يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ ,24 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۳
هشدار انجمن خودروسازان درباره افزایش قیمت خودرو
 
دبیر انجمن خودروسازان گفت: با توجه به رشد قیمت در بخش های مختلف، بالا رفتن قیمت خودرو اجتناب ناپذیر است، اما اگر دولت برنامه ای برای افزایش نیافتن بهای خودرو داشته باشد، همراهی های لازم از این انجمن خواهد شد.

به گزارش سرويس اقتصادي عصر هامون، احمد نعمت بخش، درباره دستورالعمل جدید خودرو که قرار است شورای رقابت آن را نهایی و ابلاغ کند، افزود: خودروسازان اطلاعات مورد نیاز را به شورای رقابت ارسال کرده اند، هرچند برای این شورا، زیان خودروسازان محرز شده است.

وی با بیان آن که، خودروسازان پارسال دو هزار میلیارد تومان ضرر کرده اند،گفت :  امسال علاوه بر قیمت مواد اولیه، دستمزد و سایر هزینه ها افزایش یافته است که در صورت تداوم عرضه خودرو با قیمت های کنونی، خسارت خودروسازان را بیش از پارسال خواهد بود.

دبیر انجمن خودروسازان تصریح کرد: البته پارسال  قرار بود هر سه ماه یکبار تورم بخشی که بانک مرکزی اعلام می کند، در دستورالعمل قیمت گذاری خودرو اعمال شود، اما این  موضوع عملی نشد و به همین دلیل خودروسازان متضرر شدند.

نعمت بخش با اشاره به اظهارات سخنگوی دولت درباره جلوگیری از رشد قیمت خودرو، گفت: در صورتی که 6 هزار میلیارد تومان زیان خودروسازان براساس تبصره دو ماده 101 پرداخت شود، فعالان این صنعت نیز قیمت ها را افزایش نخواهند داد.

دبیر انجمن خودروسازان افزود: در صورتی که صنعت خودرو نیز مشمول کمک زیان شود، این صنعت نیز خواستار افزایش قیمت ها نمی شود.

نعمت بخش گفت: انتظار می رود شورای رقابت و دستگاه های نظارتی لزوم افزایش قیمت را اعلام کند تا حقانیت خودروسازان مشحص شود، در آن صورت اگر دولت خواستار عدم افزایش قیمت ها باشد، خودروسازان نیز همکاری های لازم را انجام خواهند داد.

وی درباره تخصیص ارز مبادله ای به خودروسازان نیز گفت: از آنجا که دریافت این ارز نیاز به طی قوانین دست و پاگیر اداری و معطلی در بانک ها دارد، افزایش قیمت آن(2650) نیز نسبت به سال گذشته سبب رشد قیمت خودرو خواهد شد.

به گفته وی، باتوجه به آنکه خودروسازان ارز مبادله ای دریافت می کنند تا حدودی هزینه خودروسازان کاهش یافته اما افزایش قیمت اجتناب ناپذیر است.

وی تاکید کرد: از آنجا که صنایع کشور درباره افزایش قیمت محصولات خود اقدام کرده اند، صنعت خودرو نیز با توجه به آنکه در این فضا فعال است، باید قیمت ها را افزایش دهد.

انتهای پیام/ 4030

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۳۷۷۵
مرجع : شبکه خبر


ارسال