سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ,11 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۷
فرمانده سپاه شهرستان چابهار؛
حماسه فتح خرمشهر نقطه عطفی در دفاع مقدس بود
 
فرمانده سپاه شهرستان چابهار رزمنده حاضر در فتح خرمشهر گفت : فتح خونین شهر درعملیات بیت المقدس سال 61 نقطه عطفی در دفاع مقدس بودوهمه امید استکبار را در تصرف میهن عزیزمان را به یاس تبدیل کرد.
به گزارش سرویس اجتماعی عصر هامون به نقل از چهاربهاران،سرهنگ پاسدار حسینعلی کول  اظهار داشت: پس از اشغال خرمشهر و عدم موفقیت صدام در اشغال آبادان و توقف پیشروی دشمن ،عراق درصدد حفظ موقعیت خود در جبهه برآمد و مواضع خود را در خرمشهر به شدت تقویت کرد.
وی افزود: خرمشهر می توانست برگ برنده برای عراق در جنگ باشد ، لذا دفاع از آن عامل حیاتی و تعیین کننده سرنوشت جنگ بود.
رزمنده و جانباز عملیات بیت المقدس با اشاره به اهمیت جغرافیایی خرمشهر ، تصریح کرد : خرمشهر اهمیت بسیار زیادی برای دفاع از بصره داشت و صدام خوب می دانست که رزمدگان اسلام پس از عملیات فتح المبین ، آزاد سازی خرمشهر را در دستور کار خود خواهند داشت و لذا استحکامات بسیار قوی با کمک و پشتیبانی حامیان غربی عربی خود در شهر ایجاد کرده بودند.
فرمانده سپاه چابهار آزاد سازی خرمشهر، پادگان حمید و تعیین مرزهای بین المللی در طلائیه و شلمچه و همچنین خارج شدن اهواز از برد توپهای دشمن را از مهمترین اهداف عملیات بیت المقدس عنوان کرد و بیان کرد : آزاد سازی بیش از ۵۰۰۰ کیلومتر از خاک کشور و انهدام لشکرهای تا دندان مسلح ارتش عراق از مهمترین اهداف نظامی این عملیات بود.
رزمنده حاضر در این عملیات ادامه داد: تصرف خرمشهر در عملیات بیت المقدس در سه محور طرح ریزی شده بود و قرارگاه های قدس ، فتح ونصر وظیفه جداگانه ای برای رسیدن به خونین شهر را بر عهده داشتند.
وی خاطر نشان کرد: عملیات در روز ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ اغاز گردید مراحل عملیات با پیشروی رزمندگان و موفقیت قرارگاه های محورهای شمالی ،میانی و جنوبی همراه بود،سرانجام در یک خرداد عملیات نهایی برای آزاد سازی خرمشهر آغاز شد و پس از نبردهای پراکنده قوای دشمن بشدت متزلزل شد و از هم پاشید و شهر در ساعت ۱۴ سوم خرداد ۶۱ به طور کامل آزاد شد.
سرهنگ کول خبر آزاد سازی خرمشهر را یکی از شیرینترین خاطرات جنگ دانست و گفت:ورودی خرمشهر تابلویی نصب شده بود با عنوان خرمشهر جمعیت ۳۶ میلیون،چرا که خرمشهر نماد غرور ملی و وحدت و همبستگی ملت قهرمان ایران در جنگ شد.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۳۵۱۰


ارسال