خبر حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور و سخنگوی وزارت کشور اظهار داشت: من تا به حال چنین چیزی را نشنیده‌ام. باید به آقای حسینی گفت که ایشان این اطلاعات را با استناد به چه مدارکی مطرح می‌کنند سیستم نظارتی نیروهای مسلح به حدی قوی است تا هرکسی اجازه ورود به آن را نداشته باشد. مطمئنا افرادی که وارد این ارگان می‌شوند از یکسری فیلترهای نظارتی می‌گذرند. همچنین در دوران خدمت نیز بر آنها نظارت کافی اعمال می‌شود.
در این حال سید باقر حسینی نماینده مردم زابل از وجود شواهد و مستنداتی دال بر زنده بودن گروهبان جمشید دانایی‌فر خبر داد و در عین حال احتمال همکاری وی با گروهک موسوم به جیش‌الظلم را رد کرد.
وی تصریح کرد: هم‌اکنون وی در خاک پاکستان است و مسئولان با کمک بزرگان منطقه به‌دنبال مذاکره با این گروهک برای آزادی دانایی‌فر هستند.
حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات در سفر خود به سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصر هامون تاکید کرده بود:پیگیری ها در خصوص "گروهبان دانایی فر" تا کنون لحظه ای متوقف نشده است و همچنان این پیگیری ها تا حصول نتیجه ادامه دارد.

از گروگانگیری مرزبانان تا قتل و ربایش سه مسافر/ کمپین هایی که تعطیل شد
هنوز زمانی از ربوده شدن مرزبانان و عدم بازگشت دانایی فر نگذشته بود که 10 اردیبهشت سال جاری سه جوان تهرانی (محمد علی غفاری، حامد صداقتی و مهدی حسینی) که با وسیله نقلیه شخصی از تهران به بندر چابهار سفر کرده بودند هنگام بازگشت از بندر چابهار در 60 کیلومتری شهرستان خاش در جنوب سیستان و بلوچستان خودروی آنها توسط اشرار مسلح مورد اصابت بیش از 5 گلوله از ناحیه در و لاستیک جلو قرار گرفت که محمد علی غفاری به دلیل اصابت گلوله به ناحیه سر و پا در این حادثه جان خود را از دست داد و دو تن دیگر (مهدی حسینی و حامد صداقتی) به گروگان گرفته می شوند هر چند که این اولین بار نیست که اشرار، استان سیستان و بلوچستان را این گونه میدان تاخت و تاز قرار می دهند ترور مردم در مساجد این استان و مراسمات عزارداری و حمله به مرز ها و کشته شدن مرزبانان در مرز های کشورمان هنوز از خاطره ها نرفته است ولی واقعیت این است که شهادت افراد نظامی تنها زنگ هشداری را برای نیرو های نظامی و انتظامی به صدا در می آورد ولی در مساله شهادت شهروندانمان که شهروند عادی هستند زنگ خطر را برای همه شهروندان به صدا در آورده لذا این مورد باید به طور ویژه پیگیری شود.

کسانی که چون امیدرضا چشم انتظار گمشدگانشان هستند
با وجود این گونه حوادث در سیستان و بلوچستان لزوم پاسخگویی مسوولان ملی و محلی در قبال امنیت در استان سیستان و بلوچستان را مضاعف کرده است و خواسته مردم این است مسئولان در وهله نخست و با قید فوریت، به طور ویژه پیگیر نجات دو شهروند ربوده شده تهرانی (مهدی حسینی و حامد صداقتی) و جمشید دانایی فر که یکی از مرزبانان کشورمان است باشند و سپس، اندیشیدن و عملیاتی کردن تمهیدات لازم برای ارتقای سطح امنیت در سیستان و بلوچستانی که مردمان خونگرم آن ، گروگان های دائمی اشرارند و از بابت اقدامات شرورانه معدودی ، بیشترین آسیب ها را متحمل می شوند، باشند.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۲۷۲۶


ارسال
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۳۰ ۱۴:۰۹
سلام
چرا خبر توهین مولوی عبدالحمید به مرجع عالی قدر تشییع آیت الله مکارم را اعلام نمی کنید؟؟؟؟
آزادی بیان یعنی همین............