پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ,4 March 2021
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۷
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با عصر هامون;
هیچ موردی از بیماری کرونا در استان مشاهده نشده/ سرفه‌های طولانی را جدی بگیرید
 
منصور شکیبا گفت: در جلسات متعدد و رصد بیمارستان ها تا کنون هیچ موردی دال بر شیوع ویروس کرونا یا بیماری MERS در استان مشاهده نشده است.
به گزارش خبرنگار سلامت عصر هامون، ویروس کرونا از طریق تنفس نزدیک با فرد مبتلا و ناقل این بیماری منتقل می‌شود، نخستین موارد مشکوک به بیماری خطرناک کرونا در کرمان تایید شده و این در حالی است، افرادی که به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرده و بیش از ۱۰ روز سرفه می‌کنند، مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا هستند.
ویروس کرونا عامل یک بیماری تنفسی شبه سارس است که به شدت کشنده و مرگ‌آور است و نخستین موارد مشکوک به بیماری خطرناک کرونا در کرمان تایید شده است.
منصور شکیبا در گفت وگو با خبرنگار سلامت عصر هامون در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اظهار داشت: در جلسات متعدد و رصد بیمارستان ها تا کنون هیچ موردی دال بر شیوع ویروس کرونا یا بیماری MERS در استان مشاهده نشده است.
وی بیان داشت: ویروس کرونا و بیماری مرس از سال 2012 مطرح شده و در حال حاضر در عربستان وجود دارد و قراینی مبنی بر انتقال این بیماری از شتر به انسان وجود دارد.
شکیبا در خصوص وضعیت این بیماری در ایران ادامه داد: تنها مورد مشاهده شده در کشور مرگ دو خواهر کرمانی است که دلیل ابتلا آن ها حضور همزمان در یک اتاق در یک بیمارستان با یک زائر عربستانی که همراه یک بیمار دیگر بوده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: علایم این بیماری شبیه بیماری آنفولانزا است ولی انتقال انسان به انسان این بیماری به آسانی بیماری آنفلوانزا نیست و معمولاً موارد ابتلا از طریق ترشحات تنفسی و در صورت ارتباط نزدیک تنفسی و دست به دست رخ می‌دهد.
وی گفت: هر یک از زائران ایرانی که به عربستان سفر می‌کنند اگر تا 14 روز پس از بازگشت به کشور علامت بیماری در خود دیدند به سرعت به یکی از مراکز بهداشتی ـ درمانی وزارت بهداشت مراجعه کنند.
وی افزود: 30 درصد از افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند مخصوصا کسانی که بیماری دیابت، سرطان یا کلیوی دارند باعث مرگ و میر می شود.
شکیبا در خصوص راه های پیشگیری از این ویروس گفت: تنها راه پیشگیری رعایت بهداشت عمومی و کمتر کردن ارتباطات افراد با زائرین کشور عربستان و کشور های حاشیه خلیج فارس است و همچنین در صورت اینکه زمان سرماخوردگی فرد افزایش یافت سریعا به پزشک مراجعه کنند تا مورد آزمایش قرار بگیرند.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۳۷۹۸


ارسال
فرار از کرونا
۱۳۹۳/۰۳/۱۲ ۰۰:۳۹
بابا میگن یکی مرده